Kulturistická výživa

V tomto článku se nejprve zmíním o základních složkách potravin, což jsou tuky, proteiny, karbohydráty, vláknina, voda, vitamíny a minerály. Pro účely tohoto článku jsem klasifikoval potraviny podle výživných látek, které obsahují a vytvořil jsem proto šest základních skupin...

Základní skupiny potravin

Skupina mléčných výrobků

Do této skupiny spadá smetana, sýr, zmrzlina, tvaroh, jogurt, podmáslí a mléko. Potraviny tohoto druhu jsou zdrojem následujících výživných látek : vitamín A a D, riboflavin, vápník, fosfor, tuky a proteiny.

Skupina zelenino-ovocná

Do této skupiny spadá ovoce a zelenina. Některé druhy zeleniny jsou ve skutečnosti ovocem. Ovoce je plod, který obsahuje semena. Tím pádem jsou rajčata, lilek, papriky a okurky ovoce. Nebudeme se ovšem přesným věnovat definicím, zelenina a ovoce jsou zdrojem vitamínů B,A a C, železa, fosforu, vápníku a vlákniny.

Skupina proteinová

Do této skupiny spadá maso, drůbež, vajíčka, ryby, mušle, fazole, ořechy. Potraviny tohoto druhu jsou zdrojem proteinů, vitamínu B a železa.

Skupina pečivo-cereální

Do této skupiny bychom zařadili chléb, celozrnné obiloviny, mouku, těstoviny, obilná jídla, ovesnou kaši a další celozrnné produkty. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny B, železo a karbohydráty.

Skupina olejo-tuková

Tato skupina obsahuje všechny dostupné druhy živočišných a rostliných olejů, máslo, margarín a med. Potraviny do ní spadající jsou bohaté na přísun jednoduchých karbohydrátů a tuků.

Skupina naprosto nepřípustných potravin

Do této skupiny spadají všechny "potraviny", o kterých si může kulturista nechat jenom zdát. To znamená stolní sůl, brambůrky, cukr (v nadměrném množství), sladkosti, smažené maso, koláče, omáčky, sladké nápoje a jakékoliv jídlo z rychlého občerstvení. Čím více výživných látek potraviy obsahují ve vztahu k počtu kalorií, tím vyšší je jejich výživná hustota. Potraviny z této skupiny jsou opravdu naprosto nepřípustné, neboť mají nízkou výživnou hustotu. Dbejte vždy na to, co jíte.

Základy výživy

Potraviny se skládají z proteinů, karbohydrátů, tuků vitamínů, vlákniny, minerálů a vody. Většina druhů potravin obsahuje několik základních výživných látek, žádná jednotlivá potravina neobsahuje všechny z nich (s výjimkou mateřského mléka). Abyste byli schopni uspokojit svoje tělesné potřeby, musíte tedy konzumovat široký sortiment potravin. Kromě toho pestrý jídelníček je kořením života!

Proteiny - budující hmotu

Nedávno jsem četl článek od jednoho lékaře, který odpovídal na otázku: Jak na organismus působí strava s vysokým obsahem proteinů? Odpovídal, že pokud budeme konzumovat hodně vody, čerstvé zeleniny a ovoce, není vysokoproteinová strava nijak nebezpečná.

Proteiny vznikají z malých podjednotek zvaných polypeptidové řetězce. Tyto řetězce mohou být dále rozděleny na další drobné jednotky - aminokyseliny (základní stavební části života). Existuje 20 druhů aminokyselin, z nichž 11 si lidské tělo může vytvářet samo. Zbylých devět tvoří tzv. esenciální aminokyseliny, které tělo vytvořit nedokáže a musí být tudíž přijímány ve stravě.

Ne všechny druhy proteinů jsou stejné. Živočišné proteiny (hovězí, kuřecí, vaječné, mléčné, ze sýrů a ryb) obsahují všechny esenciální aminokyseliny, takovou službu neposkytuje žádný rostlinný zdroj. Z tohoto důvodu musíte konzumovat mnoho druhů rostlinných proteinů (zeleninu, ořechy, ovoce), abyste tělu dodali potřebné aminokyseliny, které v sobě skrývá například jeden hovězí steak. Toto pravidlo ovšem platí pouze pro proteiny. Zelenina, ořechy a ovoce nám mohou nabídnout výživnou hodnotu, jaké maso nikdy nedosáhne. V dobách římského impéria jedli gladiátoři stravu bohatou na ječmen. Ten byl považován za nejlepší a nejlevnější svaly budující potravinu. Proteiny jsou nezbytné při tvorbě funkčních červených krvinek, protilátek, které zabraňují vzniku nemocí a hormonů, které regulují tělesné funkce. Vzhledem k těmto "povinnostem" jsou proteiny v těle rychle využity a musí být tedy pravidelně doplňovány. Lidé, kteří žijí sedavým způsobem života, potřebují asi 65g proteinů denně. Většina tělesné energie pochází z tuků a karbohydrátů, ale pokud jich není dostatek musí být k tomuto účelu využity proteiny. Nadbytečné proteiny ze stravy jsou uskladněny ve formě tuku.

Rostlinné formy proteinů mohou být kombinovány s vysoce kvalitními zdroji, které zvyšují jejich výživnou hodnotu. Dobrým příkladem jsou špagety se sýrem, protože jsou zde kombinovány rostlinné a živočišné proteiny (těstoviny, sýr a mléko).

Nároky kulturistů na proteiny

Kolik proteinů je dostatečné množství? To se dá těžko odhadnout, neboť každý má jiné nároky a požadavky, ale myslím, že minimum je jeden gram na 0,5kg tělesné hmotnosti, vše rozděleno do pěti až šesti porcí denně. Rozdělení je nutné, vaše tělo není schopno zpracovat najednou velké množství proteinů. Já se snažím jíst každé tři hodiny a jídlo mám rozdělené do 7 porcí - snídaně, svačina, oběd, svačina, svačina, večeře a na konec druhá večeře.

Pro tvrdě trénujícího kulturistu, který se snaží nabrat svalovou hmotu a zvýšit svoji sílu, je nezbytné dbát na dostatečný přísun proteinů !!!

autor: Jaroslav Kraus přečteno: 60096
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
Válec | reagovat
08.09.2008 18:01:30

Tak to asi těžko, takovej 120 kilovej chlap pokud to není tlustý prase potřebuje víc jak 240g/den..:-)Mám otázku... proč si nemůže kulturista sníst brambůrky, sladký atd. ??? sami kulturisti doporučujou sníst v objemovce vysokokalorický jídla a sami po tréninku klidně vypijou 100g cukru s vodou atd...
World Class | reagovat
23.03.2008 10:58:17

Jaksi jsem nepochopil tu stať s denním příjeme bílkovin - 1g na 0,5kg váhy pro sedavé povolání? Pro 75kg vážícího jedince to činí 150g bílkovin, to je flákota, kterou potřebuje 120kg vážící chlap.
stránka: 1
sportovní zprávy

Dominik Stříteský v Hustopečích – plán splněn

Sat, 25 Jun 2022 19:53:56 GMT
Sonax Mistrovství ČR v rally uzavřelo v Hustopečích svou první polovinu.
zdroj: eWRC.cz

Ve finském mistrovství rozhodnuto?

Sat, 25 Jun 2022 11:28:13 GMT
Pátý podnik ze sedmi plánovaných ve finském mistrovství se odehrál minulý víkend v okolí ...
zdroj: eWRC.cz

Čeští hokejbalisté smetli ve čtvrtfinále MS Finy a čekají je USA

Sun, 26 Jun 2022 09:17:00 +0200
Laval (Kanada) - Čeští hokejbalisté zvítězili v sobotním čtvrtfinále mistrovství ...

McLaughlinová na šampionátu USA zaběhla světový rekord na 400 m překážek

Sun, 26 Jun 2022 08:37:00 +0200
Eugene (USA) - Olympijská vítězka Sydney McLaughlinová na americkém atletickém ...

Nottingham po postupu do Premier League neusíná na vavřínech a přivádí rekordní posilu...

Sun, 26 Jun 2022 08:56:00 +0200
Premier League > Fotbalový klub Nottingham Forest přivedl po návratu do Premier League rekordně ...
zdroj: eFotbal.cz

Kam povedou další kroky velšského čtyřnásobného vítěze Ligy mistrů? Bale už má o budoucnosti jasno

Sun, 26 Jun 2022 08:55:00 +0200
LaLiga > Očekávaný transfer se stává realitou. Gareth Bale odchází z Realu Madrid do ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos