Stárnutí, aneb patří senioři do posilovny nebo do starého železa?

Stárnutí je nevyhnutelný a fyziologický proces, který probíhá naprosto komplexně na všech frontách a postihuje všechny orgány. Pohybový systém samozřejmě nevyjímaje. V těle se zvyšuje procento tělesného tuku, snižuje se poměr svalové hmoty (tomuto jevu říkáme odborně „na věku závislá sarkopenie“). Tento jev je progresivní (tzn. něco jako nezastavitelně postupující) a postihuje opravdu všechny svaly, ty dýchací nevyjímaje. To se také podílí na dýchacích obtížích (společně s ochabováním plic a srdce)...

Tyto degenerativní procesy poskytují i jiné součásti pohybového systému. Klouby také nevyjímaje. Ztenčují se vrstvy chrupavky pokrývající kloubní hlavice, objevují se kloubní výrůstky, degenerativní onemocnění kloubů zvané artróza, řídne hmota kostí (tzv. osteoporóza) a s tím samozřejmě roste riziko kostních zlomenin, které mnohdy při neadekvátní výživě přicházejí i při námaze, která se zdá být až směšně malá.

Všechny tyto neduhy, které se dříve či později objeví u každého z nás, ovšem vůbec neznamenají, že bychom se jakékoli fyzické aktivitě měli v pokročilém věku vyhýbat. Ba právě naopak. Naše tělo si jako mladé dokáže samo o sobě poradit se spoustou situací bez nějaké výrazné přípravy. Ovšem v seniorském věku je třeba být na všechno cíleně připraven a mít „natrénováno“. A naštěstí se spousta seniorů v dnešní době hýbat chce a mají o fyzickou činnost zájem. Samozřejmě je víc než jindy je třeba fyzickou zátěž aplikovat s ohledem na věk a stav organismu (to znamená necvičit až do bolesti, nebo dokonce přes práh bolesti, ale zachovávat si určitou rezervu – to se doporučuje i u mladých lidí, ale ti se s nějakým tím přestřelením srovnají podstatně lépe). Také je nutno se vyvarovat cviků, které vyžadují rychlou změnu polohy těla, protože starší organismus se s podobnými změnami vyrovnává poměrně špatně a mohlo by dojít až ke ztrátě vědomí, pádu a někdy i nepříjemnému úrazu.

To bychom si odbyli to, čeho by se senioři měli vyvarovat, ale co je pro ně vůbec vhodné? Především jsou to rytmická cvičení s malou zátěží (tím myslím jízdu na kole, plavání a podobné činnosti – zvláště bych poukázal i na blahodárný vliv na systém srdce a cév). Ovšem důrazně bych upozornil na nevhodnost běhu, obzvláště, pokud na něj člověk není zvyklý. Opakované nárazy kladou velký důraz na klouby, které jsou už tak náchylné k poškození.

Pokud se týče posilovny, stačí se řídit pokyny, které byly uvede už výše. Svalovou sílu lze pěstovat i ve vyšším věku, ale je třeba si uvědomit, že výkony už těžko budou takové jako za mlada a nesnažit se je za každou cenu vyrovnat. Pokud už se pro posilovnu rozhodneme, je lepší omezit specializované cviky na jednotlivé svaly a spíše se soustředit na cviky zaměřené na větší svalové skupiny. Vhodně volené a správně prováděné cviky mohou zpomalit (ale nikoli zastavit) průběh výše uvedených degenerativních procesů. Ovšem, pokud to přeženete, můžete je i zhoršit!

Navíc fyzická aktivita je důležitá z hlediska toho, že v seniorském věku přirozeně roste podíl tělesného tuku a zpomaluje se metabolismus. To platí obzvláště pro ty, kteří jako mladí hodně sportovali a byli také zvyklí hodně jíst. Jakmile totiž přestanete s pohybem, tak je tělo nějaký čas nastartované a se zvýšeným příjmem si dokáže poradit. To svádí k tomu, aby si člověk neustále dopřával. Když se ovšem zkombinuje delší nečinnost, vysoký příjem energie a přirozeně snížený metabolismus ve vyšším věku, vzniká nám velmi výbušná směs vedoucí k obezitě, která v kombinaci s dalšími předpoklady vede k mnoha chorobám (diabetu aj.).

Pohyb je opravdu třeba v každém věku, ale s postupem času je třeba dbát zvýšené opatrnosti. A pokud ve vyšším věku chcete teprve začít, je dobré se poradit se sportovním, nebo aspoň s praktickým lékařem. Možná i nějaký ten doplněk stravy by občas neuškodil. Například doplňky na regeneraci kloubů by asi cvičící senior neměl opomíjet.

A nakonec malá výzva. Najde se nějaká "stará puška", která by se nebála napsat o sobě a přidat pár fotek, jako to do mladých pušek udělali odvážní mladíci? Čeká na Vás malá pozornost od nás.

autor: Jaromír Josiek přečteno: 15571
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
CESAR1 | reagovat
02.10.2008 01:12:46
Makej a neknuč !
MĚ bude 13.rijna 52 let. Cely zivot jsem lehce provozoval ruzne sporty,tenis,plavani nebo beh. Krome toho ze mam zvyseny krevni tlak me asi nic neni. Merim 178cm a pred 3 mesici jsem mel 115kg. To je dost obezita. Jednoho dne jsem si rekl dost! Zacal jsem makat v posilovne ,ale rikam makat 7krat v tydnu 2 i vice hodin. 2 hodiny posilovani svalstva,kazdy den jinou partii a pak jeste vecer 1hodinu kardio chuze na pasu rychlost 7.2km nebo orbitrek nebo kolo ci veslice. Triko totalne mokre!Mam trenera ma to vyznam na to abych cviky cvicil spravne a nezapojoval svaly,ke kterym dany cvik neni urceny! Bez trenera nemate sanci na spravne provedeni cviku pokud jiz nekolik let necvicite tak jak se ma. Budete rvat vahy ,ale zapojite do vseho ramena a nedokazete procitit ani prsa ani zada, proste bez dobreho trenera nemate šanci a jdete rovnou do hospody nebo na chlebičky. Mel jsem biceps 36 a dnes po 3 mesicich mam 40cm. bench jsem rval 30kg a dnes vpohode 70 kg V pase jsem mel 125 a nyni 111 cm
Ivca | reagovat
18.09.2008 21:14:57
Staré a rezaté železo
Tak jsem zabrousil na vaše stránky v době, kdy sedím u pultu centrální ochrany. Dnešní den ve mně bojuje pokušení se začít připravovat na MS v Plzni. Jednalo by se o kategorii masters 40-50 let. ale to jsem tak nějak přeskočil asi ty roky které jsem strávil v posilce. Takže hezky od začátku. Koketovat s činkami jsem začal v 17. letech, ale v ty době fitka žádný nebyla tak jsme udělali lavičku, že jsme dali žehlící prkno mezi židle a učili se první cviky. Vše podle fotek v knize, která byla někde z roku 1960. Ani jsme nevěděli kolik svalu na těle je. Starší bratr s jeho kamarádem se začali futrovat tvarohem a ja si tehdy říkal, že to dokážu i bez toho. Jen tvrdou dřinou. Postupem času jsem se někde dočetl že bez kvalitní stravy to nepujde a ja začal tu tvarohovou manii taky. Jelikož žádně proteiny tehdy nebyly dělali se koktejly z mléka tvarohu a něčeho na ochucení. Vzpomínám si jak jsme jednou v pátek dostali doma pomazánku z rybiček a ja si říkal tech bilkovin tam moc nebylo a zapil t
stránka: 1
sportovní zprávy

Odložený start australské sezóny

Fri, 19 Apr 2024 14:21:53 GMT
Canberra hostila na začátku dubna úvodní dějství nové sezóny australského šampionátu.
zdroj: eWRC.cz

Náročnost klatovských soutěží znásobí aprílové počasí

Thu, 18 Apr 2024 19:33:15 GMT
Přes 140 kilometrů rychlostních zkoušek budou mít 32. Historic Vltava Rallye i 58. Rallye ...
zdroj: eWRC.cz

Finále hokejové extraligy se přesouvá do Třince, Oceláři budou už bez Marinčina

Fri, 19 Apr 2024 12:57:00 +0200
Praha - Finále hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Třincem se za nerozhodného stavu 1:1 na ...

Vodní slalomáři budou bojovat o reprezentaci a OH, jistotu má jen Prskavec

Fri, 19 Apr 2024 12:14:00 +0200
Veltrusy (Mělnicko) - Čeští vodní slalomáři o víkendu ve Veltrusech absolvují úvodní ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos