Sportovní doping - Anabolika
Sportovní doping
Sportovní doping je definován jako užívání látek nebo postupů, které mohou ovlivňovat sportovcův výkon nebo slouží k jejich maskování a nacházejí se na seznamu zakázaných látek antidopingových agentur. Těchto látek je ohromné množství, některé jsou zakázány paušálně, některé jen u specifických disciplín, některé jen v soutěžním období, některé stále. V následujících odstavcích si představíme jednotlivé skupiny tak, jak jsou rozděleny podle WADA (Světové antidopingové agentury), typické zástupce, účinky a rizika spojená s jejich užíváním.
Anabolika
jsou látky, které napomáhají budování svalové hmoty, a jsou tak logicky nejvíce využívané při silových sportech. Mohou být tělu vlastní (testosteron, androstendion…), nebo uměle vytvořené (danazol, bolandiol…). Jedná se o látky steroidní povahy a jako takové jsou příbuzné hormonům nadledvin nebo pohlavním hormonů, jejichž funkci mohou narušovat a z toho vyplývají jejich nežádoucí účinky. Tělo při zvýšené steroidní náloži produkuje méně pohlavních hormonů, což může vést k neplodnosti a zakrnění pohlavních orgánů. Zároveň zadržují vodu a minerály v těle a zvyšují krevní tlak (mnohdy až do nebezpečných hodnot). Navíc mohou způsobovat jaterní poruchy včetně nádorů a poruchy imunity. Mimo steroidů existují i nesteroidní anabolika (nejznámější klenbuterol – původně vyvinutý k léčbě astmatiků). Je velmi přitažlivý hlavně pro kulturisty, protože mimo anabolického efektu pomáhá i spalování tuků, to vše při absenci výše zmíněných nežádoucích účinků. Naopak má potenciál k provokaci srdečních arytmií.
Peptidové hormony a růstové faktory
zde je nejznámějším zástupem erytropoetin (EPO) a s ním související krevní doping. Vede k navýšení počtu červených krvinek a tím i potenciálu krve k přenosu velkých objemů kyslíku do pracujících svalů. Při hodně vysokých hodnotách hematokritu (čili objemu krvinek v poměru k celému objemu krve) je sice krev schopna přenést hodně velké množství kyslíku, ale krev se stává mnohem viskóznější (čili tzv. houstne). Tím se ale paradoxně zhoršuje průtok krve do tkání a jejich zásobení kyslíkem. Navíc přečerpáváním hodně husté krve je výrazně přetěžováno srdce, což může vést k jeho selhání.
Beta-2-agonisté:
jsou látky, které jsou používány k léčbě zejm. pacientů s astmatem, sportovce nevyjímaje. Do této skupiny patří i klenbuterol, který je jasně považován za doping. Ostatní (salbutamol, salmeterol) jsou schváleny a jejich odůvodněné používání není považováno za doping. Způsobují roztažení dýchacích a zlepšují tak dechové parametry. Jejich přídatný efekt u zdravého sportovce je ale spíše jen spekulativní, stejně tak i jejich anabolický efekt (mimo klenbuterolu). Jejich užívání za účelem zvýšení výkonnosti tedy není odůvodněné, pouze se sportovec vystavuje postihu a možným nežádoucím účinkům (srdečním arytmiím při vysokých dávkách).
pokračování v dalším článku
Doplňky na bázi ANABOLIZĚRŮ můžete koupit v našem e-shopu ZDE: ANABOLIZÉRY
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 10784 |
Kam dál?
- (NE) Posilování při nemoci
- Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
- Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
- PURE COCO - Kokosová voda a její účinky na zdraví
- Jaký význam má dodržování pitného režimu pro kulturisty
- Nápoje a pitný režim - Tepelná bilance a pot
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Nápoje a pitný režim - Ideální nápoj pro sportovce
- Zátěžové testy u sportovců – 2. Část
- Nápoje a pitný režim - Minerální látky v nápojích
- MINERÁLY - proč je užívat, základní přehled minerálů
- Spánek je také důležitý pro růst svalů
- Nechte se řádně vyšetřit před tím, než začnete intenzivně sportovat !
- Pijme zdravě aneb něco o vodě ( I.)
- Alkohol a posilovna ?