Krav Maga: Bojový systém s československými kořeny

Co mají společného ulice předválečné Bratislavy s prašnými cestami a tržišti palestinských měst a vesnic? Hodně. Právě zde se totiž přímo v bojích rodil jeden z nejúčinnějších bojových systémů současnosti – Krav Maga. Ale vezměme to od začátku...
Mladý obyvatel předválečné Bratislavy, Imrich Lichtenfeld, měl značné sportovní nadání. Na tom měl nemalou zásluhu jeho otec. Ten totiž cvičil řeckořímský zápas, vzpíral a živil se i tím, že v cirkusové manéži předváděl svoji sílu. Po odchodu ze šapitó vstoupil do služeb státní správy a vypracoval se na vedoucího policejního inspektora v Bratislavě. Právě v otci měl mladý Imi svůj vzor, učitele a člověka, který jeho zájem o bojová umění a všemožné sporty podporoval.


Imricha, mezi přáteli přezdívaného Imi, sport bavil a věnoval se různým disciplínám. Vynikal v plavání a také v gymnastice, zápasení i boxu. V roce 1928 vyhrál Mistrovství Slovenska juniorů v zápase a hned rok poté se stal seniorským mistrem Slovenska v lehké a středně-těžké váhové kategorii. V tomtéž roce navíc vyhrál národní mistrovství v boxu a i mezinárodní mistrovství v gymnastice.

Jenže ulice předválečné Bratislavy nebyly židovskému mládenci a jeho přátelům rozhodně nakloněny. Antisemitské bojůvky čím dál častěji napadaly příslušníky židovské komunity a Imi Lichtenfeld prožil v ulicích několik tvrdých let pouličních střetů a bitek. Během nich využíval znalosti z různých sportů a začal je kombinovat tak, aby mohli pomoci v pouličním boji. A právě v těchto bojích vzniká zárodek bojového stylu, který o více než půl století později do svého repertoáru zařadí prestižní bezpečnostní instituce tohoto světa, bude jej využívat armáda samostatného židovského státu a kurzy Krav Maga budou po celém světě navštěvovat tisíce lidí.

Na Blízkém východě

Ale vraťme se zpět k mladému Lichtenfeldovi. Tomu nástupem Slovenského Štátu hoří půda pod nohama a situace se vyhrotí do té míry, že opouští Slovensko. Jeho kroky vedou do míst, kde se židovští uprchlíci a odhodlaní sionisté z celého světa pokoušejí budovat základy budoucího židovského státu. Imimu se podaří nalodit na zřejmě poslední loď s židovskými uprchlíky, kterým se podařilo uniknout z tehdejší střední Evropy. Realita tehdejšího britského mandátního území Palestina nebyla žádná procházka růžovým sadem. Arabská populace na území Palestiny se v těch letech ve svém protižidovství radikalizovala a konflitky mezi araby a místními židovskými obyvateli byly na denní pořádku. Vzhledem k okolnostem a mentalitě obyvatel se zejména útoky arabských obyvatel odehrávaly většinou za pomoci nožů či různých klacků a holí s tím, že útočníci vyhledávali zpravidla situace, kdy měli značnou početní převahu.

Během dramatické cesty do Palestiny Imi málem přišel několikrát o život a vážně onemocněl. Po příjezdu do země zaslíbené přijímá nové jméno: Sde-Or a je jasné, že málokdo se v podobných podmínkách dokázal zorientovat tak rychle jako on, který teprve přednedávnem opustil horkou bratislavskou půdu. Asi nikoho nepřekvapí, že záhy dal svoje zkušenosti do služeb tehdejší židovské obranné polovojenské organizace Hagana (obrana). Tato organizace se později fakticky přeměnila v oficiální armádu čerstvě založeného izraelského státu - IDF (Israeli Defense Forces).

V rámci organizace Hagana v průběhu roku 1941 vznikly speciální elitní útvary, jednotky Palmach. A Imi od roku 1944 začíná pomáhat při výcviku členů těchto organizací. Bojovníky začal trénovat v tom, čemu dobře rozuměl: fyzická kondice, plavání, zápas, používání nože a také obrana proti útokům s nožem.

Oficiálně se systém KRAV MAGA začal vyvíjet po 2. světové válce v prostředí, kde Izrael byl již od svého vzniku ve válce se svými sousedy a nemohl si dovolit posílat své nové vojáky na několikaměsíční přípravné kempy. Proto nově založený stát potřeboval systém boje zblízka, který musel být velmi rychle zvládnutelný, snadno zapamatovatelný a zejména velmi efektivní.

Pro vojáky i civilisty

Mezi jeho žáky patřili tehdy budoucí vojenští a policejní důstojníci, kteří se v pozdějších letech proslavili při ochraně izraelské bezpečnosti. Vzhledem k okolnostem, za jakých se Imiho zkušenosti a tím i Krav Maga formovaly, nejde o nějaký bojový sport, ale o reálný systém boje člověka proti člověku, a to často v případech asymetrického boje. Tedy boje proti přesile nebo v situaci, kdy je protivník ozbrojen nožem, holí, střelnou zbraní či třeba granátem. V pozdějších letech byly do Krav Maga zahrnuty také například techniky a taktiky pro ochranu třetích osob.

Po dvaceti letech působení v armádě, tedy začátkem 70. let minulého století, Imi začal systém Krav Maga modifikovat a přizpůsobovat i pro použití široké veřejnosti, mužům, ženám i mládeži, a to bez ohledu na jejich fyzickou kondici. Celý systém přizpůsobuje tomu, aby byl přístupný každému, kdo by mohl potřebovat zachránit svůj život nebo překonat útok s minimální újmou. Imi aktivně pracuje na rozšíření svých metod a zakládá proto také dvě hlavní tréninková centra – jedno v Tel Avivu a druhé v Netanya.

V těchto letech je možné konstatovat, že bojový systém Krav Maga definuje tři různé směry svého rozvoje a to pro armádní účely, pro policejní praxi a pro civilisty.

Učit se orientaci v konfliktu

Imiho škola však nestojí pouze na sebeobranných technikách, ale připravuje studenty na komplexní přístup ke konfliktním situacím. I díky tomu umožňuje dosáhnout značného stupně dovedností v poměrně krátkém čase. Krav Maga nezahrnuje pouze jednotlivé sebeobranné techniky, ale například ve své civilní verzi kompletně pokrývá taktiku sebeobrany, vyhýbání se problémovým situacím, improvizaci a chování v krizových situacích.

Ačkoliv Imi vyučoval Krav Maga dlouhá léta členy bezpečnostních složek, vždy vycházel z univerzálních principů - z respektu ke každému člověku, vyhnutí se nepatřičnému či neospravedlnitelnému použití síly, ze skromnosti, mírumilovného chování a především striktního dodržování fair play mezi jeho žáky.

Imi i v posledních letech svého života dohlíží na trénink svých žáků a instruktorů, podílí se na vylepšování systému. A pomáhá k jeho rozvoji cennými radami. Svůj život plný bojů a snahy o obranu a pomoc slabším uzavřel Imi Sde-Or Lichtenfeld ráno 9. ledna 1998 ve věku 87 let. Imiho odkaz dále rozvíjí a šíří jeho nejbližší žák Eyal Yanilov, který je mj. prezidentem Mezinárodní Krav Maga federace.

zdroj: International Krav Maga Federation Czech Republic

autor: redakce přečteno: 8289
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Sezona první

Sun, 29 Dec 2024 15:28:33 GMT
Devětadvacátého dubna se dvě minuty před devátou začala psát nová kapitola českého ...
zdroj: eWRC.cz

Matěj Manderla: „Potenciál Adama jsem už vyčerpal“

Sun, 29 Dec 2024 13:57:58 GMT
Pětatřicetiletý Matěj Manderla ve své druhé sezoně v rally dosáhl na celkové vítězství v ...
zdroj: eWRC.cz

Polská antidopingová agentura nebude pro Šwiatekovou požadovat trest za doping

Mon, 30 Dec 2024 17:19:00 +0100
Varšava - Polská antidopingová agentura (POLADA) dnes oznámila, že nebude požadovat trest ...

Fotbalové legendy Slavie a Sparty se opět představí v Silvestrovském derby

Mon, 30 Dec 2024 13:55:00 +0100
Praha - Před polednem posledního dne roku se tradičně odehraje v Edenu Silvestrovské derby ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos