Teenageři v posilovně

Na navštěvování posilovny teenagery existují rozporuplné názory a odpověď na časté dotazy do naší poradny je nasnadě diplomatická. Ano, můžete navštěvovat posilovnu, ale…

Obecně je totiž věk před ukončením tělesného růstu a tělesného vývoje obecně poměrně málo tolerantní k nadměrné tělesné zátěži. Ve věku mezi 15 a 19 lety, kdy se mnoho kluků seznamuje s posilovnou je jejich organismus vystaven doslova bombardování celou plejádou hormonů, které mají anabolický účinek. A tak by se mohlo zdát, že pokud se pokusíme v tomto období začít s kulturistikou, tak nám v tom dané hormony (hlavně růstový hormon) značně pomohou. To je sice logicky správný předpoklad, ale nahlížený jen z jedné strany. V období pubertálního tělesného vývoje se totiž velká část stavebních kamenů pro proteosyntézu tak jako tak spotřebuje spíše pro tělesný růst komplexně než pro nadměrný růst hlavně svalstva. Navíc v čem vám určitě růstový hormon nepomůže, je rýsování svalstva.

K tomu je třeba připočíst i to, že organismus je v tomto období zrychleného růstu více či méně náchylnější ke zraněním a komplikacím z nadměrné zátěže (svaly, šlachy a kosti sice rychle rostou, ale na úkor pevnosti). Představte si to jako když jedete rychle na motorce a foukne do vás vítr. Motorka má symbolizovat právě rychle rostoucí organismus s nižší adaptační schopností. Naproti tomu když jedete v autě a pěkně pomalu, tak se vám nic moc nestane. Ale jak už jsem naznačil, navštěvování posilovny není něco, čemu by se dospívající jedinci měli bez výhrad vyhýbat. Je ovšem třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení.

Tak především se nesnažte hned vypadat jako váš kulturistický idol. Taková vytrénovanost vyžaduje dlouhé roky dřiny, zkušeností, výživové doplňky a hlavně adaptaci těla. Navíc abyste mohli vypadat takto a být tak krásně vyrýsovaní, je třeba provádět především úzce specializované cviky, na které už je ovšem třeba značná síla, technika a zkušenosti, a vy ve svém útlém věku ani jedno rozhodně nemáte. Volte spíše cviky komplexnějšího rázu, které procvičí několik svalů nebo svalových partií najednou. Vůbec nejlepší je kombinovat posilovnu s nějakým jiným komplexním pohybem, třeba cyklistikou, plaváním, během, tenisem, squashem, tedy spíše aerobní aktivitou. Obecně váš trénink by se měl odehrávat spíše v aerobním duchu a při lehčí zátěži.

Z těchto 2 poznatků tedy vyplývají další 2 doporučení. Zapomeňte na vysokou zátěž a izolované cviky. Dejte tělu čas, aby si zvyklo. Není nezbytné trávit v posilovně mnoho hodin několikrát týdně a donekonečna dřít izolované cviky na jednotlivé partie. Jednak vás to nejspíš přestane rychle bavit a jednak se nějaké úžasné úspěchy stejně dostaví jen stěží. Bude vás to stejně jen deprimovat a odrazovat. Vůbec mnohem vhodnější než cviky s činkami jsou cyklistické, běžecké a veslařské trenažéry. Není ani tak důležitá délka, jako spíš intenzita tréninku a správné provedení. Je lepší cvičit to, na co máte a dělat to pořádně, než nesmyslně odfláknout několik hodin a riskovat nějaké zranění. Svalová bolest rozhodně není měřítkem úspěchu, spíše naopak. Je spíše ukazatelem, že něco děláte špatně, nebo že jste to prostě „přepálili“.

Nedoporučuji rozhodně příliš potravinových doplňků a nejlépe vůbec žádné. Pokuste si vystačit s přirozenou stravou a nechte tělo normálně se vyvíjet. Když budete dodržovat aspoň tyto základní pravidla, tak vás posilovna bude bavit, dočkáte se dokonce i nějakého úspěchu, což vás nadále bude pozitivně motivovat, vyhnete se naprosto zbytečným komplikacím a připravíte svoje tělo na větší zátěž při případném následném rozšíření vašeho cvičebního programu (až vaše tělo vyspěje).

Praktickým výstupem tohoto článku by mělo být asi toto:

Celé tělo si rozdělte na poloviny a danou polovinu se pokuste procvičit během jedné návštěvy posilovny. Volte rozumný počet cviků (tedy spíš menší než větší), který zasáhne přiměřenou intenzitou několik svalových partií (s tím už vám pomůže někdo zkušenější, třeba trenér), a nepřehánějte to se zátěží. A tyto 2 tréninkové programy střídejte ob 1 nebo 2 dny, takže během 7 dnů každou partii procvičíte dvakrát. Rozhodně se také nezapomeňte po každém cvičení pořádně protáhnout. V rámci regenerace také dbejte na dostatek spánku.

autor: Jaromír Josiek přečteno: 13954
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Lukáš Kubíček: „Z mého pohledu byl přestup úspěšný!“

Thu, 12 Sep 2024 11:25:05 GMT
Svoji třetí rallyovou sezonu absolvoval Lukáš Kubíček.
zdroj: eWRC.cz

Vladimír Berger: „Finsko je Finsko!“

Thu, 12 Sep 2024 11:01:24 GMT
Zavzpomínat na svá slavná léta působení v továrním týmu Škoda Motorsport vyrazil Vladimír ...
zdroj: eWRC.cz

Red Bull může v Baku přijít o vedení v F1, pod tlakem začíná být i Verstappen

Thu, 12 Sep 2024 11:16:00 +0200
Baku - Pod stále sílícím tlakem vyrazí mistrovská stáj Red Bull s úřadujícím ...

Vodním slalomářům po olympiádě pokračuje Světový pohár v Ivree

Thu, 12 Sep 2024 01:03:00 +0200
Ivrea (Itálie) - Vodním slalomářům včetně kompletní české reprezentace pokračuje po ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos