Odhalená ramena v posilovně – zdraví vs. frajeřina

V posilovně to vídáme dennodenně. Mimořádně muskulaturní exempláře se producírují po místnosti jen v lehkém nátělníku, který zakrývá jen naprosté minimum a tvoří spíše jen „módní doplněk“. Na vypracovaném těle to sice pravda vypadá velmi efektně, ale ze zdravotního hlediska to není pravda zrovna nejideálnější...

Jak si mnozí z vás jistě odvodí, tak riziko, které vám kvůli nedostatečnému oblečení hrozí, je prochladnutí. Jednak nemáte dostatečně pokryté tělo, takže na vás přímo působí chlad z okolí, a jednak když cvičíte, tak se potíte. Když vám ovšem z vaší pokožky nic neodsává pot, tak ten se začne odpařovat a ochlazovat vaše příslušné partie. Není pravdou to, co si mnozí myslí, že nejvíc případné prochladnutí odnesou klouby. Těm chlad vcelku nevadí (ovšem pozor, pokud máte dnu, nebo k ní máte sklony, tak vám klouby nesmí prochladnout, jinak se taky časem nemusíte stačit divit). Mnohem víc si to odskáčou vaše svaly. A to zejména tam, kde je jich nejmenší a nejtenčí vrstva, tedy většinou v okolí kloubů (zejména u kolen, loktů, zápěstí, ale třeba i u těch ramen).

A co se stane, když vaše svaly nebudou dostatečně prohřáté a budou chladnout? Každý ví, že když začínáte, tak svoje svaly musíte zahřát buď naprázdno nebo cvičením s pokud možno co nejlehčími váhami. Když už si dáte práci s tím, že si je dostatečně zahřejete, tak by přece byla škoda tuto snahu uvést vniveč. A to platí obzvláště tehdy, pokud zrovna nepreferujete kruhový trénink a nepobíháte od nářadí k nářadí a místo toho si raději mezi sériemi dopřejete chvilku pauzu. A pokud jste ten typ, co se hodně potí a vy si tu pauzu nejraději dopřáváte u okna, kde se zchladíte, tak máte na problém zaděláno.

Když svaly nejsou dostatečně zahřáté, tak nemůžete plně využít jejich potenciál. Při nižší teplotě svaly nevyvinou svou maximální sílu. Když chladnete z povrchu dovnitř, tak vám právě ubývá svalových vláken schopných podat optimální výkon a váš celkový výkon se snižuje. Kromě toho budete postrádat ještě jinou vlastnost, než je maximální síla, a to sice dostatečnou trakci. Trakce je v podstatě něco jako efektivita záběru mezi aktinovými a myozinovými složkami svalových vláken. Jako přirovnání by se dalo říct, že to je něco jako dostatečný točivý moment. Pokud máte auto s vysokým výkonem a nízkým točivým momentem, který by ten výkon přenesl na silnici, tak se prostě nerozjedete, nebo aspoň ne s dostatečným zrychlením. Z toho plyne že nemůžete dostatečně rychle začít pohyb. To se vám může vymstít v případě, že máte při benči nad hlavou svoje maximum a najednou se vám podlomí ruka. Teď už to tou druhou nezachráníte a tu činku prostě neshodíte dřív, než vám zmasíruje hrudník. Dále vám budou jisté problémy činit i rychlé změny pohybu, který nebude ani dostatečně přesný (je to něco podobného, jako když budete v zimě zmrzlou rukou psát SMSku; uvidíte kolik překlepů uděláte a jak vám to bude dlouho trvat). A to nejdůležitější je to, že svaly ztrácí svou pružnost a tím pádem je tu vyšší riziko zranění z přepětí. Navíc nejdřív vám samozřejmě prochladnou menší svaly (nebo to na nich aspoň nejdříve bude poznat). Ty fungují většinou jako stabilizátory a podílí se na správném provedení pohybu. Když nebudou dostatečně přesné a pohotové, tak budete tzv. všechno „tahat“ přes ty největší svalové skupiny a pohyb nebude dostatečně precizní a spíše nepřesný a trhaný.

Proto pokud nebude zrovna cvičit v letní prosluněné Kalifornii na pláži, tak si radši vezměte normální tričko s krátkým rukávem. A klidně si jich přibalte víc a běžte se převléknout, pokud budete hodně zpocení a začne vám být byť jen trochu chladno.

autor: Jaromír Josiek přečteno: 15258
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Dominik Stříteský obhájil na Bohemce svůj premiérový triumf

Tue, 16 Jul 2024 21:22:30 GMT
Vloni se na jubilejní padesáté Rally Bohemia radoval ze svého prvního mistrovského ...
zdroj: eWRC.cz

Filip Kohn na Bohemce s Fabii RS Rally2 osmý

Tue, 16 Jul 2024 12:07:29 GMT
Další těžkou soutěž má úspěšně za sebou dvojice Filip Kohn – Tom Woodburn.
zdroj: eWRC.cz

Slavia má cíl vrátit do Edenu titul a LM, blízko k návratu je Olayinka

Wed, 17 Jul 2024 14:44:00 +0200
Praha - Fotbalista Peter Olayinka má blízko k návratu do Slavie. Pražský klub je dohodnutý ...

Carapaz vyhrál poprvé etapu na Tour, v souboji favoritů posílil lídr Pogačar

Wed, 17 Jul 2024 01:01:00 +0200
Superdévoluy (Francie) - Richard Carapaz ovládl po samostatném úniku 17. etapu Tour de France a ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos