O kulturistice s Evou Sukupovou - 3 násobnou Mistryní světa

Trojnásobná Mistryně světa a osminásobná účastnice MS Olympia odpovídala na naše otázky v příjemném prostředí plzeňského fitness - studia PROFI FITNESS EVA, kde Eva Sukupová tráví většinu svého času. Je to totiž její "fitko" a ráda je svým klientům nablízku.

Proč zrovna kulturistika, kdo Vás k ní přivedl, kolik Vám bylo let?

Ke kulturistice mě přivedl manžel, který ji dělal závodně. To mi dalo podnět k tomu abych zkusila závodit. Začala jsem až po narození naší dcery ve 25 letech ...
Jste šikovná i na jiné sporty, na které, Váš doplňkový oblíbený sport?

Dá se říci že ano, zkusila jsem vesměs všechny druhy sportů – atletiku, gymnastiku, fotbal, volejbal …. Ráda jsem měla volejbal, který jsem hrála i závodně.

První závod – soutěž, jak jste dopadla, jak dlouho jste v té době posilovala, pamatujete si to?

První závod pro mne byl 0 ročník Mistrovství republiky v kulturistice žen, skončila jsem na 3. místě za Zuzanou Kořínkovou a Kotesovou. Spíše jsem cvičila kondiční kulturistiku v tělocvičně jako formu podobnou dnešnímu aerobicu s vloženou posilovací částí. Protože mě nebavilo posilovat s činkami v tělocvičně na zemi v kolektivu, začala jsem chodit do posilovny.

Vaše největší úspěchy?

3 násobná Mistryně Světa a 8 násobná účastnice MS Olympia.

Živí Vás kulturistika, dá se tím dnes u nás uživit?

Kulturistika mne neživí a nikdy tomu tak nebylo, přesto ovlivnila celý můj život a život mé rodiny. Přinesla mi úspěchy a stala se mým životním stylem. Kvůli ní jsem také opustila své původní zaměstnání a nyní se snažím předávat svoje zkušenosti ve svém fitnescentru, takže mne vlastně svým způsobem dnes i živí.

Hrála jste ve filmu, dostala jste takovou nabídku?

Ve filmu jsem nehrála, nabídku jsem dostala, ale potřebovali blondýnu, tak jsem to domluvila svojí kamarádce Zdence Razýmové. Byla to docela příjemná zkušenost. Na castingu jsme zažili spoustu legrace, hlavně když mě v plné formě oblékali do baletního kostýmu velikosti XXS.

Máte na pódiu trému, stydíte se?

Ne, trému nemám a nikdy jsem ani neměla, protože jsem vystupovala již od svých 6 let jako recitátorka, zpěvačka, na gymnásiu jsem hrála divadlo.

Váš oblíbený cvik, cviky, partie?

Oblíbený cvik jsem neměla, cvičila jsem všechno kromě nohou velice ráda. Nohy jsem nenáviděla, protože mě daly nejvíce zabrat , musela jsem je hrozně dřít , byly to extrémně náročné tréninky.

Cvičíte ráda sama nebo raději se sparingpartnerem, se kterým sparingpartnerem se Vám nejlépe cvičí, cvičilo?

Nejraději jsem cvičila se sparingpartnerem, kterým byla buď Zdenka Razýmová, nebo můj manžel. V dnešní době se moje tréninky podobají spíše kondičnímu cvičení, které zvládám sama.

Jak dlouho trvá příprava na důležitý závod, její fáze?

Moje příprava byla vždy dlouhá, trvala kolem 8 měsíců. V první fázi 1-1,5 měsíce jsem se snažila maximálně „odbalastit“ svoje tělo, to znamená odbourat co nejvíce přebytečných tuků, hlavně aerobní činností. Ve druhé fázi jsem zahájila tvrdý posilovací trénink, který trval až do závěru přípravy, kdy jsem jej začala prokládat aerobním tréninkem. Po celou dobu této přípravy jsem se držela na jídle, které jsem regulovala podle pohledu do zrcadla. Celkově se moje hmotnost výrazně neměnila, začínala jsem s 63 kg , po první fázi jsem zhubla zhruba na 61 kg a tuto váhu jsem držela téměř až do konce, kdy pomocí superkompenzace jsem stáhla vodu na zhruba 57-58 kg soutěžní váhy. Nikdy jsem se nesnažila dělat objemový trénink, snažila jsem se jenom zkvalitňovat stávající svalovou hmotu. Myslím že hlavně pro ženy je tento styl přípravy velice důležitý. V případě potřeby mne můžete kontaktovat na e-mailu : eva.sukupova@seznam.cz

Váš obvyklý jídelníček, co máte ráda, co nesnášíte?

14 let jsem závodila, po celou dobu jsem neznala nic jiného než dietu. Se skončením své závodní činnosti jsem se zařekla, že už žádnou dietu nikdy držet nechci. Bylo těžké vrátit tělo do normálu. Trvalo mi to více než 3 roky, kdy jsem nesměla téměř sáhnout na činky, abych opět nerostla. Aerobní činností a normální stravou jsem postupně metabolismus zklidnila a výrazně jsem zmenšila svalový objem. Mluvím-li o normální stravě, jím prakticky všechno s tím, že zásady zdravé výživy mám již nadosmrti zafixovány. Největším přínosem kulturistiky pro mne je, že jsem dokonale poznala svoje tělo, naučila jsem se s ním pracovat, takže nějaký prohřešek v dietě umím rychle napravit. Nejraději mám uzeniny, klobásy, maso, všechny druhy sýrů, sladkosti mě naučila jíst až kulturistika, a v dnešní době mám-li svoje masíčko, sladkosti mi ani nechybí.

V kolika letech je možno nejpozději začít se závodní kulturistikou?

Kulturistika má tu výhodu, že s ní můžete začít v jakémkoliv věku.

Co byste doporučila čtyřicátníkovi(ci) s nadváhou - kulturistiku nebo posilování pro udržení kondice a zformování postavy?

Doporučila bych mu(jí) nejdříve redukci stravy spojenou s aerobní činností a po částečném snížení hmotnosti doplnit posilováním zaměřeným na zpevňování jednotivých svalových partií.

Jaký jste pedagog, trenér - máte s "žáky" trpělivost?

Původním zaměstnáním jsem byla učitelka ve školce, takže mám pedagogické zkušenosti a nedělá mi problémy práce s lidmi, naopak tato činnost mě velice baví, protože při ní mohu předat svoje dlouholeté zkušenosti. Mám takové svoje krédo, nevychovávat automaty a jedince závislé na trenérovi , ale samostatně myslící bytosti, které se naučí pracovat samostatně se svým tělem.

Trénovala byste někoho, kdo se neřídí Vašimi radami?

To je asi házení hrachu na zeď. Jak jsem už psala v předchozí otázce, nepotřebuji slepou poslušnost, ale komunice a důvěra klienta je důležitá.

Jaké doplňky výživy byste doporučila začátečníkovi, jaké pokročilému?

Na trhu je taková škála nejrůznějších výrobků a produktů zdravé výživy, že ani není v mých silách je všechny vyjmenovat. Myslím že v každém fitnesscentru je odborná obsluha, která dokáže zákazníkovi přímo na tělo najít ten správný doplněk.

S jakými doplňky výživy jste byla nejvíce spokojená?

V době, kdy jsem já závodila jsme žádné doplňky výživy neměli. Když jsem dostala od státního trenéra svoje první aminokyseliny, slovy 30ks v papírové obálce, byla jsem nesmírně šťastná a chovala je jako největší vzácnost. Dnes je již naštěstí jiná doba. Nejvíce využívám v dnešní době vzhledem ke svému věku a stavu své postavy karnitinové doplňky, anabolizéry a vitaminy.

Měla jste, nebo máte nějaký sportovní vzor, idol?

Idol jsem žádný neměla, ale byl pro mě důležitý neustálý souboj se Zuzanou Kořínkovou a myslím si, že toto naše vzájemné rivalství mělo velmi pozitivní vliv na úroveň České ženské kulturistiky.

Dá se nekulturista za 1 rok tréninku připravit tak, aby uspěl v některé nižší soutěži?

Je to reálné, záleží pouze na přístupu a poctivosti v přípravě. Samozřejmě genetika hraje významnou roli.

Sledujete jiný sport jako fanoušek? Fotbal, hokej ... , chodíte na stadion, u televize... kterému týmu fandíte?

Fandím fotbalu a hlavně hokeji, chodím na Extraligu, fandím Plzni. Jinak ráda sleduji jakýkoliv sport.

Vaše oblíbená hudba?

Vzhledem k tomu že máme ve fitnescentru puštěnou muziku od rána do večera, ráda si pak vychutnám chvilku ticha. Jinak mám ráda spíš relaxační muziku a na své volné sestavy jsem měla oblíbenou filmovou muziku od Yannyho.

Ideální dovolená, jak si nejlépe odpočinete - u moře, v lese, na horách, doma ....?

V době kdy jsem závodila jsem dovolenou nezažila, jelikož nebyl čas. V současné době toho času také moc není, protože jezdím po závodech jako funkcionářka. Společnou dovolenou řešíme s manželem tak, že prostě jezdí se mnou.

Když se Vám někdy nechce cvičit - překonáte to nebo si taky někdy orazíte, vynecháte trénink?

Dříve bych si to nedovolila, v dnešní době se to občas stane, ale snažím se hýbat alespoň 3x týdně.

Pár rad pro začátečníky jak se chovat v posilovně ...?

Najít si hlavně posilovnu, kde vás naučí správné technice cvičení. Vyhnete se tím počátečním nezdarům a hlavně předejdete zdravotním potížím a zraněním. Důležité je neexperimentovat, nechtít za týden porazit Schwarzenegera a dodržovat rady zkušeného trenéra.

Kdybyste si mohla dnes vybrat, začala by jste znovu s kulturistikou, nebo by jste si vybrala jiný sport?

Vzhledem k tomu, že dnes už vím co kulturistika obnáší, nevím jestli bych si ji znovu zvolila, ale nešla bych jistě od tohoto sportu příliš daleko. Vsadila bych možná na fitness, nebo bodyfitness, které v té době ještě nebylo, ale stejně bych musela začít kulturistikou, protože od ní se vlastně všechno odvíjí. Bez kulturistiky by nebylo fitness ani bodyfitness.

Děkujeme za rozhovor

autor: redakce přečteno: 11519
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
Tomix | reagovat
29.01.2008 19:33:57
Co to bylo za film?
Můžu se zeptat, co to bylo za film? Díky.
stránka: 1
sportovní zprávy

Favorité v nesnázích

Thu, 20 Jun 2024 10:34:09 GMT
Čtvrtý podnik francouzského asfaltového mistrovství dal některým předním posádkám ...
zdroj: eWRC.cz

Jan Kopecký si veze z vinohradů stříbro

Thu, 20 Jun 2024 08:26:21 GMT
Agrotec Škoda Rally Team si vybojoval na domácí Agrotec Petronas Rally Hustopeče druhé místo.
zdroj: eWRC.cz

Muchová se po zranění ruky vrátí v Eastbourne na kurty, plánuje Wimbledon i OH

Thu, 20 Jun 2024 11:00:00 +0200
Praha - Tenistka Karolína Muchová se takřka po desetiměsíční pauze způsobené zraněním ...

Slováci jsou blízko postupu, podle Hancka si to přáli jen v koutku duše

Thu, 20 Jun 2024 11:29:00 +0200
Düsseldorf - Fotbalisté Slovenska jsou na mistrovství Evropy v Německu blízko postupu do ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos