Termogenika 2

Jak už jsem se zmínil na úvod předchozího článku, tak termogenika jsou opravdovým hitem mezi potravinovými doplňky. Ovšem takováto ohromná popularita nepřichází jen tak sama od sebe. Tím nejzásadnějším důvodem je, že opravdu fungují, a to velmi dobře, s velkým efektem a poměrně spolehlivě...
Ovšem jako všude jinde se to neobejde bez nějakého ALE, a v tomto případě velmi významného. Efekt je totiž velmi závislý na přesném a pravidelném dávkování. Mimoto zde existuje ještě celá spousta úskalí, která se pokusím teď ve zkratce nastínit.

V první řadě je třeba si uvědomit, co od těchto doplňků můžeme očekávat. Na rozdíl od většiny ostatních doplňků jsou totiž naprosto nevhodné k dlouhodobému užívání a neplatí pro ně čím více a častěji, tím lépe.Termogenika jsou výhodná při krátkodobém užívání. Nástup jejich efektu je velmi rychlý, a proto jsou vhodná k prudkému nastartování hubnoucího procesu, k tzv. „boostu“. Jejich značnou nevýhodou ovšem je, že efekt, jaký dosáhnete po prvních dávkách se už nedostaví a bude se trvale snižovat, vaše tělo si na něj vyvine toleranci. Určitým řešením by bylo, zvyšovat dávky, což ovšem rozhodně nedoporučuji, protože krom toho, že by se tolerance vyvíjela rychleji, byste se dočkali nežádoucích účinků, které jsou nemalé a tolerance se na ně příliš nevztahuje. Stejně špatný nápad by byl zkracovat dávkový interval.

Efektivní doba užívání termogenik je zhruba 4-5 týdnů, pak je třeba je vysadit. Pokud ovšem nemáte dost a opět se při hubnutí dožadujete jejich služeb, je moudré s tím nějakou dobu počkat. A to opět nejlépe zhruba stejnou dobu, po jako jste je užívali, ještě lépe pak o nějaký týden více (čili tak 6 až 7 týdnů). Tělo si aspoň stačí odvyknout a vy můžete směle začít nanovo, jako by se nic nestalo. V tomto mezidobí je ovšem naprosto nezbytné dát si velký pozor na obávaný JOJO-efekt. Ten hrozí při hubnutí vždy, nejvíce pak při hubnutí rychlém a úplně nejvíce ještě při užívání nějakých podpůrných nebo stimulačních látek. Což je vlastně přímo tento případ. A nemyslete si, že takto shozená kila nemůžete v mezidobí nabrat zpátky. Nejen to, ale i pár kilo navrch. Je proto třeba více než kdy jindy hlídat si, kdy, co a kolik toho jíte a udržovat dostatečnou pohybovou aktivitu a být při tom mnohem pečlivější než jindy, jinak půjdou kila nahoru stejně rychle, jak předtím dolů.

V ideálním případě se dočkáte rychlé redukce hmotnosti především na úkor tukové hmoty. To ovšem není jediný pozitivní přínos termogenik. Krom zvýšeného metabolického obratu a tím zvýšeného výdeje energie se vám mírně může zvýšit i svalová síla a především svalová pohotovost a zkrátit reakční doba. To souvisí se zbystřeným vnímáním na podkladě vybuzenosti nervového systému a zvýšené reflexní aktivity. Pokud jsou v rozumných mezích, jsou tyto efekty jedině ku prospěchu.

U některých vnímavých osob nebo při předávkování způsobeném obvykle nedodržováním doporučeného dávkování se ovšem tyto efekty projeví v mnohem větší míře, což může být nepříjemné až nebezpečné. Zvýšená reflexní aktivita a vnímavost nervového systému může vyústit až v předrážděnost, neadekvátně prudké reakce a emotivní nestabilitu. Také poruchy spánku typu nespavosti jsou poměrně běžné. Rychle se taky může objevit zrudnutí, svědění kůže, návaly horka a nevolnost. Co je dále velmi podstatné je, že redukce hmotnosti se neděje pouze na úkor spalování tuků, ale také na úkor vody při zvýšeném pocení. To je poměrně nepříjemný důsledek (z dlouhodobého hlediska), protože se jednak tělo zahřívá, ale jednak se zároveň připravuje o nejúčinnější obranný mechanismus proti přehřátí – pocení (protože nebude mít co vypotit). Z toho vyplývá další typický nežádoucí efekt – přehřátí. To znamená, že musíte zvýšit příjem tekutin.

Méně obvyklé jsou problémy ze strany zažívacího traktu, jako např. nadmutí nebo zácpa. S výše zmíněným nedostatkem spánku souvisí snížená obranyschnopnost. To jsou ovšem změny vyloženě chronického rázu.

Co je ovšem nejdůležitější, a proto se o tom zmiňuji až nakonec jsou změny týkající se oběhového systému. Po požití vám může rychle vyletět tlak, rozbušit se vám srdce, začít vám tepat v hlavě nebo se objevit nepříjemné pocity na hrudi. To vše jsou vážné signály, abyste s užíváním nepokračovali.

Z toho všeho vyplývá, že termogenika jsou látky sice nesmírně účinné, ale také zrádné. Zároveň to nejsou doplňky pro každého. Pokud trpíte některými z výše uvedených problémů, rozhodně se jim vyhněte (a to zvláště při problémech s krevním oběhem). Pokud si nejste jisti, raději se o radu obraťte na svého lékaře. Není ovšem na místě mít zbytečně strach, protože neprostá většina uživatelů si za komplikace může sama nedodržováním předepsaného dávkování. Proto tyto doplňky klidně zkuste, ale s nejvyšší obezřetností: termogenika v našem eshopu.

autor: Jaromír Josiek přečteno: 5334
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Favorité v nesnázích

Thu, 20 Jun 2024 10:34:09 GMT
Čtvrtý podnik francouzského asfaltového mistrovství dal některým předním posádkám ...
zdroj: eWRC.cz

Jan Kopecký si veze z vinohradů stříbro

Thu, 20 Jun 2024 08:26:21 GMT
Agrotec Škoda Rally Team si vybojoval na domácí Agrotec Petronas Rally Hustopeče druhé místo.
zdroj: eWRC.cz

Muchová se po zranění ruky vrátí v Eastbourne na kurty, plánuje Wimbledon i OH

Thu, 20 Jun 2024 11:00:00 +0200
Praha - Tenistka Karolína Muchová se takřka po desetiměsíční pauze způsobené zraněním ...

Slováci jsou blízko postupu, podle Hancka si to přáli jen v koutku duše

Thu, 20 Jun 2024 11:29:00 +0200
Düsseldorf - Fotbalisté Slovenska jsou na mistrovství Evropy v Německu blízko postupu do ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos