Dávejte si reálné cíle
Tento článek vznikl jako reakce na dotaz z naší poradny. Mladý 17-ti letý začínající kulturista by rád při své výšce 175cm vážil 120 kg. Pokud chcete poznat ten perfektní pocit překonání vytýčeného cíle, měl by ten cíl být reálný. Může jich být i více - dlouhodobé (stát se závodním kulturistou), střednědobé (věnovat se kulturistice na takové úrovni, že je to na mě poznat) a krátkodobé (shodit do plavek). Pokud si ale hned na začátku dáte laťku příliš vysoko, může se tato původně pozitivní motivace obrátit proti Vám a může to skončit nejen frustrací z vlastní "neschopnosti", ale u extrémních cílů a jejich logického nedosažení i ukončením Vašeho zájmu o daný sport...
Tak tedy ke konkrétnímu dotazu.
Dotaz - Dobrý den je mi 17 let , když jsem začínal cvičit tak jsem vážil 60 , teď po roce a půl mám 78 Kg a měřím 175 cm , mohl bych se někdy v budoucnu dostat na 120 kilo? Všichni mi říkají že to není možné , vzhledem k mé výšce.
Naše odpověď - každý začátečník, který poctivě cvičí a náležitě se k tomu i stravuje a odpočívá, dokáže zpočátku přibrat hodně svalů. Svalový růst se ale s postupem času zpomaluje a je čím dál víc problematické ho udržet takový, jako byl na začátku seriózního věnování se kulturistice. Zpočátku stačí jednoduchý trénink a kvalitní strava, později však je potřebné se začít věnovat změnám v tréninku i ve výživě, aby svalový růst nestagnoval. Je to ustavičná změna v trénincích (nemyslím každý týden, ale jednou za několik měsíců) a ustavičné vzdělávání se v oblasti výživy a využívání toho v praxi. Takže jestli budete postupovat systematicky a vytrvale, můžete dosáhnout relativně velký svalový rozvoj.
Je to taky záležitost genetiky. Někomu rostou svaly rychleji, jinému pomaleji, i kdyby cvičil a jedl stejně. Další věc je co pod pojmem 120 kilo rozumíte, jestli vyrýsovaného kulturistu, kulturistu v objemovém období, nebo tlustého člověka. Těch posledních chodí bohužel kolem nás spousta a nemusí pro to nic dělat kromě přejídání se a lenošení.
Dřív než začnete uskutečňovat vaši představu, měl byste si uvědomit, co vlastně chcete. Tuto hmotnost ztěží dosahují profesionální kulturisté vaší výšky. Ti nejlepší z nejlepších, geneticky obdařených a dlouhé roky věnujících se vrcholové kulturistice, ti kteří obětují kvůli tomu opravdu všecko, často i zdraví.
Když mám říct, co si o tom v skutečnosti myslím, tak s velkou pravděpodobností tuto hmostost jako kulturista nedosáhnete. Vycházím z vlastních zkušeností a vím jak jsou mladí začínající kluci naivní a myslí si, že za pár let budou Mr. Olympia a nechápou proč ne, protože nevědí, co všechno to obnáší. Tímto bych chtěl všem začínajícím "kulturistům" vzkázat, ať si dávají reálne a krátkodobé cíle, o kterých se dá uvažovat jako o uskutečnitelných a postupovat krok za krokem, aby z toho nebyli nakonec zklamáni a po krátké době se nevzdali cvičení.
autor: Ing. Peter Tatarka | přečteno: 16619 |
12.12.2008 00:42:43
podle me by to clovek ani nechtel....ono se rekne ,ze 120kg je fajn ,ale radsi to nebrat.Myslim ,ze nase klouby by ta hmotnost nepotesila .Hmotnost neznamena vse:)