Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
Sportovní doping je definován jako užívání látek nebo postupů, které mohou ovlivňovat sportovcův výkon nebo slouží k jejich maskování a nacházejí se na seznamu zakázaných látek antidopingových agentur - toto jsme si již popsali v předchozím článku.
Dnes si představíme další formy dopingových látek
Diuretika a jiné maskující látky :
diuretika jsou látky, které se používají k léčbě srdeční a ledvinné nedostatečnosti tím, že podporují vylučování vody a solí z těla. Nejznámějšími zástupci jsou hydrochlorthiazid, furosemid, chlorthalidon, amilorid. Pro výkon sportovce nemají výraznější přínos. Jsou ale používány při silových sportech, kde jsou závodníci rozděleni do váhových kategorií. Tím, že se pomocí diuretik rychle zbaví většího množství vody, se mohou posunout do nižší váhové kategorie. Navíc mohou maskovat přítomnost některých jiných zakázaných látek.
Diuretika na bázi přírodních látek a bylinných výtažků můžete zakoupit zde : DIURETIKA
Stimulanty :
jsou zakázány pouze při soutěžích. Látky jako amfetamin, efedrin, kokain pomáhají udržet bdělost, snižují pocit únavy a vyvolávají euforii. Například jihoameričtí indiáni žvýkají listy koky ke zlepšení tolerance pobytu ve vysokých nadmořských výškách. Užití vyšších dávek je ale potenciálně velmi nebezpečné. Sportovec nabuzený těmito látkami může podlehnout totálnímu vyčerpání a stimulanty samy o sobě mohou spouštět srdeční arytmie, zejm. při vysokém fyzickém vypětí.
Analgetika (nepřesně pojmenována jako narkotika) :
jako např. fentanyl, morfin, heroin, mají skutečně mírně narkotické účinky, nicméně jsou zneužívána spíše pro tlumení bolesti, nejčastěji u bojových sportů. Zde pomáhají snášet inzulty soupeře. Ve vysokých dávkách mohou tlumit dechové centrum nebo způsobovat úpornou zácpu. Při jednorázovém podání před zápasem ale tyto nežádoucí účinky nehrozí.
Betablokátory :
jsou léky, které se využívají k léčbě lidí po infarktu nebo se srdečním selháním. Snižují krevní tlak, zpomalují srdeční akci a někdy mají i mírně zklidňující účinek, čehož se dá využít při sportu, kde je potřeba velké soustředění, jako třeba u střelby, šipek, kulečníku, kde je žádoucí mít pevnější ruku. Jsou opět zakázány pouze při soutěži a typickými zástupci jsou bisoprolol, metoprolol, betaxolol.
Alkohol :
nemá pro výkon sportovce pozitivní význam. Naopak zhoršuje úsudek a zpomaluje reakce, je proto zakázán v průběhu soutěže tem, kde jsou právě tyto atributy potřeba, tedy hlavně v motosportu, akrobatickém létání, bojových sportech. Ze stejných důvodů jsou zakázány i kanabinoidy (konopí, hašiš). Opět by nejspíše stačilo omezení jen na soutěžní dny. Problém je v tom, že se včetně metabolitů ukládají v tukové tkáni a jsou prokazatelné i týdny až měsíce po užití.
Doplňky na bázi ANABOLIZĚRŮ můžete koupit v našem e-shopu ZDE: ANABOLIZÉRY
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 13846 |
Kam dál?
- Pitný režim při sportu
- Hypertenze v posilovně a hypertenze a sport obecně
- Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
- Nápoje a pitný režim - Úbytek vody v těle a žízeň
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Zátěžové testy u sportovců – 2. Část
- Jaký význam má dodržování pitného režimu pro kulturisty
- Masáže nemají bolet, jsou už dnes jemnější
- (NE) Posilování při nemoci
- Spánek je také důležitý pro růst svalů
- Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
- Sportovní doping - Anabolika
- PURE COCO - Kokosová voda pro těhotné a nové maminky
- Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit
- Anabolika