Těhotenství a posilovna

Zatímco některé ženy berou své těhotenství jako dobrou záminku pro to, aby nemusely nic dělat, nemusely se udržovat fit a mohly jíst všechno, na co si vzpomenou, jiné touží po dobré kondici stále, a to často i v pokročilých stádiích. Osobně si dokážu představit i vhodnější sportovní aktivity než návštěvu posilovny, ale i ta může mít svoje kouzlo a může být v něčem užitečná...

Cvičení s činkami je do jisté míry ne zrovna fyziologická pohybová aktivita, a proto je třeba obecně mít toto na paměti a zařídit se podle toho. Tím spíše v momentě, kdy je velká část tělesných funkcí a parametrů do značné míry modifikována. Obecně se vůbec nedoporučuje začít se cvičením ženám právě v těhotenství, když doposud nikdy neposilovaly. Obdobná je i situace u žen, které sice dříve holdovaly návštěvám posiloven, ale jsou mimo zátěž delší dobu před otěhotněním. Ty mají sice s posilováním své zkušenosti a naučily se znát limity svého těla, ale je otázka, na kolik je stále jejich tělo adaptováno na zátěž. Nejlépe jsou na to ty ženy, které mohou plynule pokračovat v tréninku, samozřejmě s přihlédnutím k nastávajícím fyziologickým změnám a z toho vyplývající úpravou režimu. Důvod, proč by měly posilovnu navštěvovat pouze ženy, které jsou na zátěž dobře adaptované je jednoduchý. Ženy, které jsou lépe adaptované, potřebují ke zvládnutí stejné zátěže uvolnění menšího množství stresových hormonů, se kterými si plod příliš neví rady.

Kromě toho, že je třeba snížit zátěž, je nutno se také vyvarovat některých cviků (hlavně těch nejtěžších jako dřepy, mrtvé tahy, bechpress, hodně silové cviky na břicho apod.), a to už v prvním trimestru, kdy sice ještě nejsou moc patrné morfologické změny, ale toto období je nejnáchylnější k potratům. Zátěž by se měla snížit aspoň o třetinu, nebo ještě lépe o něco více s přibývajícím časem. Má to hned 2 důvody.

Tím prvním je možné ohrožení plodu. S čím těžší zátěží cvičíte, tím více se ve svalech uplatňuje anaerobní metabolismus. Tělo nastávající maminky je ovšem od přírody nastaveno jinak. Výhradním zdrojem energie pro plod je totiž glukóza a proto ji tělo matky nechává plodu a samo se snaží energii získávat co nejvíce z tuků. To ovšem při posilování s těžšími váhami není příliš možné a tak se vlastně svaly matky „hádají“ s plodem o živiny.

Druhý důvod je ten, že pod vlivem hormonů dochází ke změnám kloubů a jiných kostních spojení ve smyslu jejich zvýšené pohyblivosti. Z toho vyplývá, že více než kdy jindy je třeba dbát na správné provedení cviků, vystříhat se trhavých pohybů, důkladně se rozcvičit a neprovádět pohyby až do krajních poloh.

Na co je třeba také dávat pozor je přehřátí, protože na teplotní výkyvy je plod také velmi citlivý. To znamená necvičit ve velkém horku, pokud možno v lehčím oblečení a ne přespříliš intenzivně. Od druhého trimestru se nedoporučuje provádět jakékoli cviky vleže na zádech. Zvětšující se děloha tak může utiskovat dolní dutou žílu a zhoršovat krevní návrat do srdce. Co by se také mělo v souvislosti s narůstající dělohou omezit jsou rotační cviky břicha a pánve a obecně cviky na pánevní dno. Co se naopak doporučuje jsou vhodné cviky na mírné posílení svalstva břišní stěny (s tím vám nejlépe poradí trenér nebo fyzioterapeut) a dechová gymnastika, posilování hýžďových svalů a svalstva zad v souvislosti se zvětšujícím se bříškem. Prakticky bez omezení lze posilovat svalstvo rukou a pletence ramenního, obzvláště výhodné je posilování mezilopatkových svalů (jako protiváha zvětšujícím se prsům).

Ve třetím trimestru už je nejlepší návštěvy posilovny začít pomalu redukovat a věnovat se raději nějaké aerobní aktivitě (ideální je plavání nebo cyklistika). V tomto období totiž plod spotřebovává nejvíce energie Je třeba také počítat s tím, že fyzická výkonnost se s postupujícím těhotenstvím bude zhoršovat. A když už kvůli ničemu jinému, tak hlavně proto, že se vám s narůstajícím bříškem bude poměrně obtížně dýchat. Takže milé nastávající maminky, pokud bez návštěvy posilovny nevydržíte, tak směle vyrazte, ale hlavně OPATRNĚ!

autor: Jaromír Josiek přečteno: 22876
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Kdo nezkusil, neuvěří – aneb jak jsme se krásně klouzali

Fri, 20 Dec 2024 14:46:50 GMT
Třetí závod Racing série se konal netradičně na rallykrosové trati v areálu tankodromu v ...
zdroj: eWRC.cz

Kalendáře soutěží v ČR pro rok 2025

Fri, 20 Dec 2024 07:55:09 GMT
Těsně před Vánocemi jsme se dočkali kalendáře rally soutěží u nás pro následující ...
zdroj: eWRC.cz

Odermatt vyhrál poprvé sjezd ve Val Gardeně a vede SP, Zabystřan bodoval

Sat, 21 Dec 2024 14:15:00 +0100
Val Gardena (Itálie) - Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál poprvé sjezd ve Val ...

Stíhačku biatlonistů v Annecy vyhrál Bö a vyrovnal Fourcadea, Hornig byl 29.

Sat, 21 Dec 2024 13:49:00 +0100
Annecy (Francie) - Stíhací závod biatlonistů v Annecy vyhrál Johannes Thingnes Bö a 79. ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos