Testosteron – jen mužský hormon?

 Toto slovo znají všichni. Všichni ví, že je to mužský pohlavní hormon, díky němuž je muž mužem. Ne všichni ví, že ho mají i všechny ženy. A možná jen půlka ví, jak moc nás ovlivňuje po celý život.Vybral jsem pro vás hlavní účinky, jak zvyšovat jeho hladinu a další poznatky moderní vědy.Tradičně jsem se vyhnul složitým vzorcům a cizím slovům:-)

  Testosteron se tvoří ve varlatech. Jen malá část v nadledvinkách, respektive v jejich kůře. Správně tipujete, že nadledvinky mají i ženy, proto mají jakés takés množství testosteronu. Mezi 20 – 25 lety ho mají muži nejvíce, v tomto období jsou plni elánu, sebevědomí, věří, že se stanou mistry světa, řediteli nadnárodních koncernů, novodobými Beatles nebo alespoň promiskuitními králi mezi kamarády. Po čase to většinu přejde, u mužů se tomu říká „zmoudření“. Za prvé zjistí, že to není tak jednoduché a za druhé jim začne ubývat testosteron. Některé studie uvádí první větší pokles ve 30, některé v 35 letech, je to dost individuální. Ale jedno je jisté, lepší už to nebude. Do konce života ho bude míň a míň, ale pozor pořád nějaký bude. Proto mohl Karel Gott nebo Petr Janda plodit děti i po sedmdesátce.

 

A jak se nedostatek projevuje?

Hromadění tuku v oblasti břicha, úbytek svalové hmoty, nižší libido, nižší sebevědomí, lenost…

Co přispívá nedostatku testosteronu?

Kromě určitých onemocnění, je to stres, alkohol, obezita, malá pohybová aktivita, dlouhá pohybová aktivita, ale také např. náročná duchovní nebo podobná psychická činnost. A také nízkotučná strava – ono je také těžké představit si např. drsné kovboje na Divokém západě, jak se krmí jen kuřecími prsíčky.-)

Když se pozorně podíváme na vlivy a projevy nedostatku testosteronu, vidíme jasnou spojitost. Když jsme ve stresu, nemáme moc chuť na sex, většinou jíme 2-3 x denně, hlavně večer, kde k tomu přidáme i nějaký ten alkohol, tzn. vše jde do tuků, hlavně do břicha. Budeme mít velké břicho, nebude se nám chtít sportovat, bude nám ubývat svalová hmota, budeme bez kondice, bez sebevědomí, začnou nám vypadávat vlasy, prostě „zfotrovatíme“ (alespoň tak se tomu u nás říká)

 

Co tedy dělat?

Pro ty nesportující je jednoduchá rada – začněte sportovat. Pravidelně jezte, vynechejte naopak pravidelné večerní pivo, kupte občas manželce nějaké rajcovní prádlo, prostě rady, jak z lifestylového magazínu. Když ono to tak funguje!

 

A pro ty sportující?

Zvýšit hladinu testosteronu lze prakticky třemi cestami. První je dodat tělu další testosteron zvenku, neboli dopovat. Má to celou řadu nevýhod, není to moc pro registrované sportovce, přestane se vám tvořit vlastní testosteron a pro řadu lidí je představa píchat si něco injekční stříkačkou nepředstavitelná (jsou i tablety, ale ty vám zničí játra).

Další dvě varianty jsou snesitelnější. Při silovém tréninku se nám vyplavuje testosteron cca 45 min, pak začne hladina klesat. Určitě jste ve vašem fitku viděli kluky, kteří přišli, chvíli skoro v kuse házeli železem a odešli dřív, než někteří slezli z rotopedu, kam šli za účelem zahřátí. Oni ten trénink ale neodflákli, naopak, moc dobře věděli, co dělají. Krátké intenzivní tréninky jsou výbornou cestou ke zvýšení testosteronu a pokud se vhodně doplní suplementací, je to skvělá zbraň na zlepšení postavy. Vysoká hladina testosteronu zároveň urychluje regeneraci, pokud tedy skončíte trénink a máte dostatek testosteronu, obnovíte síly mnohem rychleji a zvládnete podobný trénink ten den klidně ještě jeden. 

  Dalším pomocníkem jsou určité cviky, při kterých se testosteron vyplavuje víc než při jiných. Patří sem hlavně dřep a mrtvý tah. Asi proto mladí kluci tyhle cviky moc necvičí, ví, že mají testosteronu dost:-). Podobným způsobem fungují i krátké sprinty naplno.

  Třetí cestou, která jde souběžně s tou druhou je vhodná strava, ať jídlo nebo doplňky stravy. Jak jsem psal výše, nízkotučná dieta není to pravé, obecně se doporučuje kvalitní červené maso a pak zelenina typu brokolice apod., takže pro většinu chlapů jen to hovězí:-).

Co se týče suplementů, tak jsme se některým již věnovali, jedná se např. o Tribulus Terrestris ZMA Arginine Diosgenin.....

 

A jak je to s testosteronem u žen?

Mají ho asi 20 x méně než muži ve vrcholné fázi. Takže jejich strach, že vezmou do ruky činku a během týdne jim vyrostou svaly, je samozřejmě k pousmání. Ale pozor, dle jedné studie mají 60-leté ženy více testosteronu než stejně staří muži. Z toho je zřejmé, že jsou ve stáří už i fyziologicky připravené k tomu, aby byly hlavou rodiny a že můžeme proti „podpantofláctví“ bojovat, ale stejně se mu asi nevyhneme:-). Testosteron má díky svým účinkům také vliv na délku života, ta je právě u žen momentálně o dost vyšší a může částečně za to i „mužský“ pohlavní hormon. Babičky bývají plné elánu, čilé, rázné (jako muži za mlada), občas dají pohlavek a dědečkové jsou vždycky hodní.   

 

autor: David Slevinský přečteno: 1881
sportovní zprávy

M-Sport podepsal Otta Tänaka

Wed, 07 Dec 2022 12:16:15 GMT
Malcolm Wilson přesvědčil Otta Tänaka k podpisu smlouvy. Ford tak bude mít zase pořádnou ...
zdroj: eWRC.cz

#3 Uvězněn v kategorii Rally2

Tue, 06 Dec 2022 22:51:54 GMT
Teemu Suninen má za sebou už čtyři takřka celé sezóny strávené za volantem vrcholné ...
zdroj: eWRC.cz

Biatlonistka Davidová vybojovala druhé místo ve sprintu SP v Hochfilzenu

Thu, 08 Dec 2022 15:32:00 +0100
Hochfilzen (Rakousko) - Biatlonistka Markéta Davidová skončila druhá ve sprintu Světového ...

Kouč Enrique po MS skončil u španělských fotbalistů, nahradil ho De la Fuente

Thu, 08 Dec 2022 13:03:00 +0100
Madrid - Trenér Luis Enrique skončil u španělských fotbalistů po překvapivém vyřazení ...

Watzke na adresu Bellinghama: Po Kataru proběhne diskuze, co Jude vlastně chce. Na sílu držen nebude

Thu, 08 Dec 2022 19:28:00 +0100
Bundesliga > Generální ředitel Borussie Dortmund Hans-Joachim Watzke čelí prakticky celý rok ...
zdroj: eFotbal.cz

Bellingham se může přiblížit teenagerovskému rekordu Mbappého. Vydá se Pepe po stopách Shiltona a Zoffa?

Thu, 08 Dec 2022 19:26:00 +0100
MS 2022 > Na letošním mistrovství světa už překonali nebo vyrovnali maxima v počtu startů ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos