Krav Maga taktika a techniky obrany proti pistoli

Mnoho z nás mělo dostatek štěstí a nemuseli jsme v určité životní situaci čelit násilné hrozbě, avšak představte si, že jste ohrožováni pistolí. Ta je bezpochyby jedním z nejvíce děsivých předmětů, který v dnešních společnostech po celém světě symbolizuje sílu či moc...
Střelné zbraně jsou nebezpečné a jsou také snadno dostupné bez ohledu na to, k jakému účelu je lidé potřebují. Co tedy může člověk reálně podniknout pro svoji ochranu? Mějte na paměti, že většinou není primárním cílem útočníka vás zabít. Může toužit po vašich penězích, majetku, informacích. V horším případě bude hrozba střelnou zbraní pouze úvodem k dalším, ještě horším problémům. Ve většině částí světa, násilí značně narůstá, v posledních 2-3 desetiletích útočníci způsobují stále větší škody a co je horší, v některých případech zabíjejí i oběti, jež se podvolily a spolupracovaly. Je proto logické zvážit možnost aktivní a efektivní obrany a užití technik k odvrácení hrozby a překonání útočníka.


Jakákoliv situace, kdy je na vás mířeno zbraní, je velmi vážná, avšak pokud se dokážete rychle vyrovnat s touto hrozbou, stále je naděje na bezpečné vyústění. Jestliže útočník chce peníze, rozhodně zvažte možnost, že mu je dáte. Ale pokud například po vás chce, abyste nastoupili do auta či do dodávky, pak může být lepší jednat dříve než později. Jedno z možných řešení, pokud tuto možnost vidíte, je útěk, nejlépe rychlý útěk - jakkoli jednoduše to zní, je to ta nejlepší rada. Nejchoulostivější částí únosu či zajetí je prvotní akt, protože pokud nejsou útočníci zkušení, nebo dobře vycvičeni, nevědí úplně přesně, co očekávat.

Určitě namítnete, že kdo bude utíkat, bude zastřelen. Je pravda, že je ruční střelná zbraň nepřesná na více než 15 stop a ještě více na pohybující se terč (běh cik cak – kličkování - je prověřená metoda, která funguje). I ve zkušených rukou byste musel mít smůlu, aby vás trefili. Nepochybně vás napadne, že tento postup je velmi riskantní, ale ve srovnání s možnostmi jako jsou zajetí, znásilnění, mučení, smrt nebo všechno dohromady si nemůžete dovolit to nezkusit!

Jakákoliv akce, kterou podniknete, v sobě skrývá rizika a může případně vyústit ve vážné zranění vaše, vašich kolegů či útočníků, proto je třeba vše předem důkladně zvážit a promyslet. Zde je několik příkladů z Krav maga učebního plánu výuky obrany proti střelným zbraním.

Krav maga principy obrany proti hrozbě pistolí

Útočník – když uvažujeme nad přirozeným chováním útočníka hrozícího pistolí – tato osoba může přijít z různých směrů, držet zbraň v různých pozicích a vzdálenostech či ji přikládat k různým částem těla, případně může oběť držet (i za oblečení), tlačit či táhnout na jiné místo. Samozřejmě počítáme s tím, že útočník může zmáčknout kohoutek a zastřelit nás nebo stáhnout pistoli zpět z našeho dosahu jestliže budeme představovat hrozbu či ukážeme úmysl vzdorovat či provést protiútok. Proto musí být obránce rychlý, rozhodný a jednat agresivně a odhodlaně a nedávat najevo ani náznakem své úmysly.

V nebližším okamžiku - zkuste provést naučenou techniku co nejdříve je to možné, dokonce i když máte jen podezření, že osoba před vámi se chystá vytáhnout zbraň z úkrytu pod oblečením či z pouzdra, znemožněte mu jí vytáhnout. Studenty učíme, jak identifikovat, že útočník sahá po zbrani a jak mu v tom zabránit.

Pozornost útočníka je rozptýlena / odvrácena

Skvělým okamžikem k provedení KM techniky je když vám útočník dává rozkaz, říká vám, abyste se hnuli nebo zvedli ruce, odevzdali peníze či klíčky od auta. V tento okamžik útočník přepokládá váš pohyb, vaší spolupráci a vy máte výhodu. Jestliže předstíráte spolupráci, provedení techniky bude mnohem jednodušší.

Obrana rukama

Pro vysvětlení použijeme příklad, kdy útočník přichází zpředu a drží zbraň půl metru (či méně) před námi.


Mimochodem, může i pistoli přiložit či tlačit k našemu tělu a obranná technika bude pořád tatáž. Obránce začíná pohybem ruky tak, aby uchopil zbraň a vychýlil ji. Zpravidla je nejlepší zbraň chytit za hlaveň co nejblíže lučíku.


Jednoduchý úchop zabrání všem pistolím v druhém výstřelu. I kdyby vyšel první výstřel, dráha střely byla již odkloněna obranou rukou a zbraň již není přede mnou.

Obrana tělem

Co nejdříve byste měli přidat i obranu tělem. V zásadě, dříve než vaše ruka dosáhne zbraně, pohnete tělem mimo dráhu střely. Nikdy byste se neměli vrátit do této linie střely. Obrana tělem se skládá z: tělo se přesunuje, váha se přesouvá na druhou stranu, než odkláním pistoli (obrana rukou), rychlý posun vpřed (úhlopříčně vpřed) k útočníkovi.


Kontrola

Kontrolujete zbraň úchopem (shora), tlačíte zbraň dolů, blíže k útočníkovi, přesunujete na ni svoji váhu, tímto velmi omezujete možnost útočníka manipulovat se zbraní a předcházíte tím možnosti opět na vás směřovat linii střelby.

Protiútok

Protiútok začínáte co nejdříve, obvykle ještě než dokončíte obranu rukou a tělem, v okamžiku, kdy jste v pohybu směrem k útočníkovi. Udeřte silně a nekompromisně. Nedejte útočníkovi žádnou šanci se vzpamatovat.Odzbrojení

Odebrání zbraně je konečnou fází provedení obranné techniky, během které získáte zbraň. Odzbrojení musí proběhnout silně a rychle, aby neměl zaskočený útočník čas se bránit. Odzbrojování nikdy nesmí vychýlit linii střelby proti jakékoli části vašeho těla. Proces odzbrojení zahrnuje i vzdálení se od útočníka.Taktické ukončení události

Nesmíme opomenout zakončení obrany. Dostatečné vzdálení je nezbytné, avšak pokud namíříte na útočníka jeho zbraň, přihlížející by si mohli myslet, že nebezpečným útočníkem jste vy, představte si například policistu, který přibíhá na místo konfliktu – co ho asi napadne, jestliže neviděl začátek konfliktu? Jaké bude asi rozhodnutí soudce, pokud případ půjde před soud a svědci neviděli počáteční hrozbu. Další otázkou ke zvážení je vaše znalost manipulace a zacházení se zbraní.

V závislosti na situaci, vašich znalostech a schopnostech, zvažte, zda je lepší utéct, křičet, že osoba před vámi (útočník) je zločinec, terorista, blázen nebo něco podobného. Možná bude dobrým řešením zbraň schovat a neukazovat ji. V určitých případech, například pokud je váš život stále v ohrožení, budete muset zbraň použít. Poznámka: postup policistů, vojáků a příslušníků speciálních jednotek je odlišný – nebudeme zde popisovat.

Výše zmíněné principy jsou obecné/rámcové – v případě, že se k vám útočník přibližuje z jiné strany, například zezadu, a přikládám pistoli k jiným částem vašeho těla, jako například k hlavě či zádům, výše uvedené principy stále platí. Pochopitelně, obranná technika bude odlišná, v mnoha případech bude dokonce vypadat úplně jinak než KM techniky užívané proti hrozbě zepředu, principy však budou stále platné.

O autorech BOX:

Eyal Yanilov

Nejvyšší instruktor International Krav-Maga Federation. Po více než 15 let byl nejbližším asistentem zakladatele KM, autora/autor oficiálního KM manuálu, je držitelem nevyššího KM stupně. Po více než 20 let vzdělává instruktory, vojáky a ozbrojené složky po celém světě. Můžete jej kontaktovat přes oficiální stránku IKMF www.krav-maga.com

Jon Hegan

Instruktor KM, držitel stupně expert, působící v Londýně. Jon je mimo jiné držitelem vysokých stupňů v judu a BJJ.

autor: redakce přečteno: 16490
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Poleťte s námi na WRC do Monte Carla a Švédska

Fri, 08 Dec 2023 17:39:41 GMT
Sezóna WRC 2023 je za námi, ale ročník 2024 už klepe na dveře. Nabízíme několik míst na ...
zdroj: eWRC.cz

Dominik Nwelati: „Prioritou bylo pobavit diváky!“

Fri, 08 Dec 2023 10:14:55 GMT
Velmi pestrou a na starty bohatou sezonu zakončil na TipCars Pražském Rallysprintu Dominik ...
zdroj: eWRC.cz

Slavia hostí v lize Mladou Boleslav, Plzeň přivítá České Budějovice

Sun, 10 Dec 2023 01:53:00 +0100
Praha - Fotbalisté pražské Slavie hostí v 18. kole první ligy od 18:00 Mladou Boleslav a ...

Real Madrid remizoval s Betisem 1:1, na první místo se může vrátit Girona

Sat, 09 Dec 2023 23:01:00 +0100
Madrid - Real Madrid v 16. kole španělské fotbalové ligy remizoval v Seville s Betisem 1:1. ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos