Masáže nemají bolet, jsou už dnes jemnější
Cítíte-li se po masáži hůře než před ní, změňte maséra. Doby, kdy procedura musela bolet, jsou pryč.
Masáže mají v Česku dlouhou tradici, dříve ale byly určeny především pro sportovce. Ti mají masáž intenzivnější. Pro lidi, kteří nesportují, takový postup nemá smyl. Mnohem více potřebují uvolnit a povzbudit svaly, případně pomoci odblokovat potíže s páteří. Dnes se proto používají mnohem jemnější techniky...
Lze poznat, že jste si vybrali správného maséra či masérku? Michal Dusil, ředitel masérské školy certifikované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, tvrdí, že ano, protože existují zásady, které by měl masér dodržovat. Ze všeho nejdřív by se měl zeptat na váš zdravotní stav. Mnoho lidí si totiž například neuvědomuje, že i tak běžný problém, jako je vysoký krevní tlak, může způsobit problémy. Totéž platí o epilepsii,cukrovce, ale také různých alergiích či třeba jen počátečním stádiu těhotenství.
Na masáže „k nezdravotníkovi“ by neměl chodit nikdo, kdo má akutní problémy. „Ten patří nejprve do rukou lékaře nebo fyzioterapeuta,“ říká Michal Dusil.
Masér by se měl klienta zeptat, co očekává a co ho bolí. „Důležité je pátrat po příčině, poradit klientovi, co má dělat, aby ho záda nebolela, jak předcházet potížím či jakého pohybu se vyvarovat,“ vysvětluje. Pokud není klient na masáže zvyklý, může se cítit unavený, či citlivější v dané oblasti. Zkušený masér by však měl takové problémy během pár návštěv odstranit.
Klient by měl mít k masérovi důvěru, zvláště pokud přichází poprvé. Masér se má představit, odejít ve chvíli, kdy se klient svléká a říci, co bude dělat. „Tělo má být kromě masírované části zakryté, jinak to vzbuzuje dojem, že něco není v pořádku,“ pokračuje Michal Dusil.
Při masáži je pak důležité tělo prohřát, například teplými ručníky nebo horským sluníčkem. Pokud je klientovi zima, nepřispívá to k jeho pohodě a ani pro masírování svalstva to není ideální. Dobré je, když se klient pravidelně vrací. I jednotlivá masáž může pomoci, ale nejefektivnější jsou pravidelné návštěvy – ze začátku jedna až dvě týdně po dobu zhruba jednoho měsíce, pak již stačí jednou za čtrnáct dní.
Jestliže nechcete mít pochybnosti o vzdělávání maséra, nechte si od něj ukázat certifikát o prodělaném školení. Kursy totiž mají různou kvalitu a délku. Za jeden až dva víkendy se umění masáže naučit nedá. Kurs by měl obsahovat alespoň 150 hodin a měl by zahrnovat třeba i praxi v terénu. Je žádoucí, aby byl zakončen praktickými zkouškami.
Rozhovor vedl: Markéta Grosmanová
Centrum Regeneračního Vzdělávání
více info na : www.masaze-kurzy.cz
autor: redakce | přečteno: 10661 |
Kam dál?
- Pitný režim při sportu
- PURE COCO - Kokosová voda a její účinky na zdraví
- Nápoje a pitný režim - Ideální nápoj pro sportovce
- (NE) Posilování při nemoci
- MINERÁLY - proč je užívat, základní přehled minerálů
- PURE COCO - Kokosová voda pro těhotné a nové maminky
- Sportovní doping - Diuretika a Stimulanty
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- Anabolika
- Těhotenství a posilovna
- Spánek je také důležitý pro růst svalů
- Zátěžové testy u sportovců – 2. Část
- Nápoje a pitný režim - Obnova vody a minerálů
- Svalová horečka
- Pijme zdravě aneb něco o vodě ( I.)