Otázka je také důležitá – aneb jak se ptát „správně“.

Jako trenérka dostávám dotazy jak od klientů, tak od lidí, kteří čtou mé články, případně jsem nově i zde v poradně. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že ani trenér není vševědoucí a kvalita odpovědi závisí na tom, jak dobře a nebo špatně je položena otázka ...

Mnoho lidí chce jednoduchá, OBECNÁ doporučení, ale tak to nefunguje. Každý člověk je totiž unikátní a dokonce ani u dvou lidí stejného (respektive podobného) somatotypu nemusí k témuž cíli nutně vést ta samá cesta. Zjednodušeně – otázka typu „potřebuji přibrat/zhubnout“ je asi stejně informativní jako bych volala do autoservisu a chtěla radu po telefonu s tím, že „moje auto chrčí“.

Klasická chyba v dotazech mnoha lidí je, že neuvádějí podrobnosti. Zmíněný dotaz není jediný neúplný, podobně se řada lidí třeba ptá jak začít cvičit, jaké doplňky mají používat…. a přitom neuvádí dostatek potřebných údajů o sobě.

Úplně nejlepší je kontaktovat někoho v okolí osobně, protože správný trenér by měl ještě před samotným zpracováním plánu nejdříve určit váš tělesný typ, vaši kondici, případné dysbalance a pak vás vyzpovídat, aby se dozvěděl podrobnosti o vašich návycích. Stejně tak po internetu, kde je nevýhoda, že vás druhá strana nevidí a tak se musí spolehnout pouze na váš popis (pokud tedy nepošlete fotku).

Co je tedy nutné k tomu, aby vám trenér mohl správně poradit?

Tak za prvé by měl obsahovat váš věk, výšku a váhu – minimálně, ještě lepší jsou také základní proporce (hrudník, pas, boky – u žen možno ještě stehna, u mužů třebas bicepsy…ale ty tři míry jsou hlavní), pokud to není jasné z dopisu (nebo podpisu) pak také pohlaví.

Kromě těchto údajů, ze kterých si lze udělat obrázek (alespoň částečný) o vaší postavě je dobré ještě připsat další údaje – například o rychlosti vašeho metabolismu – přibíráte rychle/pomalu, přibíráte hlavně tuk/svaly, držíte nějakou dietu, pokud ano, tak jak moc tvrdou, máte vůbec představu o tom co jíte přes den a kolik živin do sebe dostanete? (Spousta problémů totiž nepramení ze špatného cvičení, ale z nedostatečné pozornosti právě jídlu.)

Dále: používání doplňků a vitamínů – berete nějaké doplňky a jaké a v jakém dávkování (spousta jich neúčinkuje díky špatnému načasování a dávkování).

A konečně cvičení – jak dlouho cvičíte a jak? Jaké cviky používáte? Pokud jedete i nějakou aerobní činnost tak jakou, jak intenzivně a jak často? Znáte techniku cviků? Cvičili jste už s trenérem? Může Vám někdo ve vašem okolí poradit se správnou technikou?

Samozřejmě mnoho problémů při cvičení (například bolestivost, pálení jiné části, než by mělo, případně v nejhorším případě i zranění) pramení v podstatě ze špatné techniky. Ta se na dálku dá odhadnout, ale ne určit (to znamená mohu poradit, kde jsou nejčastější chyby v provádění, ale individuální chybu opět může najít jen někdo, kdo vás přímo uvidí cvičit).

Určitě by mě při pohovoru s klientem/klientkou napadly ještě další otázky (například je důležité i znát svůj zdravotní stav a sdělit ho i trenérovi/poradci – tlak krve, zranění, metabolická onemocnění, alergie na potraviny atd.- protože od toho se mohou odvíjet některé kontraindikace doplňků a nebo cviků) , ale tohle je základní. Vím že je toho dost, ale kulturistika, i ta kondiční, je souborem mnoha oblastí. Jinak nelze poradit a odhalit chyby, které vedou k tomu, že tělo stagnuje.

Ještě další kapitolou pak je vlastní terminologie. I když osobně se snažím radit co nejjednodušeji a případně využívat i přirovnání a obraznost, není to možné vždy. Je nutné si v případě nejasností vyhledat příslušný termín/název cviku atd. a podívat se co to vlastně znamená. To je však již další samostatná kapitola – a lze doporučit jedině to, aby se člověk, který se svůj životní styl snaží změnit, také sám a aktivně o danou oblast začal zajímat.

Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování. 

autor: Lada Plíhalová přečteno: 10848
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Favorité v nesnázích

Thu, 20 Jun 2024 10:34:09 GMT
Čtvrtý podnik francouzského asfaltového mistrovství dal některým předním posádkám ...
zdroj: eWRC.cz

Jan Kopecký si veze z vinohradů stříbro

Thu, 20 Jun 2024 08:26:21 GMT
Agrotec Škoda Rally Team si vybojoval na domácí Agrotec Petronas Rally Hustopeče druhé místo.
zdroj: eWRC.cz

Muchová se po zranění ruky vrátí v Eastbourne na kurty, plánuje Wimbledon i OH

Thu, 20 Jun 2024 11:00:00 +0200
Praha - Tenistka Karolína Muchová se takřka po desetiměsíční pauze způsobené zraněním ...

Slováci jsou blízko postupu, podle Hancka si to přáli jen v koutku duše

Thu, 20 Jun 2024 11:29:00 +0200
Düsseldorf - Fotbalisté Slovenska jsou na mistrovství Evropy v Německu blízko postupu do ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos