Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
Kulturistika to bohužel nejsou jen vyrýsované svaly, vypracovaná těla, obdivné pohledy a vavříny ze soutěží. Ale jako u každého sportu, a tím více u sportů silových, jde kolikrát především o přetrénovanost, pokles výkonnosti, celkovou svalovou vyčerpanost (to v lepším případě), problémy s klouby, natažené či natržené svaly. Svaly sice vydrží poměrně hodně, ale musí se s nimi dobře zacházet. Jinak je z nich jen křehká schránka a pak už stačí kolikrát jen málo a úraz je na světě. Takový natržený sval se navíc poměrně špatně hojí a úporně bolí. Proto si řekneme pár základních rad, jak o svaly pečovat...
Základním pilířem je správné provádění cviků. Takový popis je ale značně převyšuje rozsah tohoto článku a navíc mi nepřísluší se do něčeho takového pouštět. Dalším faktorem je správný strečink (připravujeme pro Vás stránku strečink.cz - bude plná cviků začátkem února, ale něco málo už tam je ... ), o kterém si povíme jindy. To by pro ty, kteří chodí do posilovny si jen protáhnout kostru, teoreticky stačilo. Kdo to ovšem s posilováním myslí vážně, měl by uvažovat o některých potravinových doplňcích. Jak už jsem mnohokrát podotknul, základem všeho jsou bílkoviny a aminokyseliny (samozřejmě nemyslím ty, které bereme při nabírání svalové hmoty. Dále je dobré svaly „krmit“ správným „palivem“.
Jako velmi vhodné se ukázaly preparáty BCAA (Branched Chain Amino Acids). Ty obsahují esenciální aminokyseliny a obzvláště ty kritické. To je důležité hlavně v období diety (třeba před soutěží). Taky je vhodný tam, kde není možno dopřát si normální stravu (např. během náročné soutěže – trávení je poněkud jiné). Důležitý je také fakt, že během užití těchto aminokyselin tělo začne produkovat růstové a anabolické hormony, které výrazně podpoří regeneraci a relaxaci, jakožto i celkové omlazení tkáně. Navíc nehrozí takové riziko, jako při aplikaci samotného hormonu, protože si jej tělo dávkuje samo podle potřeby. Navíc jako bonus nedochází k nabírání svalové hmoty (což je před soutěží nebo dokonce během ní z hlediska metabolických pochodů nežádoucí). To z toho důvodu, že do těla dostáváme sice dostatečné množství rizikových aminokyselin, ale ne v adekvátním poměru s ostatními (běžná strava je omezena), aby tělo mohlo začít anabolické reakce.
Samozřejmě je také nutno dodávat vhodné „palivo“. Tím jsou například sacharidové regenerační nápoje (nezapomeňme že stále mluvíme o ochraně svalů, nikoli o nabírání hmoty). Neodpustím si ale připomenout, že toto jsou pouze základní pravidla, jelikož každý z nás je jedinečný - je dobré se pro začátek poradit s někým fundovaným.
Samozřejmě doplňky stravy zůstávají pouze DOPLŇKY a v žádném případě nenahradí plnohodnotnou a pestrou stravu. To je omyl, na který už doplatil nejeden vyznavač kulturistiky.
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 13282 |
Kam dál?
- Nápoje a pitný režim - Shrnutí poznatků
- Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
- Nápoje a pitný režim - Ideální nápoj pro sportovce
- Nápoje a pitný režim - Tepelná bilance a pot
- Masáže nemají bolet, jsou už dnes jemnější
- Pijme zdravě aneb něco o vodě ( I.)
- Pitný režim při sportu
- Energetika v posilovně - tajemství cukrů a tuků
- Nápoje a pitný režim - Minerální látky v nápojích
- Alkohol a posilovna ?
- Nechte se řádně vyšetřit před tím, než začnete intenzivně sportovat !
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Nápoje a pitný režim - Obnova vody a minerálů
- PURE COCO - Kokosová voda a její účinky na zdraví
- Astma a sport