Příjem cukrů před výkonem ??
Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat. A to především v posledních hodinách před tréninkem a především před závodem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?
V prvních minutách po snězení jakékoliv potraviny nebo vypití nápoje s obsahem jednoduchých cukrů (které se velmi rychle vstřebají do krevního řečiště) dojde k výraznému zvýšení hladiny krevního cukru (tzv. glykémie). Což je signál pro slinivku břišní, která za tímto účelem vyloučí odpovídající (tedy vysoké) množství inzulinu (hormon, který snižuje hladinu krevního cukru na přirozenou úroveň). Jelikož množství inzulinu odpovídá rychlosti růstu glykémie, dojde k rychlému a výraznému poklesu glykémie, a to až pod výchozí úroveň.
Tento stav má dva neblahé důsledky:
první: na klesající hladinu krevního cukru (a je jedno, zda je to z nebezpečně vysoké hladiny) reaguje organizmus podrážděně například pocity slabosti, studeného potu, únavy a mnohdy i pocity podobnými žaketu (hlaďáku). A v těchto nepříjemných pocitech když zazní startovní výstřel, není se čemu divit, že tělu se nechce a výkon není stoprocentní.
druhý, možná i důležitější: vysoká hladina inzulínu (což je reakce na vysokou hladinu glykémie) zamezí využití tuku jako zdroje energie. Jak pak asi vypadá výkon vytrvalce, který běžně používá během výkonu energii ze svalového glykogenu a z tuků, když mu energii z tuků (což je pro vytrvalostní výkon velmi důležitý energetický zdroj) „típnete“? Je poloviční, možná i horší. Spojeno s pocity uvedenými v prvním bodě, celkový výkon pak nestojí za nic.
Ironií je, že onen odborník, kterého jsme citovali výše, doporučoval vytrvalcům nikoliv konzumaci sladkostí („cukrů“), ale sacharidů, kterým se v odborných kruzích bohužel říká „cukry“ (dle starého názvosloví) a kterých by vytrvalec měl skutečně konzumovat velké množství (70% celkového energetického příjmu).
Energetické gely a Energetické tyčinky si můžete objednat za ZVÝHODNÉNOU CENU ZDE:
Další energetické výrobky:
(zpracováno ve spolupráci s Aliancí výživových poradců ČR a vědeckým týmem Enervit Equipe)
autor: Enervit Equipe | přečteno: 9005 |
Kam dál?
- Co je to glukosamin?
- Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - AMINOKYSELINY - 2.
- AMIX BCAA MegaFuel 6000
- Sacharidy – základní informace a rozdělení - II
- Jaký je rozdíl mezi 60% a 90% proteinem
- Víte, že creatin a kasein ... ??
- Co je to vlastně Kre-Alkalyn?
- Chcete pořádný steak? Dejte si Anabolic Monster BEEF 90% Protein !!
- Syrovátkový protein - kvalitní zdroj bílkovin
- Tuk - dobrý sluha, ale špatný pán II.
- Sacharidy – základní informace a rozdělení
- Průvodce speciálními doplňky výživy pro svalový objem a sílu II.
- Gelatina + Coral Calcium
- Chceš být silný a svalnatý jako býk ? - tak je tu ISOBEEF !!
- Tribulus Terrestris - svalová hmota na úkor tuku?