Anabolické steroidy
O anabolických steroidech toho bylo namluveno a napsáno už spoustu. Každou chvíli se propírají v médiích, kdykoli je nějaká větší sportovní událost. Jejich nežádoucí účinky (a že jich není zrovna málo) jsou všeobecně známé, ale přesto se čas od času na fóru, v poradně či v knížce objeví dotaz začínajícího kulturisty, jaké steroidy má brát, jak je dávkovat a dokonce kde by je mohl legálně sehnat. To mi v dnešní době poměrně dobré informovanosti přijde jako dost zarážející. Proto jsem uznal za vhodné přispět svojí troškou do mlýna, aby bombardování výhružnými články o steroidech bylo skutečně kompletní a ze všech možných stran...
Nejdřív ale co to vlastně ten anabolický steroid je. Steroid obecně je název pro skupinu hormonů (ale i dalších látek), které mají všechny společnou typickou strukturu. Anabolický znamená, že dělají z jednodušších látek látky složitější (tedy z jednoduchých cukrů složité… a hlavně z aminokyselin bílkoviny). Steroidních hormonů anabolické povahy je několik, ale v souvislosti s užíváním zakázaných látek máme na mysli syntetické příbuzné mužských pohlavních hormonů a mají s nimi tedy i shodné účinky. Ovšem ne úplně. Je potlačen vliv na chování a na rozvoj pohlavních znaků a zvýrazněn účinek na metabolismus, zejména pak anabolický efekt. Ovšem jako všude ve farmakologii i zde platí, že nic není absolutní, tedy že se částečně projeví i účinky jiné a čím mohutněji a častěji je budeme dávkovat, tím více budou na očích.
Mezi účinky, které od těchto anabolik žádáme, patří, jak jinak, účinek anabolický, a to hlavně na svalovou hmotu. Toho se využívá i jinde než ve sportu. Legálně se používají například v lékařství u stavů, kde dochází k velkému úbytku hmotnosti (což bývá velmi často na úkor svalové hmoty). Ty to stavy jsou např. nádorová onemocnění, dlouhotrvající těžké infekce, nemoc z ozáření, ale třeba i osteoporóza nebo špatně se hojící zlomeniny, ale pouze jako léčba poslední volby, když všechna jiné metody selžou. A to z toho důvodu, že mají spoustu závažných nežádoucích účinků, o kterých se zmíním za chvilku. Mimo lékařských indikací je využívají i sportovci a někdy i zemědělci k vyšší výtěžnosti dobytka na maso.
A jak fungují? Pokud jde o efekt anabolický, tak se vážou (na rozdíl od většiny ostatních hormonů) na receptory uvnitř (ne tedy na povrchu) buňky a stimulují ji ke tvorbě bílkovin. Tento efekt se ale dostavuje až po jisté době a je tedy třeba chronického užívání (ne tedy jednorázové podání). Na druhou stranu je ale efekt relativně dlouhodobý. Chronické užívání ovšem vede k výskytu závažných nežádoucích účinků. Protože mají všechny (byť oslabené) vlastnosti pohlavních hormonů, působí tlumivě na vyšší nervová centra, která kontrolují funkci pohlavních žláz, které produkují přirozené pohlavní hormony. Z toho vyplývá, že u mužů dochází ke snížení tvorby spermií a svraštění varlat, u žen pak k rozhození až zástavě menstruačního cyklu a neplodnosti. U mužů pak ještě někdy k růstu prsní tkáně (teď nemyslím svalové).
Mužské pohlavní hormony mají i účinek na centrální nervovou soustavu. Jedná se hlavně o vývoj mužského typu chování spjatého s vyšší agresivitou, což se při anabolickém dopingu projeví jak u dopujících mužů, tak především u žen, kde se chování mění kompletně. Podobně jako tento, tak i další nežádoucí účinky jsou vlastně jen výraznějším vyjádřením přirozené funkce těchto hormonů, projeví se tedy především na ženách. Jejich tělo se pak tvarově mění celkově směrem k mužskému somatotypu. Kromě svalů začne růst i hrtan, což má za následek hrubnutí hlasu. Tato změna je ale, na rozdíl od většiny ostatních, naprosto nevratná. Co by dál ženám mohlo poměrně výrazně vadit je, že jim začne růst mužský typ ochlupení, a to výrazně. To je jen špička ledovce. Změny v lidském těle jsou mnohem komplexnější povahy a já jsem se pokusil poukázat jen na ty nejčastější a nejviditelnější změny.
Ze zástupců této skupiny bych jen pro zajímavost uvedl melendrolon, danazol a především nechvalně proslulý nandrolon. Jedná se opravdu (a teď fakt bez přehánění) o záležitost nebezpečnou a po právu postavenou do ilegality. Proto se nikde legálně sehnat nedají!
Doplňky na bázi přírodních anabolizérů můžete objednat zde: Anabolizéry
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 20528 |
Kam dál?
- Jak sval funguje, aneb hrátky s ionty…
- AMIX BCAA MegaFuel 6000
- Bílkoviny – proteiny v doplňkové výživě a jejich formy
- Amino Pills - představujeme Aminokyseliny
- Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - AMINOKYSELINY
- Jakub Milý: Předsoutěžní příprava a suplementace - část 1.
- L-karnitin a jeho formy
- Anabolické steroidy
- Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - AMINOKYSELINY - 2.
- Nejsou anabolika jako anabolika
- Sacharidy ve výživě a sportu
- Syrovátkový protein - kvalitní zdroj bílkovin
- Co jíst před výkonem ?
- MAXI PRO 90 - představujeme Proteinové doplňky s obsahem 80% a více proteinů
- Tajemství Gainerů – zázrak cukrů během cvičení