Zdeněk Razák - nový člen našeho týmu

Zdeněk Razák se stal naším novým kolegou - bude mít na starost část naší poradny. Ve svých 20 letech už má něco za sebou a věříme, že vám jeho rady pomohou. Ostatně jeho úspěchy hovoří za něj. Posuďte sami, zda si necháte poradit někým, kdo má ve 20 letech na kontě tato umístění:

Mistrovství Čech 2007, st. dorost do 65 kg – 1.místo
Mistrovství ČR 2007, st. dorost do 65 kg – 2.místo
Mistrovství Čech 2008, muži do 67,5 kg – 5.místo
Mistrovství Čech 2008, junioři do 70 kg – 1.místo
Mistrovství ČR 2008, junioři do 70 kg – 3.místo

Abyste jej lépe poznali, připravili jsme pro Vás se Zdeňkem následující rozhovor...
Ahoj Zdeňku, můžeš se našim čtenářům představit?

Zdravím čtenáře E-KULTURISTIKY - Jmenuji se Zdeněk Razák, je mi 20let, bydlím na severu Čech v malém městečku jménem Jiříkov. Na jaře tento rok jsem úspěšně dokončil Střední školu služeb a cestovního ruchu. Mým hlavním koníčkem, tedy dnes spíše asi už koněm, je kulturistika.

Můžeš nám prozradit, co tě dovedlo ke kulturistice? Kdo, nebo co bylo tvým prvním impulsem pro zvedání železa?

Tak poprvé jsem navštívil posilovnu asi v 15 letech. Ale to bylo spíš takové cvičení-necvičení. Chodil jsem dvakrát týdně, kde jsem odcvičil celé tělo tisíci sériemi samozřejmě mimo nohou :0) … Což byla veliká chyba. Stravoval jsem se úplně normálně, nehleděl jsem na kvalitu jídla. Termíny jako: bílkoviny, sacharidy, tuky mě celkem nezajímaly. Do toho jsem přidal dva, nebo tři fotbalové tréninky týdně a bylo vymalováno. Asi si dokážete představit, jaká úroveň cvičení to byla. Jinak první impuls ke cvičení byl v televizi. Když jsem viděl ve filmu Rocky Silvestra Stalloneho, jak trénoval na zápas, tak jsem hned věděl, co bych chtěl dělat.

Jednoduchá otázka: Co bylo dál?

Co bylo dál? Po získání motivace jsem doma klikoval, na zahradě jsem na tyči dělal přítahy atd.. Po pár letech jsem tedy navštívil posilovnu, jak už jsem se zmínil. Po nějaké době jsem fotbal poslal k vodě a věnoval se jen cvičení. Začal jsem chodit třikrát do týdne. Rozdělil jsem si jednotlivé svalové partie, abych netrénoval pořád celé tělo. Na nohy už samozřejmě nezbylo místo. To mě teď dost mrzí, díky tomu mám nohy slabé a zaostávají za vrškem. Jídlo už u mě mělo nějaký smysl, i když to ještě nebylo pořád ono.

Jak jsi se dostal k závodění?

Víte, že ani nevím? Prostě mě napadlo, že bych to chtěl zkusit. Oslovil jsem tedy našeho místního „obra“ Petra Březnu, který chodil do stejného fitka jako já. Když jsem se mu ukázal, tak říkal, že to není špatné, až na ty moje nohy. Řekl, že se mě tedy ujme a připraví mě. Pro mě v té chvíli začal nový život. Začal jsem trénoval 4x v týdnu, držel jsem stravu, kterou mi napsal. Seznámil jsem se s novými lidmi z tohoto světa a to vše díky jemu. A za to bych mu chtěl poděkovat. Ukázal mi nový životní styl. Bůh ví, co bych teď dělal.

Můžeš nám napsat, kterých závodů jsi se zúčastnil a pochlubit se svými výsledky?

Ano, rád. Mé první závody byly v roce 2007 v České Třebové a to Mistrovství Čech dorostu. Startoval jsem v nejlehčí kategorii do 65kg. Tuto kategorii jsem vyhrál. O týden později se v Praze konalo Mistrovství ČR. To byly už jiné závody. Byla zde větší konkurence. Zde jsem skončil na druhém místě. Z umístění jsem měl velikou radost. O rok později jsem již jako junior zúčastnil opět jarních soutěží. První klání bylo v Meziboří, kde se konalo Mistrovství Čech mužů. Bylo to cca 14 dní před první juniorskou soutěží. Forma nebyla špatná, tak jsem to zkusil.Skončil jsem na pátém místě. Další soutěž bylo opět Mistrovství Čech, ale juniorů. Na této soutěži jsem byl zase první a stal se tak podruhé mistrem Čech. Na Mistrovství ČR jsem se umístil na třetím místě. Měl jsem radost, že jsem i zde získal medaili. Sice jsem mohl být možná i druhý, ale díky menším komplikacím se tak nestalo.

Díky jakým komplikacím? Můžeš nám to přiblížit?

Na třetím místě jsem skončil kvůli volné sestavě. Konkrétně kvůli nedorozumění s pořadateli. Před finálem nám bylo sděleno, že se bude odkládat o půl hodiny později. Což je na soutěžích celkem běžná věc. Když jsem byl připravený a namazaný barvou, tak jsem si v šatně sedl a v klidu cukroval. Najednou přiběhl úplně cizí kluk a řekl mi, že mám být už na podiu. Nastupoval jsem totiž jako první na volnou sestavu. Tak jsem se zvedl a běžel k podiu, které bylo celkem daleko od šaten. Na sestavu jsem nastupoval ještě zadýchaný, nerozcvičený… Sestavu jsem samozřejmě v tom zmatku zkazil. Navíc jsem měl připravené, že během ní půjdu bliž k publiku. Když jsem tak učinil, tak na mě rozhodčí začali mávat, ať jdu zpátky, že tam je špatné světlo. Tak jsem tam nakonec skákal jak nějaký zajíc. Měl jsem lepší bodové hodnocení, než závodník přede mnou. Jak ze semifinále, tak z finále. Ale za sestavu jsem dostal o hodně víc bodů, než on a díky tomu jsem byl třetí. Nechci říkat, že kdyby se tohle všechno nestalo, tak bych byl druhý. Má sestava byla celkově slabší si myslím.

Co považuješ za své přednosti a naopak za své slabiny?

Tak přednosti.. Možná ruce a záda, ale v mém věku to nemohu říct. Spíš celé tělo jsou slabiny. Musím ještě hodně pracovat a zlepšovat se.. Mám ještě dost času si troufám říct. Jinak největší moje slabina jsou nohy. I když jsem je od posledních závodů viditelně zlepšil, tak přesto nad vrškem mírně zaostávají.

Jaké doplňky výživy nejraději používáš?

Tak na prvním místě je u mě protein. Myslím si, že to je nejdůležitější složka z doplňků. Teď jsem si v poslední době vyzkoušel komplexní aminokyseliny - v optimálním poměru jsou velmi snadno vstřebatelné. V našem organismu se aminokyseliny podílí na tvorbě bílkovin - také bílkovin svalové hmoty. Jinak můj názor je, že nic nenahradí čerstvý grilovaný steak...

Jaké jsou tvé plány do budoucnosti? Máš nějakou přítelkyni? Popřípadě jak na tento sport kouká ona? Podporuje tě?

Tak to je těžké říct. Nikdy člověk neví, co se může stát. Samozřejmě chci jít závodit, ale teď otázka kdy to bude. Chci se připravit kvalitně a momentální podmínky k tomu nenasvědčují. Chtěl jsem jít na jarní soutěže, ale bojím se, že už se nestihnu dobře připravit. Vše se dnes točí okolo peněz.

Ano přítelkyni mám. Jmenuje se Kateřina a jsme spolu cca rok a půl. Ona mě v tomto sportu maximálně podporuje. Jak psychicky, tak trochu finančně. Dá se říci, že to je vlastně můj jediný menší sponzor... Za to jí moc děkuji. A právě také kvůli ní se chci připravit na závody. Sice už jsme se spolu byli podívat na jedné soutěži, ale to není ono. Chci aby semnou absolvovala přípravu. Sice jí už teď předem lituji, ale co se dá dělat.. :o)

Sleduješ nějak kulturistické dění ve světě? Máš nějakého oblíbeného kulturistu?

Ano sleduji. Přiznám se, že skoro každý den. Oblíbených kulturistů mám víc. Ale mezi nejoblíbenější patří Dexter Jackson, Phil Heath, Kai Greene.

Zdeňku, máme pro tebe takovou nabídku - vzal by sis pod patronát část naší poradny? Dotazů chodí spousta a hodně od mladých kluků, kteří začínají. Myslíš, že jim můžeš v něčem poradit?

Děkuji za důvěru, nabídku rád přijímám. Ale nemůžu slíbit, že budu vždy znát odpověď. Pracoval jsem jako fitness-instruktor a mám 5 let osobních zkušeností s kulturistikou - takže v rámci této mé "kvalifikace" rád pomůžu. Ahoj všem a pěkné svátky.


autor: redakce přečteno: 9858
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Dominik Stříteský obhájil na Bohemce svůj premiérový triumf

Tue, 16 Jul 2024 21:22:30 GMT
Vloni se na jubilejní padesáté Rally Bohemia radoval ze svého prvního mistrovského ...
zdroj: eWRC.cz

Filip Kohn na Bohemce s Fabii RS Rally2 osmý

Tue, 16 Jul 2024 12:07:29 GMT
Další těžkou soutěž má úspěšně za sebou dvojice Filip Kohn – Tom Woodburn.
zdroj: eWRC.cz

Slavia má cíl vrátit do Edenu titul a LM, blízko k návratu je Olayinka

Wed, 17 Jul 2024 14:44:00 +0200
Praha - Fotbalista Peter Olayinka má blízko k návratu do Slavie. Pražský klub je dohodnutý ...

Carapaz vyhrál poprvé etapu na Tour, v souboji favoritů posílil lídr Pogačar

Wed, 17 Jul 2024 01:01:00 +0200
Superdévoluy (Francie) - Richard Carapaz ovládl po samostatném úniku 17. etapu Tour de France a ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos