Nápoje a pitný režim - Obnova vody a minerálů
OBNOVA VODY A MINERÁLŮ
Je nezbytně nutné pít před, během a po sportovním výkonu, a to v závislosti na vynaloženém úsilí. Je rovněž důležité vybrat si vhodný nápoj, což platí zejména pro nápoje konzumované před nebo v průběhu fyzické námahy. Tyto nápoje musí „zůstat“ v žaludku co možná nejkratší dobu, aby co nejrychleji došlo k jejich vstřebání ve střevě. Pokud již před zahájením fyzické aktivity víme, že bude trvat déle než několik desítek minut a že v jejím průběhu bude docházet k intenzivnímu pocení (především z důvodu vysoké teploty, vlhkosti vzduchu a slunečního záření), je důležité pít před výkonem a během něho více, než je obvyklé. A to zejména v neznámých klimatických podmínkách.
Jak je to s doporučeným množstvím pití před sportovním výkonem? American College of Sports Medicine (1996) doporučuje vypít 500 ml tekutin dvě hodiny před fyzickou aktivitou k dosažení dostatečné hydratace, přičemž sportovec má tak dostatek času na odstranění nadbytečné tekutiny. Doporučení American Dietetics Association (2000) je velmi podobné: 400-600 ml tekutin dvě hodiny před fyzickým výkonem. National Athletic Training Association (2000) uvádí, že za účelem zajištění odpovídající předvýkonové hydratace by měli sportovci vypít asi 500-600 ml vody nebo sportovního nápoje 2-3 hodiny před cvičením a 200-300 ml vody nebo sportovního nápoje 10-20 minut před zahájením výkonu.
Množství tekutiny, které by mělo být vypito co nejdříve po skončení rozcvičení před začátkem závodu závisí na pocitech plnosti žaludku a s tím spojeným nepohodlím během výkonu. Což se odvíjí od typu vynakládaného úsilí. Například běh představuje vertikální nárazy při každém kroku a tedy přináší jistý diskomfort oproti například cyklistice.
Pokud jde o množství tekutin, které mohou být vypity během cvičení, American Dietetics Association (2000) doporučuje pít 150 až 350 ml průběžně každých 15 až 20 minut. National Athletic Training Association (2000) uvádí, že nahrazení tekutiny se musí rovnat množství ztracenému močí a potem, čímž se zamezí úbytku hmotnosti o méně než 2%. Obecně toho může být dosaženo při 200 až 300 ml tekutin každých 10-20 minut.
Z toho je zřejmé, že je nemožné stanovit přesné množství pro každého sportovce, protože objem tekutin, který by měl být zkonzumován během výkonu, závisí na objemu ztracených tekutin, což je ovlivněno mnoha různými faktory. Současně i možnost nahradit ztracené tekutiny se mění během soutěže v závislosti na daném sportu. Například v kolektivních sportech mohou být tekutiny průběžně doplňovány během intervalů a přestávek v zápase, při maratónech a podobných závodech jen na občerstvovacích stanicích.
Pokud jde o množství průběžně popíjeného nápoje, neměl by způsobit přílišné roztažení žaludku. Maximální množství, které nezpůsobuje žádné takovéto „problémy“, se ale liší jedinec od jedince, a to i v závislosti na druhu sportu. Proto by si měl každý sportovec najít ten nejvhodnější postup, jaký vyhovuje právě jemu. V náročnějších klimatických podmínkách může být produkce potu 20-40 gramů za minutu, což jasně ukazuje, jak vysoký příjem tekutin by měl být. Je třeba pamatovat na to, že je-li oblečení nasáklé potem, množství konzumovaného nápoje by mělo být větší než je potřeba k uhašení žízně.
Během tréninků je třeba přijímat více tekutin než během soutěže či závodu. To proto, že v některých obdobích roku (např. při soustředěních, vícefázových trénincích apod.) jsou tréninky o mnoho delší než zápas nebo závod. Neustálá produkce potu, ke které navíc v případě horkého počasí dochází i mimo trénink, může vést během pár dní ke značné ztrátě vody i minerálních látek. Je třeba pamatovat na to, že běžný jídelníček založený na dostupných potravinách a osobní chuti nemusí nutně obnovit obsah ztracených minerálů na požadovanou úroveň. Některé následné svalové bolesti (např. křeče) mohou být důsledkem právě této nerovnováhy mezi příjmem (s jídlem) a ztrátami (potem) minerálních látek. To je důvod, proč může být užitečné pravidelně doplňovat do těla společně s pitím i některé z elektrolytů obsažených v potu. Což platí po celý rok, ale zejména v těch ročních obdobích, kdy je větší počet teplých dnů.
Vhodné iontové nápoje pro doplnění tekutin najdete v našem e-shopu ZDE: IONTOVÉ NÁPOJE
(zpracováno ve spolupráci s Aliancí výživových poradců ČR a vědeckým týmem Enervit Equipe)
autor: Enervit Equipe | přečteno: 9414 |
Kam dál?
- Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
- MINERÁLY - proč je užívat, základní přehled minerálů
- Astma a sport
- Nápoje a pitný režim - Obnova vody a minerálů
- Masáže nemají bolet, jsou už dnes jemnější
- Pijme zdravě aneb něco o vodě ( I.)
- (NE) Posilování při nemoci
- Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit
- Zátěžové testy u sportovců – 2. Část
- Sportovní doping - Anabolika
- Zase o tucích - tuky - úhlavní nepřítel ?
- Anabolika
- Nápoje a pitný režim - Ideální nápoj pro sportovce
- Nápoje a pitný režim - Minerální látky v nápojích
- Nápoje a pitný režim - Tepelná bilance a pot