Časové rozdělení tréninku

Dnes bych vám chtěl říct něco o správném rozdělní tréninku, toto téma vybírám, jelikož každou návštěvu posilovny si všimnu 2 až 3 párů cvičenců, kteří mají přestávky mezi sériemi až moc dlouhé. Není raritou, že si cvičenci při cvičení jdou ke stolu sednout a přečíst si nové zprávy na mobilním telefonu… Ne! tudy cesta nevede...

Myslím, že kulturistika je o symetrii, takže by měl být svým způsobem symetrický i náš trénink, a ne si odcvičit svoje a jít si na 5 minutek pokecat s kamarádem o tom, kdo je ta nová kočka co přišla anebo jak že mu vyrostl ten jeho „biceps“ od minule. A že už se cítí podobně jako Jay Cutler… Třeba se smějete ale tohle jsem opravdu slyšel, a opravdu se to stalo. Tak abych začal, ať takových případů ubývá…

Trénink si můžeme rozdělit na 3 části:

1. Úvodní přípravná část
2. Hlavní(tréninková) část
3. Závěrečná část

pojďme si je popsat.

1. Úvodní přípravná část:

Tato část tréninku je často opomíjena, a zahrnuje rozcvičení a přechod(pozvolný) z fáze klidové do fáze zvýšené činnosti organismu. Díky rozcvičení (zahřátí) se zlepšuje prokrvení svalstva, uvolňuje se pohyb kloubů a prohlubuje se dýchání. V této části jde ještě se sparingem prohodit pár slov, pak již ne. V této fázi by měl být organismus v teple, takže je dobré trénink obecně začínat např. v teplácích a mikině. Zlepší se zahřátí a následné změknutí svalstva, čímž se sval stává pružnějším a tím méně náchylný k zranění.

2.Hlavní (tréninková) část:

Tuto část zřejmě nikdo v posilovně nevynechá :-) Jde o část vlastního cvičení (posilování). Tuto část si podrobněji rozebereme na přestávky mezi jednotlivými cviky. Takže - mezi sériemi by měla být normálně přestávka 1-2minuty, u supersérií se přestávky zvětšují úměrně počtu v sérii, tzn. když děláme bisety (série o dvou cvicích bez přestávky) odpočíváme dvojnásobek času, pokud děláme trisety tak trojnásobek času atd… Při pocitu zvýšené únavy, kdy zrychlená tepová frekvence neklesá pod 110 tepů za vteřinu zvýšíme přestávku, ale stále dáváme pozor na prochladnutí svalů, takže obecně a to platí pro veškeré přestávky se snažíme mezi sériemi spíše chodit, než sedět nebo dokonce ležet. Pokud jste ovšem neodcvičili „zabijáckou“ sérii na nohy kde ani chodit po tom nejde. Tady se krátká přestávka na zemi toleruje.

3.závěrečná (uvolňovací) část:

Toto je velice opomíjená část ze všech o kterých jsem se zmínil zahrnuje vydýchání, protažení a celkové uvolnění těla. S uvolňovací fází uvádíme organismus z fáze zvýšené aktivity do fáze klidové. Ne vždy je na to čas, ale dobře zvládnutá uvolňovací část se pozná podle toho, že jdete do šatny v době, kdy už se z Vás neřine pot. Má to i praktický význam, po osprchování se znovu nezačnete potit, jak se to stává, když jdete ihned po odcvičení hlavní části do sprchy.

Následky při častém nedodržování časového rozdělení:

Riziko zranění a nedostatečný svalový nárůst.

autor: František Šimon přečteno: 31292
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
luka | reagovat
23.11.2009 16:07:03

nevim teda, ale jestli někomu neklesá puls pod 110 tepů za sekundu, tak to musí mít srdce jako šicí stroj :D
František ŠImon | reagovat
13.04.2008 22:38:03
odpověd
Vše je napsááno ve článko. nikoho nenutíím aby takto cvičil. ale myslíím že je to to nejlepší co může být, samozřejmě lze vše modifikovat dle tipu tréninku (rýsování,objem) atd. atd.. otázky pište sem do komentáářů
Chmatos | reagovat
23.11.2007 09:32:18

30s-1min To je super, ale jen u určitýho tréningu. Zvedneš rozhodně míň než s pauzou 2min. Třeba u takovejch dřepů si to nedovedu představit, jedině že bych jel s prázdnou tyčí. Podle mě je optimální pauza tak 1,5min. Při tom se dá slušně pokecat ;-)
rocky123 | reagovat
23.11.2007 01:28:18

ja pauzuju 30-1min,a ten kdo porad keca necvici ho vyhodim od lavice nebo do stroje at jde zvanit na bar.
Chmatos | reagovat
22.11.2007 17:11:18

V článku je napsáno 1-2min. Záleží na tréningu jaký kdo jede. Teď sem cvičil korte, já docvičím ihned jde cvičit sparing a takhle furt dokola. To je docela zabijácký tempo, normálně se pauzuje 1 až 2 min. Takže nechápu "V této části jde ještě se sparingem prohodit pár slov, pak již ne." Sparingovi trvá série dejme tomu 40s a já hned po něm nejdu cvičit, za těch 40s sem si ještě neodpočinul. Takže si se sparingem pokecám a po chvílí jdu na sérii. To bych tam měl podle autora stát a 50s čumět do země? Jasný že je špatně když někdo furt slintá dělá pauzy 5min a když se ho zeptáte kolik toho ještě má tak na vás čumí jako ... Takže si pokecejte, ale zas aby ste si zacvičili. Když dlouho čekám na sparinga tak používám slova nekecej a makej.
Meglun | reagovat
22.11.2007 15:43:40
Pauzi mezi cviky
no a jakou si mam udělat pauzu mezi jednotlivými cviky ?
stránka: 1
sportovní zprávy

Best of & Crash ČSSR Rallye 1979 - 1980 - VIDEO

Thu, 28 Mar 2024 12:22:19 GMT
Tak trochu akční i bláznivý sestřih z dávné minulosti naší rally.
zdroj: eWRC.cz

Volkan Isik se vrátil na rychlostní zkoušky

Thu, 28 Mar 2024 08:19:47 GMT
Někdejší turecký šampión naposledy odjezdil kompletní sezónu před dlouhými dvanácti lety.
zdroj: eWRC.cz

Fotbalisté Sparty se představí v Českých Budějovicích, Slavia na Slovácku

Fri, 29 Mar 2024 16:03:00 +0100
Praha - Po reprezentační přestávce pokračuje o víkendu osmi zápasy 26. kola první ...

Hokejisté Pardubic a Litvínova v neděli rozehrají semifinále

Fri, 29 Mar 2024 15:49:00 +0100
Praha - Hokejisté Pardubic a Litvínova v neděli odstartují semifinále play off extraligy. V ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos