Domácí posilovna I.
Nedávno jsem v posilovně zaslechl debatu na téma domácí posliovny v panelákové nepoužívané sušárně. Debata byla v závěru docela vášnivá a padaly argumenty rozumné, méně rozumné a dokonce v závěru i ostřejší slova. Já sice dávám přednost komfortu fitka (možná proto, že jej mám 300m od domu), ale není od věci si pár PRO pro domácí posilovnu "hodit na papír"...
Všichni, kdo to s posilováním a kulturistikou myslíme vážně, víme co náš koníček a mnohdy i životní filozofie stojí. Čas, sportovní výživa, kvalitní stravování, vitamíny, oblečení ... a také vstupenky a permice do fitek.
Nelze stanovit přesně průměrnou cenu vstupného do fitnesscentra, protože se liší lokalitou, velikostí, vybaveností, zachovalostí ... prostě faktorů ovlivňujících cenu vstupného je mnoho. Abychom se ale posunuli dále, průměrnou cenu jsem stanovil na 50 Kč za tréninkovou jednotku (myslím 1 časově neomezený vstup do fitka). V ceně je zahrnuta hlídaná šatna a sprcha.
Další náklady - pokud musíte použít hromadnou dopravu - cesta tam a zpět je průměrně 30 Kč. Pokud dojíždíte autem asi více. V mém srovnání nebudeme počítat čas - ten má pro každého z nás jinou finanční hodnotu.
Do mého výčtu by se mohlo započítat i občerstvení, protože v některých fitkách si hlídají třeba i donesené pití, ale také to nezapočítáme, je to příliš individuální.
Můžeme tedy stanovit průměrnou cenu za návštěvu fitka okolo 80 Kč na jeden trénink pro jednoho cvičícího. Tedy žádná závratná suma. Pro jednoho cvičence by tedy asi soukromá posilovna neměla význam.
Ale většina z nás má kamarády a ti se rekrutují také z lidí se stejnými zájmy. Předpokládejme, že dáte dohromady partu 4 kamarádů, kteří také chodí do posilovny. Tady už je na místě použít staré vekslácké přísloví, že "halíře dělají talíře". Schválně počítejte se mnou. Pokud chodíte na trénink 3-4 x týdně - průměr tedy 3,5 x 80 Kč - to je za jednoho 280 Kč za týden. Pro 4 cvičence už je to 1.120 Kč za týden. Když byste cvičili opravdu poctivě, tak celou sumu vynásobíme počtem týdnů v roce - tedy 1.120 x 52 týdnů = 58.240 Kč.
V takové soukromé posilovně se samozřejmě může díky rozvrhu vystřídat mnohem více lidí, ale už ve čtyřech se to po finanční stránce vyplatí. Životnost strojů a nářadí je při šetrném zacházení a zodpovědné údržbě (a to je asi v tomto případě velice pravděpodobné) určitě alespoň 10 let, ne-li více.
Provoz posilovny samozřejmě také něco stojí - nájem, energie... Ale instalace úsporných žárovek srazí výdaje na elektřinu na minimum a nájem nepoužívané sušárny od bytového družstva spraví částka do 1.000 Kč za měsíc nebo třeba nějaká brigáda pro družstvo. Za stejné peníze lze většinou pronajmout i prázdnou větratelnou garáž, nepoužívaný skládek.... Odečteme tedy od částky 58.240 Kč náklady ve výši asi 15.000 Kč na provoz a jsme na cca 43.000 Kč. Pokud byste ve čtyřech provozovali takovéto vlastní fitko 2 roky, ušetříte částku 86.000 Kč a za tuto částku takovou posilovnu v pohodě a kvalitně vybavíte. Pokud by mělo vybavení sloužit jen 10 let - dalších 8 let tak budete cvičit při čtyřech cvičencích za 3.750 Kč na rok při prakticky neomezeném počtu cvičení.
Příště si zkusíme 3 varianty takovýchto domácích posiloven v cenách od 50.000 do 100.000 Kč navrhnout. Zatím se můžete podívat na naši nabídku vybavení posiloven: posilovací stroje a posilovací lavice.
autor: redakce | přečteno: 21440 |
22.06.2008 18:22:09
Chodím do "domácího" fitka, kde pronájem místností stojí 15 000 Kč ročně (je to v nemocnici) a stroje byly dány darem ze starší posilovny. Platíme 1000 Kč za rok a ze zbylích peněz se občas koupí nějaká nová tyč atp. Všichni platící mají klíče, takže chodíme kdy chceme, je to perfektní :)