Zlozvyky v posilovně

Posilovna je, ať chceme nebo nechceme, místem, kde se setkávají leckdy dost rozdílní lidé. Stejně jako v každé jiné společnosti tak musí zákonitě dojít k tomu, že se setkají i jedinci, kteří si nemusí zrovna „sednout“. A nejčastější věc, kterou můžeme „otrávit“ naše okolí jsou zlozvyky. A stejně jako existují „domácí“ zlozvyky, jako je kousání nehtů, nepořádnost a další, existují i zlozvyky spojené s posilovnou. Rozhodla jsem se proto podívat se kolem sebe a najít pár zlozvyků v posilovnách, které by se při troše dobré vůle daly odstranit...

SPRCHY – Znáte to určitě také – přijdete po tréninku do sprchy a na zemi je 4cm vrstva vody a pod ní oslizlé kachličky. Prostě potopa. Nejen že je nepříjemná, ale také nebezpečná. Na kluzkých dlaždicích si totiž člověk může přivodit i dost ošklivé zranění, pokud uklouzne a upadne, nebo přinejmenším může chytit plíseň, která se později velice špatně léčí. Potopa je zaviněná nejčastěji nepoužíváním závěsu ve sprchách a nebo cákáním se bez ohledu na prostor sprchy. Je lepší si proto do sprchy nosit sprchovací obuv, ktará nebude tolik klouzat a navíc částečně ochrání před mikroby a sporami plísní. A prosím, když se sprchujete, používejte závěs.

ČINKY NA ZEMI VŠUDE KOLEM – Tohle je zlozvyk, se kterým jsem se setkala i ve velkém fitku, i v menších posilovnách a není se co divit, že na mnoha stěnách visí připomínky, aby lidé vraceli činky na svá místa. Je sice fakt, že sama občas nechávám třeba na legpressu nějakou základní váhu (10-20kg) a nebo jednoručky neuklidím přesně na své místo, třeba proto, že se nechci plést jiným cvičencům. Nebo protože na všechny činky nestačí stojan. Ale vím, že ve fitku cvičí i jiní jedinci a pro průměrnou ženu je například i „pouze“ 20kg činka dost těžká, když ji má odklízet, aby se dostala k menším závažím a nebo sundávat ze strojů. Když už nechcete a nebo nemůžete uklidit činky do stojanu, dávejte je alespoň na stranu – ke stěně nebo co nejblíže ke stojanu. Také se snažte větší činky nedávat na stojany před menší. Problém může být i se „zapomenutou“ tyčí uprostřed posilovny, přes kterou může někdo upadnout nebo zakopnout.

„BORDELAŘINKY“ – Kromě činek existují i menší „bordelařinky“, které se však mohou pěkně nahromadit. Co je nejnechutnější je žvýkačka. Nechutná je žvýkačka jak na koberci, tak na lavičkách nalepená zespoda – ano i s tím se lze setkat. A není příjemné sáhnout do takové žvýkačky při přestavování lavičky ani ji sundávat z boty.

Rozlitý nápoj může být dokonce nebezpečný zdraví (když uklouznete na louži na gumách a upadnete třebas s naloženou činkou na ramenou, je to o kolení vazy – vlastní zkušenost). A i když na louži po vás nemusí nikdo zrovna uklouznout, minimálně vytvoříte lepkavé a kluzké místo, na které se bude chytat prach a špína.

Ve fitku obvykle visí nápis, že vstup je povolen pouze s ručníkem nebo s „něčím pod sebe“ . Hodně lidí si pod sebe nedává vůbec nic. Utírat pot po někom před vámi však není příjemné a nikdy nevíte kdo na lavičce seděl nebo ležel před vámi. Dotykem se mohou šířit některé velmi nepříjemné exémy, bradavice a „muskuly“ – tím názvem teď nemyslím svaly, ale zvláštní výrůstky na kůži, které jsou tuším virového původu, stejně jako opar (a vypadají jako bílé akné, ale jsou tvrdé a nejdou vymáčknout, musí se odstraňovat chirurgicky). Myslete na to než si lehnete na lavici bez něčeho pod sebou.

ČEKÁNÍ NA STROJE, STŘÍDÁNÍ, OMEZENÉ MNOŽSTVÍ NÁŘADÍ – Existuje docela dost historek na různých fórech nejen u nás, ale i ve světě, které se týkají „exotů v posilovně“ – spousta problémů je ale podobných. Jde hlavně o to, jak jet trénink efektivně, když nářadí je omezené. A je jasné, že pokud se o to snažíte, pak zdržování od ostatních vám na náladě asi nepřidá. Nejčastější „zlozvyk“ hlavně u mnoha lidí, kteří se pod vlivem novoročních předsevzetí nahrnou do posilovny, je nekonzistentnost a nízká intenzita tréninku. Takoví lidé chaoticky chodí po posilovně sem a tam a zabírají stroje, na kterých pak jedou množství sérií, které prokládají 10minutovými debatami s přáteli. Ženy navíc obsazují jen pár typů strojů dokola.

Tito lidé se taky obvykle nechtějí moc střídat, ačkoliv v pauze mezi jejich dvěmi sériemi by opravdu seriozně cvičící jedinec stihl série klidně dvě. Pokud je poprosíte o střídání, tak většinou velmi rychle začnou cvičit, aby ukázali, že stroj je momentálně „jejich“.

Naopak spousta lidí se obává zeptat se vás, zda se mohou střídat. A tak zkrátka stojí opodál, baví se s přáteli a čekají (a samozřejmě ztrácí intenzitu a chladnou). Jakmile poodejdete, už jsou u vašeho nářadí nebo činek. „Zevlování“ rozčiluje řadu lidí.

MOBILY A ŘEŠENÍ PRACOVNÍCH PROBLÉMŮ – Také to určitě znáte z praxe. Cvičíte, když vedle vás začně v něčí tašce vzvánět dost hlasitě mobil. Navíc nějakou nablblou melodii. Majitel ho buď nechá zvonit bez povšimnutí několikrát, nebo naopak se po něm vyřítí a důležitě (pokud možno zabírajíc nářadí) vyřizuje svůj hovor. Jakou intenzitu a soustředění můžete dát tréninku, pokud se z něj napůl stane jednání po telefonu?

Pokud cvičíte – i když to je jen pro zdraví a kondici, měl by trénink být také relax od duševní práce v práci. Nebo od jednání a také i od rodiny (proč to neříct trochu sobecky?). Pokud chcete jednat o obchodu, jděte s partnerem na obchodní večeři.

Jasně že občas je nutné věnovat se práci a není moc času zaběhnout si na cvičení, nežli třeba o polední pauze. Přesto buď je dobré opravdu mobil nechat v šatně a pokusit se chvíli na práci nemyslet (když se soustředíme na trénink a pojedeme intenzivněji, bude nám stačit daleko kratší doba k celému tréninku a tudíž se budeme moci rachleji vrátit plní sil ze cvičení) a nebo si hovor vyřídit někde mimo – na baru nebo na chodbě – a pak se ke cvičení zase vrátit.

ODBORNÍCI, „ODBORNÍCI“ A TI DALŠÍ – Spousta lidí chodí do posiloven jako do společenského klubu. Tedy primárně se pobavit a při tom udělat mimochodem i něco pro své zdraví. Tady jde o to srovnat si priority. Povídat si člověk může s kolegyní i v kavárně a nebo s kolegou u piva a nebude při tom zabírat místo těm, kteří to s novoroční proměnou myslí vážně.

Kromě vybavování se s kamarády často rozčilují i někteří „odborníci“, kteří se snaží ostatním za každou cenu radit, a to ještě většinou špatně. Jsou to lidé, kteří bývají často i terčem vtipů – jako kulturisté teoretici. Nejhorší jsou lidé, čerpající z nějakého „zaručeného média“ které většinou bývá lifestylový časopis. Bohužel díky těmto lidem pak klesá kredit skutečných odborníků – lidí s praxí a zkušenostmi, kteří nemusí být začátečníkem odlišeni od „mluvků“. Takže na druhé straně se můžeme setkat s arogancí lidí, kteří jsou přesvědčeni o svém dokonalém cvičení a odmítají přiznat chybu.

Zlozvykem je i dogmatické trvání na něčem, co mám zažité a odsuzování alternativních metod. Tím nemyslím že bych je hned měla zkoušet, ale rozhodně se lépe zamýšlet nad tím co kdo dělá. Pokud výsledky odpovídají, pak zřejmě metoda jiného cvičence zabírá – a je jedno že bude fungovat POUZE na něho. Fitness je totiž tak různorodý, jak různorodí jsou jedinci v posilovně.

Na konec malé srovnání – zatímco na českých stránkách asi nejčastěji na „exotech“ vadí právě ono hraní si na odborníky, špatné cvičení a vyrušování ostatních, v cizině nejčastěji lidé citují právě ono civění na někoho, neschopnost se střídat a dlouhé a zbytečné zabírání strojů jiným cvičencům. Hygienické zlozvyky vadí asi v obou případech stejně.

Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování.

autor: Lada Plíhalová přečteno: 13914
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Večerka s Cibulkou dojeli ve Slovinsku šestí

Fri, 24 May 2024 09:00:14 GMT
Po dubnové úvodní soutěži v chorvatském Karlovaci šlo pro mladou posádku o druhý start v ...
zdroj: eWRC.cz

Josef Urban: „Chceme dobýt svět!“

Thu, 23 May 2024 13:06:25 GMT
Josefa Urbana není třeba představovat. Mnoho fanoušků si však všimlo, že žlutá škodovka ...
zdroj: eWRC.cz

Češi na hokejovém MS porazili mimořádně silný americký tým, píšou média v USA

Fri, 24 May 2024 08:39:00 +0200
New York - Americká média označují porážku hokejistů Spojených států 0:1 s Českem ve ...

Brown 40 body pomohl Bostonu k druhé výhře nad Indianou v semifinále NBA

Fri, 24 May 2024 07:46:00 +0200
New York - Basketbalista Jaylen Brown se v semifinále play off NBA blýskl 40 body a měl ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos