Mají to ženy v posilovně horší? Aneb nedejte se!

Když jsem přemýšlela o svém úvodním článku o ženách a cvičení napadlo mne proč se tolik žen dlouho a dlouho rozhoduje než začne, případně nezačné vůbec (schválně říkám cvičení, protože když řeknu kulturistika, většina mých klientek si představí svalnatého chlápka v leopardích plavkách a prchá z posilovny, i když cvičení a metodika samozřejmě z kulturistiky vychází). Je to proto, že my ženy máme své problémy, které budou možná většině mužů připadat malicherné, ale které mohou finálně adeptce celou snahu minimálně znechutit. Skusím je popsat a možná i poradit jak se s nimi vypořádat...

První co mi klientky píší je, abych jim vymyslela nějaké cvičení na doma. Důvody proč chtějí zůstat skryté mohou být různé.

Hodně často je to tzv. nedostatek času. Tady chápu – protože poté co jsem se zapojila do pracovního procesu jsem zjistila, že čas je opravdu vzácný a pokud mám stíhat i domácnost musí mi můj partner trochu pomoci s jejím zvládnutím. Naštěstí mám tolerantní protějšek, mnoho žen však toto štěstí nemá. Je fajn, když oba partneři začnou cvičit třeba spolu. Jednak se tím otupí počáteční ostych, jednak pratner, který chodí s vámi bude zpravidla tolerantnější. V dalším případě co znám pomohlo, když dívka vysvětlila chlapci, že to vlastně dělá pro něj, aby zůstala pořát stejně přitažlivá. Také prostě pomáhá stanovit si „hodiny pro sebe“ kdy vám bude jedno, že doma je neuklizeno a v lednici jen studená večeře (konec konců zdravá studená večeře rozhodně není nikomu na škodu). Muži mají většinou tu výhodu, že si čas na koníčky stanovit umí. Proč si ho tedy nestanovit také. Navíc když budeme spokojenější samy se sebou, půjde nám i to další zvládání domácnosti lépe.

Za druhé – nikde není psáno, že v posilovně musíte strávit hodiny a hodiny. Naopak, i když znám jedince, kteří tráví v posilovně třeba tři nebo čtyři hodiny, všeobecně se udává, že ideální trénink má trvat 45 minut včetně rozcvičení a uvolnění. Když je časová nouze dokázala jsem odtrénovat i v intervalu 30 nebo dokonce i 15 minut denně. A neříkejte že 15 minut si nenajdete!

Často však za „nedostatkem času“ vězí spíše něco jiného. Je to stud. Stydí se ženy z hodně důvodů. Reklamami a médii je nám předkádáno, abychom byly štíhlé, dokonalé a hlavně ne uhoněné a nedej bože spocené. Jenže na perfektní makeup při tréninku zapomeňte a uvědomte si, že zpravidla právě ony ženy, které nám média předhazují jako vzory, vděčí za pevné tělo také cvičení a nezřídka v posilovně.

Za další – pokud jdete cvičit, nejdete nikoho „balit“. Zapomeňte na to! Až budete mít vysněnou postavu, tak můžete chlapy „lovit“ i pouhým svůdným zahoupáním zadečkem, ale když jdete cvičit, tak se soustřeďte na cvičení. Je to veliký omyl, když se žena bojí do posilovny proto aby jí neokukovali muži. Pokud jde skutečně do posilovny, kde se trénuje, chlapík se 100kg na čince rozhodně nebude mít zájem ještě při tom navíc na vás slintat! Pokud se nebudete chovat vyzývavě a nebo provokovat oblečením a budete si hledět svého, nikdo vás ROZHODNĚ obtěžovat nebude (bohužel znám i fitka kde to opravdu vypadá jak na večírku a módní přehlídce zároveň, ale nikdo vás nenutí zůstávat tam, projděte si několik fitek, nežli si koupíte permanentku, a najděte si to, kde se budete cítit opravdu dobře – většinou v posilovnách bývají milí lidé, věřte!).

Další je stud ze svého těla – hodně žen mi píše – nejdříve to skusím sama doma a AŽ budu vypadat lépe TAK….. Jenže problém je že to často nevydrží. Tělo doma tvarovat lze a docela dobře, ale vše má své meze a posilovací stroje v posilovně nic nenahradí (i když v teleshoppingu se nás často dokonalé fitness modelky snaží přesvědčit že ano). Navíc cvičení doma má jedno mínus, kterým je motivace. Když jsme doma, nic nás nenutí k výkonu. Nevidíme nikoho lepšího, kdo by trénoval s větší intenzitou, nemůžeme si promluvit s někým, kdo má podobné problémy, nebo se poradit s trenérem…. Spousta lidí cvičení doma jednoduše omrzí a nakonce skončí, i když mají nakročeno třeba správným směrem.

Opět – není důvod k panice. Proč asi myslíte že ostatní jsou v tělocvičně? Kdyby si nikdo z nich nemyslel, že má nějaké nedostatky, tak by nemusel ani pracovat na jejich odstranění a ergo by v posilovně nebyl! I když jsem sama začínala s nadváhou a také se skrývala do tepláků (což můžete konec konců udělat i vy), hned po první hodině jsem zjistila, že za prvé to se mnou není až zas tak strašné a za druhé, že jsem rozhodně nebyla pro nikoho atrakcí roku (na rozdíl od hodin tělocviku na škole – a ty má většiná z vás už asi za sebou).

Rady: jděte třeba se stejně „postiženou“ kamarádkou, nebo si vezměte na první hodiny trenéra, který vám navíc pomůže najít tu správnou strategii. Hodně klientek mi také říká, že je fajn, že jsem žena – a ony se mi mohou svěřit s tím co je trápí, aniž by se cítily trapně. Ideální je také hodina skupinového cvičení žen. Pár takových hodin jsem také vedla. I když nejde o individuální plán a cvičení, mohou si klientky vzájemně popovídat plus popovídat i s trenérem, jít si třeba po tréninku někam sednout (jen pozor, aby spálené kalorie hned zase nenaskákaly zpět v podobě dortů a laskominek!)….

Další je „jak se na to bude dívat okolí“. O tomhle jsem psala už několik článků, protože jako původní profesí antropologa mne zajímají otázky kultury a toho jak moc zasahuje do našich životů. Chápu, proč se okolí divně kouká na kulturistky, ale hodně často se podobného pohledu na sebe bojí i obyčejné ženy. Bojí se, že je okolí označí za „mužatky“. Je divné, že na rozdíl od posilovny – chození na aerobik nebo spinning se takto negativně nebere. Je to škoda, protože ideálně se všechny tyto aktivity doplňují a bez posilování pevné tvary prostě nelze vybudovat. Na to bohužel rady nemám, snad jen tolik, že ve vyspělých zemích už je podíl mužů a žen v posilovně stejný a také - že nemáte na čele napsáno (pokud tedy nejste ta kulturstka, která své svaly těžko schová – i když i to částečně jde) kam to chodíte. Nemusíte se přece svěřovat svým „osobákem na benchi“ celému okolí, stačí říct sportuji, nebo jdu na cvičení a nikomu do toho nic není. Až okolí začne oceňovat vaší postavu, bude lidem jedno jak jste ji získala.

A teď pár našich „interních problémů“. Hodně žen má za prvé špatné stravovací návyky a za druhé – nemá žízeň. Jak to, to netuším, možná to také částečně souvisí s hormonálním systémem a nadledvinkami, ale faktem je, že skoro u 80% klientek je nedostatečné pití tekutin způsobeno tím, že enmají žízeň. Pro ženy je také horší udržet „dietu“ (zase spíš mám raději slovo strava, protože dieta příliš evokuje hladovku typu jedno jablko, jeden list salátu a minerálka). Opět asi 75% klientek má prostě „chutě“. Zatímco muži prostě do sebe cpou to, co jim pomůže dosáhnout cíle, mnoho žen jsou gurmáni strádající v touze po něčem DOBRÉM. Chutě hlavně zlobí v období ovulace nebo menstruace, kdy se dramaticky mění hormonální hladiny v těle.

Graf změn a kolísání ženských hormonů v organismu v rámci jednoho menstruačního cyklu.FSH - folikuly stimulující hormon


A jsme u posledního ženského problému – kolísání hormonů a problémů s nimi. Na rozdíl od muže je ženský organismus doslova jako sopka, která vybuchuje a vře. Proto také máme tuk na stehnech a hýždích, který se stává „posledním přežívajícím“ při všech dietách, máme nálady a chutě. Problém je, když je navíc tento systém třeba ještě navíc rozkolísán třeba nevhodnou dietou, nebo užíváním antikoncepce atd.. Kupodivu cvičení dokáže i tohle částečně uklidnit (dokonce, když jsem trénovávala velice tvrdě, pomáhalo mi to v mém období i od bolestí lépe nežli léky). Samozřejmě individuální reakce těla bývají různé. Některá žena bude mít nejvíce síly v období ovulace, častěji však síla jde radikálně nahoru s blížící se menstruací. Nemusíte mít strach, že si ublížíte tréninkem, pokud vysloveně netrpíte nějakou poruchou. Dokonce můžete jít trénovat i při „svých dnech“. Protože to však řadě z nás není příjemné (plus navíc při společných sprchách pak řešit dilema s hygienou) , zde je namístě třeba právě ono domácí cvičení. V žádném případě však týden mimo posilovnu vaše tréninkové úsilí nezmaří. Hodně žen se také lekne vzestupu váhy okolo menses. Bývá to i o 2-3kg, ale nebojte se, jde o vodní retenci organismu. Dodržujte pitný režim, snažte se omezit sodík a čekejte. Po odeznění se i váha během 1-2 dnů sama zase upraví zpět. Já osobně to řeším tak, že se zkrátka neměřím a nevážím.

Jak vidíte, máme to my – holky o dost těžší nežli chlapi, ale často si to zaviňujeme samy, když řešíme otázky, které by chlap prostě hodil za hlavu. Možná je kousek téhle „lehkomyslnosti“ na místě. Takže se odličte, oblečte na sebe tepláky a mikynu a jděte si pořádně zabušit. Uvidíte, že až se zase oblečete do lodiček a nalíčíte, budete hvězdou dne!

Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování.

autor: Lada Plíhalová přečteno: 31319
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
KODL | reagovat
23.10.2010 14:54:44

Zdravím , mam čerstvě koupenou posilovací věž master styx.Chtěl bych se zeptat jak začit ze cvičením,kolikrat do týdne mam cvičit a které partie, mam 183 cm a 80 km, chci nabrat hlavně svalovou hmotu, navíc musím se nějak tak držet a udržovat vahu , vaha nesmí přesahnout přes 100 KG .Taky se chci zeptat , je dobré si objednat creatin pro zlepšení svalu ?
| reagovat
10.04.2009 11:47:58
pomožte mi
dobrý den,posiluji už přes rok na posilovací věži strašně moc mě to nebaví chtěla bych vás poprosit abyste mi sestavila posilovací plán s vlastní váhou a činkami na vyrýsování svalů a aby se mi o dost zvěčily je to můj sen mít velké svaly ne jako kulturista samozřejmě ale asi takové jako mývají někteří pánové kteří posilují,myslím tím deltový sval,biceps,triceps,zádové svalstvo,stehna hýždě a lýtka,břicho,prostě zvětšit a vyrýsovat všechny svaly které půjdou moc vás prosím pomožte mi v tom moc děkuju ,trénink asi 3× týdně odpovězte mi prosím na e-mail slecnajessica@seznam.cz čekám na odpověd moc děkuju věřím že mi pomůžete děkuju
stránka: 1
sportovní zprávy

Dominik Stříteský obhájil na Bohemce svůj premiérový triumf

Tue, 16 Jul 2024 21:22:30 GMT
Vloni se na jubilejní padesáté Rally Bohemia radoval ze svého prvního mistrovského ...
zdroj: eWRC.cz

Filip Kohn na Bohemce s Fabii RS Rally2 osmý

Tue, 16 Jul 2024 12:07:29 GMT
Další těžkou soutěž má úspěšně za sebou dvojice Filip Kohn – Tom Woodburn.
zdroj: eWRC.cz

Slavia má cíl vrátit do Edenu titul a LM, blízko k návratu je Olayinka

Wed, 17 Jul 2024 14:44:00 +0200
Praha - Fotbalista Peter Olayinka má blízko k návratu do Slavie. Pražský klub je dohodnutý ...

Carapaz vyhrál poprvé etapu na Tour, v souboji favoritů posílil lídr Pogačar

Wed, 17 Jul 2024 01:01:00 +0200
Superdévoluy (Francie) - Richard Carapaz ovládl po samostatném úniku 17. etapu Tour de France a ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos