Astma a sport
Tento článek se bude především týkat sportu jako takového a kulturistiky a posilování se bude dotýkat jen zdánlivě okrajově. Astma bronchiale neboli průduškové astma (nebo prostě jen astma) je onemocnění, o kterém jste více či méně všichni určitě slyšeli a zhruba víte, o co jde. Mým úkolem vás bude ve zkratce seznámit s charakteristikou tohoto onemocnění, s jeho léčbou, důsledky a hlavně s tím, jak je to se sportováním astmatiků...
Astma je chronické zánětlivé onemocnění malých dýchacích cest, při němž dochází k neustále se opakujícím zánětlivým epizodám. Tyto epizody vznikají jako reakce na různé stimuly z vnějšího prostředí (všichni asi znáte typické alergické reakce na pyly nebo roztoče, ale vyvolavatelem může být prakticky cokoli). Spousta lidí ovšem neví, že existuje i tzv. „pozátěžové astma“, které vyvoláno zátěží typicky v zimních měsících. Tuto zánětlivou reakci si můžeme uměle rozdělit na akutní a chronickou. Akutní projevy znají určitě všichni, kdo mají astmatika doma nebo se s jeho záchvatem kdykoli jindy setkali. Mezi základní symptomy patří pocity těžkosti a stísněnosti na hrudníku, dechová nedostatečnost (postižení nemohou hlavně vydechnout, ale obtížný bývá i nádech), hvízdání při výdechu nebo dráždivý (většinou suchý) kašel. Ti šťastnější se jen ve svém snažení musí zastavit s tím, že „už to prostě udýchat“. Chronická složka zánětu pak způsobuje přestavbu dýchacích cest, která se pak projevuje trvale se zhoršující funkčností dechového aparátu a častěji se opakujícími akutními příznaky.
Léčba astmatu v sobě zahrnuje 2 složky, jednak léčbu farmakologickou, jednak nefarmakologické postupy. Nejdříve se pojďme zabývat nefarmakologickými postupy. Vzhledem k tomu, že jde o zánětlivé onemocnění, tak se důsledně snažíme o to, aby se nepřidávaly žádné další záněty (bakteriální nebo virové). Zásadní pro každého astmatika je také, aby znal svůj specifický spouštěč, protože jen tak bude vědět, čemu se má vyhnout. Ten, kdo trpí sennou rýmou nebo jsou jeho záchvaty provokované pyly, se rozhodně nepůjde proběhnout na louku, ale do lesa, nebo naopak. Kdo má naopak problémy s pozátěžovým astmatem, nebude v zimě chodit na běžky (protože právě hluboké dýchání studeného a suchého vzduchu ho bude dráždit a provokovat záchvat), ale bude muset zimu přežít např. v posilovně, na squashovém či tenisovém kurtu atd.
Mylná je ovšem domněnka, že je třeba člověka s astmatem (hlavně pozátěžovým) uchránit jakékoli sportovní aktivity. Sport obecně se naopak astmatikům doporučuje a v kombinaci se správnou medikací je velmi prospěšný. Astmatici se tak mnohem lépe naučí znát svůj dechový aparát, vnímat jeho signály a využívat jeho rezervy. Dýchací svaly jsou taky mnohem silnější a vyvinutější, čímž se opět zlepšuje prognóza. Sport je třeba volit po poradě s lékařem individuálně podle toho, jak těžké je onemocnění, jaké jsou spouštěče, jaké léky jsou nasazené atd. Se správně kompenzovaným astmatem lze provozovat i vrcholový sport. Nejznámějšími vrcholovými sportovci-astmatiky jsou atleti Haile Gebrselassie, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle, Cathy Freemanová nebo legendární plavec Mark Spitz.
Astmatik by měl neustále mít na zřeteli své onemocnění a podle toho jednat. Především by se neměl zbytečně přepínat a využívat svůj dechový aparát na maximum a to zejména v místech, kde se vyskytují dané spouštěče. Léky by se měly aplikovat asi 15 minut před cvičením a taktéž by se měla provést dechová rozcvička (se kterou vám poradí lékař nebo fyzioterapeut). Jakmile se záchvat dostaví, je třeba okamžitě přestat se cvičením, zaujmout polohu, ve které se nejlépe dýchá (většinou v sedě a lehkém předklonu) a rychle aplikovat úlevové léky.
Ke zvládnutí astmatu je možno zvolit širokou plejádu léčiv, ale já se zmíním hlavně o 2, a to sice kortikosteroidy a beta2-mimetika. Zmiňuji se o nich proto, že jsou na seznamu zakázaných látek a nesmí se tudíž aplikovat sportovcům. Z těchto 2 skupin se pak hlavně zneužívají beta2-mimetika, protože rozšiřují dýchací cesty a usnadňují tak dýchání. Výsadní postavení mezi nimi má látka klenbuterol, protože mimo to ještě zlepšuje trakční kinetiku svalu (jednoduše řečeno urychluje svalovou kontrakci). Aplikace těchto látek astmatickým sportovcům je nutná a tudíž samozřejmě možná, je ovšem třeba si zažádat o výjimku u příslušné asocice. Tu a tam se totiž najde někdo, kdo si dané léky aplikuje a pak se zjistí, že zcela bezdůvodně, protože astma nemá.
autor: Jaromír Josiek | přečteno: 14713 |
Kam dál?
- Nápoje a pitný režim - Úbytek vody v těle a žízeň
- Zátěžové testy u sportovců – 1. část
- PURE COCO - Kokosová voda pro těhotné a nové maminky
- Nechte se řádně vyšetřit před tím, než začnete intenzivně sportovat !
- Hypertenze v posilovně a hypertenze a sport obecně
- Těhotenství a posilovna
- Spánek je také důležitý pro růst svalů
- Nápoje a pitný režim - Ideální nápoj pro sportovce
- Anabolika
- Alkohol a posilovna ?
- (NE) Posilování při nemoci
- Pitný režim při sportu
- Zase o tucích - tuky - úhlavní nepřítel ?
- PURE COCO - Kokosová voda a její účinky na zdraví
- Plíseň nohou - mykóza - Tinea pedum - jak se chránit