Tělesné typy
Velice úzce spjaté s genetikou jsou tak zvané somatotypy. Jedna z metod užívaných ke klasifikaci tělesných typů je metoda Dr. Sheldona, která lidi dělí do třech základních kategorií. Ektomorf, mesomorf a endomorf...
EKTOMORFNÍ kategorie je charakterizována dlouhými, štíhlými kostmi. Ektomorfové jsou většinou vyšší než lidé spadající do zbylých dvou kategorií. Vzhledem k tomu, že mají málo podkožního tuku, tak se jim většinou říká hubení.
MESOMORFNÍ kategorie slučuje jedince s průměrnou schopností svalového růstu. Mají silnější kosti a méně tuku. Obvykle jsou to tedy lidé se širokými rameny a štíhlým pasem.
ENDOMORFNÍ kategorie je v dnešní společnosti nejběžnější. Tito lidé mají relativně hodně tukových buněk, více než ostatní dvě skupiny. Jsou obvykle plnější a menší postavy.
Bylo by jistě dobré, kdybychom všichni spadali pouze do jedné z těchto kategorií. Bohužel tomu tak není a většina lidí je kombinací všech tří skupin. Abychom mohli tento vztah vyčíslit, Sheldon vytvořil stupnici dominance každého somatotypu. V každé ze tří hlavních kategorií je sedm stupňů dominance; jednotlivými čísly se určuje převaha daného somatotypu, přičemž číslo sedm je maximální dominance. Například člověk s ektomorfní kategorií 1, mesomorfní 5 a endomorfní 4 bude tzv. endomesomorfní typ- svalnatý se středně velkým množstvím podkožního tuku. Někdo, kdo bude mít na stupnici ektomorfní 5, mesomorfní 3 a endomorfní 1 bude tzv. ektomesomorfní typ- štíhlý člověk, který bude mít problémy s nabíráním svalové hmoty. Ačkoliv se samozřejmě zapojují i další faktory, můžu určit následující zobecnění.
Ektomorfní typ
Budete mít problémy s nárůstem svalové hmoty. Trénink by měl být krátký. Opakování mezi 6-8. Pokud je to možné vyvarujte se aerobkám ale pár 20min. sekcí vám neublíží. Musíte si šetřit kalorie pro budování svalové tkáně. Co se týče výživy věnují jí nejmenší pozornost. Optimální strava je, ale nezbytná pro nabrání hmoty. Díky dobrému metabolismu dobře odbourávají kalorie. Jako suplementy jsou vhodné proteinové nápoje.
Endomorfní typ
Kvůli tendenci nabírání tuků by se měli snažit provádět vyšší počet opakování a mít kratší přestávky mezi sériemi. Tím pádem budou odbourávat přebytečné kalorie. Měli by věnovat zvýšenou pozornost ve své stravě a držet si příjem tuků. Na minimu. Měli by se vyvarovat jednoduchým cukrům a držet příjem kalorií na nižší hranici, nebojte se z toho mírného hladu. Díky tomu bude tělo využívat tuky z vlastních zásob jako energii.
Mesomorfní typ
Tihle lidé mají štěstí. Dostatečná kapacita pro rozvoj svalové tkáně. Umí si udržet množství tuku na nízké hladině. Je schopen zvládnout velmi intenzivní trénink. Tato skupina má nejvyšší předpoklady pro kulturistiku .
autor: Jaroslav Kraus | přečteno: 27483 |
08.03.2008 16:40:22
Tam není řeč o tom ,že by měli hladovět a vůbec nejíst, ale že by si měli upravit jídelníček tak aby obsahoval co nejméně tuků a rychlých cukrů a zvýšit příjem bílkovin a rozdělit si počet porcí na den aspoň do 5, aby jim v dietě,kterou budou držet nespadala svalová hmota .A jak už je tam jednou napsané tím že sníží tuky a cukry tak tělo si bude muset najít jinačí zdroj energie a tím zdrojem jsou právě tuky, které dodávají tělu energii. Tím ,že endomorfní skupina jí hodně tučná jídla ,která mají vysoko energetickou hodnotu a to jenom díky tukům se jim taky projevuje na postavě a ještě k tomu když se sebou nic nedělají tak to pak dopadá ,že za chvíli mají 130kg a proto tato energetická hodnota se musí snížit a velmi hlídat u těchto lidí.
02.03.2008 21:34:13
Nechápu jak někdo může napsat takový blábol a publikovat to jako odborný článek. Dle mého názoru není důležité, aby každý den přibyla na stránkách nějaká nová informace, ale aby byla pravdivá. Jak může někdo endomorfovi poradit mírný hlad jako prostředek k odbourávání tuků? Co je to za nesmysl?! Pokud má tělo hlad, začne spotřebovávat nejdřív svalové buňky a né tuky. Tímto způsobem si endomorf zničí svaly a tuky zůstanou.
Dle mého názoru by si měl správce těchto stránek kontrolovat jaký článek zveřejní či nikoli. Dle mého názoru autor absolutně netuší jak tělo funguje a měl by tyto mezery dohnat pře tím než začne znova publikovat!!!
03.02.2008 18:51:05
Ahoj. K článku není moc co dodat, jeden podobný, který rozděluje somatotypy, zde už je. Spíše bych uvítal samostatný článek pro každý somatotyp (případně pro kombinace jako endo-ektomorf, endo-mezomorf apod.), podrobně rozepsaný. Ale proč vůbec píšu. Nedávno jsem se dozvěděl zajímavou informaci, že kreatin se váže na tukové buňky. Znamená to tedy, že kreatin lépe účinkuje na endomorfní cvičence? Ti by totiž měli mít tukových buněk vzhledem ke svým genetickým předpokladům zdaleka nejvíce. Děkuji za případnou odpověď a hlavně se nikdo nad mým příspěvkem nepohoršujte a nerozčilujte - třeba mám špatné informace, jen by mě to zajímalo.
Kam dál?
- Hrudník a ramena
- Tělesné typy
- Svaly - základní pohyby
- Co jsou vlastně svaly zač - I.
- Odhalená ramena v posilovně – zdraví vs. frajeřina
- Vaše záda jako časovaná bomba, aneb kdy použít opasek
- Endomorf, mezomorf, ektomorf - co to znamená?
- Růst a formování svalů
- Ruce - svaly na rukou
- Nabírání svalové hmoty
- Záda - zádové svaly - viditelné svaly zad
- Svaly – funkce
- Jak ochránit páteř aneb s těžkými váhami je to těžké
- Svaly – mikroskopická stavba
- S těžkými váhami je to těžké II aneb tajemství kloubů