Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit

Velice, velice nepříjemná záležitost. Dle různých medicínských zdrojů některou formou plísně nohou trpí nebo trpělo až 50% obyvatel ČR. Dříve tuto nemoc důvěrně znali hlavně absolventi povinné branné služby u armády, horníci, dělníci v horkých provozech, prostě všude tam, kde se potkávaly faktory - špína, pot, nevětraná neprodyšná bota a v neposlední řadě špinavé umývárny. Dnes je tato infekční nemoc šířena také v prostředí nám důvěrně známém, tedy ve fitkách, posilovnách a bazénech...

Plíseň nohu je nejčastější plísňové onemocnění. Typický začátek nemoci je meziprstní plíseň (mezi 3. a 4. prstem) v suché (šupinaté plošky) nebo mokré formě (mokvající bílá ložiska), která může být docela boslestivá - prasklinky. Neléčená plíseň se agresivně šíří na další meziprstí a končí to napadením všech meziprstí u obou nohou. V další fázi se může rozšířit i na plosky nohou, nárt a také na nehty. Z tohoto důvodu na nic nečekejte a při prvním podezření běžte k lékaři - svému obvoďákovi nebo k dermatologovi.

Plíseň nohou je typická nemoc pro vojáky, těžce pracující a co nás zajímá nejvíce, také pro sportovce. Zůstaneme u našeho sportu, tedy posilování. Podnětů, jež napomáhají vzniku plísně, může posilující sportovec, třeba i nevědomky, naplňovat hned několik.

Ponožky

Nevhodné jsou laciné ponožky z umělých vláken - noha se v nich téměř okamžitě zpotí, nevětrá a tedy po nějakém čase zapaří - a vzniká vhká zapářka - ideální místo pro množení plísní. Kromě toho v nich nohy příšerně smrdí. Ponožky tedy doporučujeme z funkčních materiálů, kdy vhkost je odváděna na povrch ponožky. Při krátkém tréninku mohou být i ponožky bavlněné - ty ale jsou hned mokré a hrozí prochladnutí.

Boty

Pohodlné prodyšné boty s kulatou špičkou - tedy ne do špice, kdy se prsty k sobě tlačí a nemají přístup vzduchu. Jako prevenci je dobré použít některý ze sprejů proti plísním na nohy. Úplné tabu je nošení půjčených cizích bot!!! Stále ještě se s tímto jevem můžeme v posliovně setkat.

Po příchodu domů obuv dejte vyschnout na větrané suché místo a nenechávejte boty zabalené v igelitce do dalšího cvičení. Pokud máte po tréninku ještě další sportovní aktivity, třeba večení fotbálek, vemte si jiné - suché boty. I při běžném chození byste neměli v jedněch botách strávit celý den. V jiných botách choďte do školy nebo do práce a v jiných ve volném čase. Noha, ale i bota si odpočinou.

Sprcha, toalety

Tady je největší nebezpečí. Můžete se o nohy starat jak chcete, ale pokud chodíte z šatny do sprchy nebo nedejbože na toaletu naboso, tak je to jen otázkou kdy a ne jestli. Nikde, ani ve sprše samotné, nešlapejte na zem bosou nohou. Vždy mějte na nohách obuv do sprchy - tedy gumové (plastové) šlapky s vysokou podrážkou. Před odchodem ze sprchy ještě proudem tekoucí vody opláchněte chodidla i šlapky a teprve potom jděte do šatny. Ani tam pak nelšapejte bosou nohou na zem. Utřete se, chodidla samozřejmě až nakonec a rovnou do čistých a suchých ponožek a do bot. Ideální je pak ještě obuv do sprchy opláchnout vodou, nechat okapat a dát do zvláštní idelitky. Doma pak vše vybalit a nechat vyschnout.

Je nám jasné, že výše uvedené postupy působí možná trochu schizofrenním dojmem a že se někteří z Vás docela zasmáli. Ti, které to potkalo však asi ne. Určitě si pamatují na vyváření ponožek, desinfekci prakticky celého bytu, nákupu drahých preparátů a speciální obuvi, dlouhodobé léčení, bolesti...
Zdroj obrázku: www.upol.cz - Univerzita Palackého v Olomouci

Tento článek není určen nemocným, ti se už jistě léčí. Je míněn jako dobrá rada všem, kteří třeba nevědomky, riskují toto docela nepříjemné onemocnění. A onemocnění je to infekční, takže nakažlivé a přenosné. Takže by mělo platit to co znáte i z jiné, příjemnější oblasti, tedy bez ochrany ani ránu!

autor: redakce přečteno: 48519
Přidat příspěvek
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
valerie007 | reagovat
11.08.2010 15:52:48
plísně
Plísně jsou nekonečné. Rády se vracejí a pokaždé se člověka drží, jako klíště... A když se jich chcete zbavit, trvá to pěkně dlouho. Poměrně účinné jsou octové koupele, výplachy apod., dále desinfekce povrchů, třeba vany, podlahy v koupelně apod., některé masti a curenzym, na podporu imunity. Tato kombinace může být účinná, pokud ji dodržujete a pokud dbáte na zvýšenou hygienu.
stránka: 1
sportovní zprávy

Dominik Stříteský v Hustopečích – plán splněn

Sat, 25 Jun 2022 19:53:56 GMT
Sonax Mistrovství ČR v rally uzavřelo v Hustopečích svou první polovinu.
zdroj: eWRC.cz

Ve finském mistrovství rozhodnuto?

Sat, 25 Jun 2022 11:28:13 GMT
Pátý podnik ze sedmi plánovaných ve finském mistrovství se odehrál minulý víkend v okolí ...
zdroj: eWRC.cz

Kanoistky Fišerová i Satková vypadly na SP v Tacenu v semifinále

Sun, 26 Jun 2022 10:25:00 +0200
Tacen (Slovinsko) - Kanoistky Tereza Fišerová a Martina Satková vypadly na Světovém poháru ...

Čeští hokejbalisté smetli ve čtvrtfinále MS Finy a čekají je USA

Sun, 26 Jun 2022 09:17:00 +0200
Laval (Kanada) - Čeští hokejbalisté zvítězili v sobotním čtvrtfinále mistrovství ...

Neymar již není nedotknutelný, nicméně není jediným s kým je vedení PSG nespokojeno...

Sun, 26 Jun 2022 10:12:00 +0200
Ligue 1 > Neymar již nepatří mezi nejblyštivější klenoty PSG. Za sebou má průměrnou ...
zdroj: eFotbal.cz

Vrba nastartoval novou éru v Baníku úspěšně. Byť s prvním poločasem spokojený nebyl, proč nechtěl hodnotit jednotlivce?

Sun, 26 Jun 2022 10:10:00 +0200
Česká liga > První přípravné utkání se Baníku Ostrava proti třetiligovým Otrokovicím ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos