Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit
Velice, velice nepříjemná záležitost. Dle různých medicínských zdrojů některou formou plísně nohou trpí nebo trpělo až 50% obyvatel ČR. Dříve tuto nemoc důvěrně znali hlavně absolventi povinné branné služby u armády, horníci, dělníci v horkých provozech, prostě všude tam, kde se potkávaly faktory - špína, pot, nevětraná neprodyšná bota a v neposlední řadě špinavé umývárny. Dnes je tato infekční nemoc šířena také v prostředí nám důvěrně známém, tedy ve fitkách, posilovnách a bazénech...
Plíseň nohu je nejčastější plísňové onemocnění. Typický začátek nemoci je meziprstní plíseň (mezi 3. a 4. prstem) v suché (šupinaté plošky) nebo mokré formě (mokvající bílá ložiska), která může být docela boslestivá - prasklinky. Neléčená plíseň se agresivně šíří na další meziprstí a končí to napadením všech meziprstí u obou nohou. V další fázi se může rozšířit i na plosky nohou, nárt a také na nehty. Z tohoto důvodu na nic nečekejte a při prvním podezření běžte k lékaři - svému obvoďákovi nebo k dermatologovi.
Plíseň nohou je typická nemoc pro vojáky, těžce pracující a co nás zajímá nejvíce, také pro sportovce. Zůstaneme u našeho sportu, tedy posilování. Podnětů, jež napomáhají vzniku plísně, může posilující sportovec, třeba i nevědomky, naplňovat hned několik.
Ponožky
Nevhodné jsou laciné ponožky z umělých vláken - noha se v nich téměř okamžitě zpotí, nevětrá a tedy po nějakém čase zapaří - a vzniká vhká zapářka - ideální místo pro množení plísní. Kromě toho v nich nohy příšerně smrdí. Ponožky tedy doporučujeme z funkčních materiálů, kdy vhkost je odváděna na povrch ponožky. Při krátkém tréninku mohou být i ponožky bavlněné - ty ale jsou hned mokré a hrozí prochladnutí.
Boty
Pohodlné prodyšné boty s kulatou špičkou - tedy ne do špice, kdy se prsty k sobě tlačí a nemají přístup vzduchu. Jako prevenci je dobré použít některý ze sprejů proti plísním na nohy. Úplné tabu je nošení půjčených cizích bot!!! Stále ještě se s tímto jevem můžeme v posliovně setkat.
Po příchodu domů obuv dejte vyschnout na větrané suché místo a nenechávejte boty zabalené v igelitce do dalšího cvičení. Pokud máte po tréninku ještě další sportovní aktivity, třeba večení fotbálek, vemte si jiné - suché boty. I při běžném chození byste neměli v jedněch botách strávit celý den. V jiných botách choďte do školy nebo do práce a v jiných ve volném čase. Noha, ale i bota si odpočinou.
Sprcha, toalety
Tady je největší nebezpečí. Můžete se o nohy starat jak chcete, ale pokud chodíte z šatny do sprchy nebo nedejbože na toaletu naboso, tak je to jen otázkou kdy a ne jestli. Nikde, ani ve sprše samotné, nešlapejte na zem bosou nohou. Vždy mějte na nohách obuv do sprchy - tedy gumové (plastové) šlapky s vysokou podrážkou. Před odchodem ze sprchy ještě proudem tekoucí vody opláchněte chodidla i šlapky a teprve potom jděte do šatny. Ani tam pak nelšapejte bosou nohou na zem. Utřete se, chodidla samozřejmě až nakonec a rovnou do čistých a suchých ponožek a do bot. Ideální je pak ještě obuv do sprchy opláchnout vodou, nechat okapat a dát do zvláštní idelitky. Doma pak vše vybalit a nechat vyschnout.
Je nám jasné, že výše uvedené postupy působí možná trochu schizofrenním dojmem a že se někteří z Vás docela zasmáli. Ti, které to potkalo však asi ne. Určitě si pamatují na vyváření ponožek, desinfekci prakticky celého bytu, nákupu drahých preparátů a speciální obuvi, dlouhodobé léčení, bolesti...
Zdroj obrázku: www.upol.cz - Univerzita Palackého v Olomouci
Tento článek není určen nemocným, ti se už jistě léčí. Je míněn jako dobrá rada všem, kteří třeba nevědomky, riskují toto docela nepříjemné onemocnění. A onemocnění je to infekční, takže nakažlivé a přenosné. Takže by mělo platit to co znáte i z jiné, příjemnější oblasti, tedy bez ochrany ani ránu!
autor: redakce | přečteno: 52627 |
11.08.2010 15:52:48
Plísně jsou nekonečné. Rády se vracejí a pokaždé se člověka drží, jako klíště... A když se jich chcete zbavit, trvá to pěkně dlouho. Poměrně účinné jsou octové koupele, výplachy apod., dále desinfekce povrchů, třeba vany, podlahy v koupelně apod., některé masti a curenzym, na podporu imunity. Tato kombinace může být účinná, pokud ji dodržujete a pokud dbáte na zvýšenou hygienu.
Kam dál?
- Jak ochránit svaly, aneb bezpečnost nade vše
- Nápoje a pitný režim - Dehydratace a její důsledky
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Pitný režim při sportu
- (NE) Posilování při nemoci
- Nápoje a pitný režim - Minerální látky v nápojích
- Masáže nemají bolet, jsou už dnes jemnější
- Těhotenství a posilovna
- Astma a sport
- Nápoje a pitný režim - Úbytek vody v těle a žízeň
- Hypertenze v posilovně a hypertenze a sport obecně
- Pijme zdravě aneb něco o vodě ( I.)
- Jaký význam má dodržování pitného režimu pro kulturisty
- Alkohol a posilovna ?
- Spánek je také důležitý pro růst svalů