Jak ochránit páteř aneb s těžkými váhami je to těžké
Jak je všeobecně známo, velkých výsledků lze dosáhnout jen na základě velkých výkonů. To v překladu pro kulturistiku znamená, že kdo chce mít mohutné svalstvo, ten musí zvedat těžké váhy. A těžké váhy s sebou přinášejí velká rizika. Nejde ani tak o to, že se ráno budete probouzet se svalovou horečkou a palčivou bolestí. Ani o nějaký ten natažený nebo snad natržený sval. Stačí pár dní v klidu a je všechno při starém. Teď myslím spíše postižení pasivního pohybového a opěrného aparátu, tedy kosti a klouby. Taková zranění bývají v konečném důsledku bolestivější, komplikovanější a vyžadují delší rekonvalescenci...
Klouby si necháme jako samostatnou (a složitější) kapitolu na někdy jindy a povíme si o možných postiženích páteře. Právě ta (a obzvláště bederní) dostává nejvíce „zabrat“ při provádění těch nejtěžších cviků (hlavně dřep a mrtvý tah).
Jak můžete vidět na obrázku, páteř je složena z obratlů a meziobratlových destiček (plotének). Při pohledu z boku je páteř celkem 4x prohnutá (2x dopředu – LORDÓZA a 2x dozadu – KYFÓZA). Písmeno A - hrudní kyfóza, písmeno B - bederní lordóza. Obzvláště bych zdůraznil místo zvané promontorium (písmeno C), kde přechází poslední bederní obratel na kost křížovou. Toto místo je nebezpečné obzvláště u muže, kdy je tento přechod více zkosený. Páteř je tedy v podstatě postavena jako velká pružina, která při zatížení rozloží hmotnost na všechny obratle a odvede část působící síly pryč. Když to ovšem se silou přeženete, i ta nejlepší pružina praskne. To se samozřejmě s páteří nestane, ale může se přihodit, že se vám obě fyziologická prohnutí prohnou ještě více. To znamená, že budete mít kulatější záda a budete více prohnutí v bocích. I při malém posunu se ovšem výslednice sil působící na páteř výrazně změní a dostaví se bolest (a to postupem času nejen při zvedání těžkých břemen). U promontoria se dokonce může stát, že poslední bederní obratel bude vytlačen dopředu, síla nebude působit na tělo obratle, ale na jeho zadní výběžek a v tomto místě může dojít ke zlomení. To platí hlavně pro prudké pohyby. Při dlouhodobém přetěžování dochází spíše k pozvolnější a trvalejším změnám v celé struktuře.
Páteř se ovšem neohýbá jen ve smyslu předozadním, ale zároveň i do boku a obzvláště významné jsou rotace. Při zdvihání těžkého břemene může dojít k nechtěné torzi a k následnému vybočení páteře do strany. Takovému stavu říkáme skolióza a opět se nejedná o nic příjemného. Takovýchto zranění a degenerativních změn si můžeme přivodit celou řadu, proto by asi bylo dobré si říct, jak tomu předejít.
Svaly při páteři provádějí ohromnou škálu pohybů a pokud jsou zapojeny všechny současně, páteř velmi účinně stabilizují. K tomu je nutno přidat i svalstvo břišní, jakožto jediné flexory páteře. Proto první radou, než začnete s velkými váhami, je řádně zpevnit zádové a břišní svalstvo. Ani to vás ale zřejmě nezachrání a budete muset sáhnout po posilovacím bederním pásu, který vám bederní páteř zpevní prostým stlačením. Právě bederní páteř je nejvíc namáhaná a právě odtud vychází nejlepší zpevnění. Profesionální závodní zároveň používají velmi pevné upnuté elastické trikoty, které sice dovolují minimální pohyb, ale zároveň zabraňují jakémukoli nechtěnému prudkému vybočení páteře nebo ramenního kloubu.
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 18394 |
Kam dál?
- Svaly – funkce
- Záda - zádové svaly - viditelné svaly zad
- Odhalená ramena v posilovně – zdraví vs. frajeřina
- Svaly - všeobecný popis
- Svaly - základní pohyby
- Nabírání svalové hmoty
- Endomorf, mezomorf, ektomorf - co to znamená?
- Růst a formování svalů
- Ruce - svaly na rukou
- Vaše záda jako časovaná bomba, aneb kdy použít opasek
- Hrudník a ramena
- Co jsou vlastně svaly zač II. aneb tajemství bílkovin a aminokyselin
- Svaly – mikroskopická stavba
- Tělesné typy
- Jak ochránit páteř aneb s těžkými váhami je to těžké