Rozdíl v posilování mužů a žen
Mají ženy cvičit stejně jako muži? Žádný průzkum zatím nedokázal, že by byly nějaké rozdíly mezi svalstvem mužů a žen. Stavba svalstva je tedy u obou pohlaví stejná. To že muži mají větší sílu je dáno větším podílem svalové hmoty. Muži tak dosahují v průměru o 60 % větší síly. Pokud tedy žena správně posiluje, mělo by se to v prvé řadě projevit na síle...
Základní anatomické a fyziologické rozdíly u žen:
- širší pánev, kratší končetiny, menší tělesná výška
- menší srdce, méně krve, nižší obsah hemoglobinu
- nižšší obsah svaloviny, horní hranice 35 %
- vyšší obsah tuku, v průměru 25 %
Pro ženy může být zajímavé, že se prokázala vysoká závislost mezi nárůstem síly hlavních svalových skupin a hodnotou bazálního metabolismu. Znamená to tedy, že člověk s vyšším podílem svalové hmoty v klidu spálí vyšší množství kalorií, takže pro ženy (a platí to i pro muže), které chtějí držet dietu a zhubnout, je vhodné zařadit posilovací cviky i na sílu.
Odlišný hormonální sysém má za následek podstatně obtížnější nabýrání svalové hmoty u žen. Pro trénink to znamená že si ženy musejí dát pozor na některé cviky , které jsou pro ně obtížné (shyby, kliky na bradlech...atd). Pozor by si měly dát na cviky , které zatěžují bederní část, jako jsou dřepy, přítahy velké činky v předklonu...atd.
Velmi opatrně by měl u žen-začátečnic probíhat posilovací program. Kromě toho, že mají manší a slabší svaly než muži, mají také slabší úponový aparát. Pro začátečnice je tedy vhodný kruhový trénink, kde se procvičí několik svalů a až poté je přestávka, samozřejmě při nízkých vahách a vysoké intenzitě. Lze tak dosáhnout vhodné adaptace na tréninkové zatížení.
Po úvodním začátečnickém tréninku lze přistoupit na posilování problémových partií, jako jsou hýždě, stehna, břicho. Tady už lze použít dělený trénink, kdy v jednotlivé dny procvičujeme určité svaly. Je třeba připomenout velmi úzkou vazbu mezi tréninkem a výživou, bez které nelze dosáhnout pozitivních výsledků. Ženy by si měly dát pozor na trénování v době menstruace, kdy mají menší výkonnst a omezit v této době procvičování nohou a břicha, při kterém dochází k překrvení pánevního dna.
Ženy by měly cvičit kratší dobu, ale o to intenzivněji, z důvodu nižšího podílu svaloviny a vyvarovat se častých chyb, kterých se dopouštějí. Je to především posilování pouze některých částí těla, nepoužívání těžších vah z obavy získání velkých svalů a v neposlední řadě pamatovat na to , že výsledky se nedostaví přes noc...při vytrvalosti a správném tréninku to ale stojí za to. Není lepší pohled na pěkně vytvarované tělo...zvlášť pro nás muže:-)))
autor: redakce | přečteno: 9211 |
Kam dál?
- Jak vyfotit sebe nebo jiné kulturisty - tipy pro amatéry
- Zlozvyky v posilovně
- Stárnutí, aneb patří senioři do posilovny nebo do starého železa?
- Tuky
- Když péče o tělo, tak komplexní - nezapomeňte na zuby!!!
- Solárko - anděl nebo ďábel?
- Vánoční slevy
- Knihy o kulturistice
- Měření hmotnosti
- Pro věčné začátečníky I.
- Natursport a E-kulturistika
- Pro věčné začátečníky II.
- Gratulujeme hokejistům HC ENERGIE KARLOVY VARY k titulu
- NOVĚ OTEVŘENÁ PRODEJNA !!!
- Rozdíl v posilování mužů a žen