Alkohol a posilovna ?
Asi to někteří známe. Po hodině a půl usilovné dřiny v posilovně se osprchujete a spokojení sami se sebou a se svým výkonem si řeknete, že za takovou dřinu si zasloužíte odměnu. Tak se navzájem zlanaříte s bandou kamarádů a dohodnete se, že si skočíte „na jedno“. A jak už to tak bývá, tak to obvykle u jednoho nekončí...
Sem tam se do toho přimotá i něco ostřejšího a rázem je z jednoho pivka návrat nad ránem. Krom toho, že všichni určitě dobře víte, jaký neblahý vliv má takový tah na váš žaludek a játra, si málokdo uvědomuje, že tak více či méně pohřbívá svou snahu o dosažení ideálních kulturistických proporcí. Popíjení alkoholu v množství větším než malém opravdu není ideální v kombinaci s jakýmkoli sportem, kulturistiku nevyjímaje.
Alkohol při sportu může mít ovšem i prospěšný vliv (a to z hlediska okamžitého, tak i chronického). Ne bezdůvodně byl ať už ve starověkém Řecku, nebo i v novodobém sportu, využíván jako doping. Zlepšuje totiž prokrvení celého těla, svaly nevyjímaje. Vadou na kráse je, jak všichni víme, více či méně zhoršená schopnost motorické koordinace. Z toho vyplývá, že jako doping existují i lepší a (jestli se to tak dá nazvat) bezpečnější látky než alkohol.
To jen odbočka od hlavního tématu. Alkohol má na organismus velmi komplexní účinky, které se velmi negativně dokážou podepsat na těle sportovce. Jedním z nich je dehydratace. Alkohol snadno proniká do mozku a kromě účinku na koncový mozek (kvůli kterému jej vlastně konzumujeme) postihuje i jiné struktury. Jednou z nich je hypotalamus. Zde dochází k produkci ADH, což je naprosto zásadní hormon pro udržování vnitřního prostředí, který zadržuje vodu v těle. Koneckonců se o tom můžete přesvědčit sami. Zkuste za večer vypít 5 piv nebo 2 a půllitru minerálky a uvidíte, co vám půjde lépe. Zaručuji vám, že úspěšnější budete s pivem, protože veškeré přijaté tekutiny se díky alkoholu zase rychle dostanou ven. Jiným příkladem dokumentujícím účinek alkoholu je typický ranní „sušák“.
Dehydratace se na svalu podepisuje dvojím způsobem. Už jen z faktu, že sval tvoří z velké části voda vyplývá, že když není voda, tak je sval samozřejmě méně objemný. Druhý a podstatnější účinek je ten, že v dehydrovaném svalu rapidně ustávají anabolické procesy tolik nezbytné pro budování svalové hmoty. A tyto procesy jsou nejintenzivnější právě v prvních hodinách regenerace.
Dalším kamenem úrazu je, že si alkohol pohrává i s hormony. Podporuje přeměnu testosteronu na ženské pohlavní hormony estrogeny. To je nepříjemné hned dvakrát. Jednak je sportovec ochuzen o důležitý anabolický efekt testosteronu, jednak je tělo vystaveno vlivu estrogenu, což může mít za následek například růst prsou apod. To platí dvojnásob pro ty, kteří mají v těle více androgenů (ať už přirozeně, nebo ve formě anabolických steroidů, což je doufám naprosté minimum). Alkohol dále výrazně zasahuje do syntézy některých jiných anabolických růstových faktorů, které mají úzký vztah k působení růstového hormonu.
Proto je nejlepší omezit konzumaci alkoholu pokud možno na minimum. Pokud ovšem přece plánujete větší příjem, je možno následky minimalizovat dodržením několika jednoduchých pravidel. Jednak si připravte k posteli aspoň litr až litr a půl něčeho k pití a pokuste se vypít co nejvíc, než půjdete spát jako prevenci dehydratace. Před spaním také zkonzumujte něco bohatého na bílkoviny (ale párek v rohlíku, přepálenou klobásu nebo hamburger ze stánku mezi to nepočítám). Asi 45 minut před poslední večeří do sebe dostaňte 5 – 10 gramů glutaminu a některý z preparátů nazývaných ZMA (jedná se o vysoce využitelného preparáty zinku a hořčíku, které podporují produkci jednak testosteronu, jednak oněch růstových působků dráhy růstového hormonu a minimalizují tak nežádoucí účinky alkoholu).
Na závěr je nutno podotknout, že alkohol nemá chronicky jen nežádoucí účinky. V přiměřeném množství dokonce snižuje riziko chorob srdce a cév a zlepšuje tak fyzickou výkonnost. Toto přiměřené množství je v přepočtu asi 2 piva nebo necelého půl litru vína nebo zhruba 2 panáky na den. Pro ženy platí zhruba poloviční dávky.
Autorské právo: ragnarocks / 123RF Reklamní fotografie
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 25134 |
Kam dál?
- Spánek je také důležitý pro růst svalů
- Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
- Zase o tucích - tuky - úhlavní nepřítel ?
- Pitný režim při sportu
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Nápoje a pitný režim - Minerální látky v nápojích
- Anabolika
- Těhotenství a posilovna
- PURE COCO - Kokosová voda pro těhotné a nové maminky
- Zátěžové testy u sportovců – 2. Část
- Nápoje a pitný režim - Dehydratace a její důsledky
- Nápoje a pitný režim - Úbytek vody v těle a žízeň
- PURE COCO - Kokosová voda a její účinky na zdraví
- Nápoje a pitný režim - Obnova vody a minerálů
- Jaký význam má dodržování pitného režimu pro kulturisty