Kulturistika ve středním věku III. - dokončení

Je jasné, že ve starším věku se nutností stávají také doplňky výživy. Kvůli zvyšujícím se nárokům na regeneraci organismu je tedy dobré začít využívat výživové suplementy, jako například glutamin, rozvětvené aminokyseliny, mužům se navíc doporučuje suplementovat i přípravky, které zvyšují hormonální hladinu jako je maca quinua nebo ZMA, případně tribulus ...
Některé minerály, jako například selen, zase stimulují štítnou žlázu. Nesmí se zapomínat ani na zvýšený příjem vitamínů, obzvlášť vitamínu C, který organismus potřebuje ve zvýšených dávkách nejen při fyzické aktivitě, ale také při pití kávy, kouření a nebo pobytu v zakouřeném případně prašném prostředí. Před tréninkem mohou pomoci i suplementy jako l-karnitin a taurin. U taurinu pouze pozor, protože zvyšuje tlak. Lidé s vysokým krevním tlakem by neměli používat moc stimulantů. Jediný suplement, který tlak nezvyšuje je čistý l-karnitin. (Pozor však na suplementy, které se jmenují l-karnitin ale je k nim přidaný i taurin nebo guarana!) Únavu opět pomáhá překonat i C vitamín. Nezbytné jsou doplňky na ochanu kloubů, jako je glukosamin a chondroitin. Tolik doporučovaná želatina je účinná spíše na kůži, vlasy a nehty a také na kloubní mok. Klouby jako takové neochrání, a už vůbec jí nezískáme v dostatečném množství z gumových medvídků - jak se ale často traduje. Naopak díky jejich konzumaci přijmeme spíše velké množství jednoduchého cukru.

Kromě výše uvedených skutečností v pozdějším věku nastupují ještě životní překážky – většinou jsme v produktivním věku, na vrcholu své kariéry a zaměstnání je stále větší částí našeho života. Také vychováváme děti a věnujeme se jim. Je těžké sladit život s partnerem, postarat se o domácnost a ještě navíc najít čas na cvičení. Ideální je mít fitcentrum někde blízko práce a čas si prostě vyhradit napevno. Je to důvod naučit se více než kdy jindy pracovat s časem. Navíc nezapomínejte na pravidlo, že trénink by neměl být zase příliš dlouhý a tudíž vlastně ani časově náročný. 45 minut až 1 hodina 3x do týdne by měla stačit. Pokud nám to finanční situace prostor doma dovolí, můžeme si malé "fitko" udělat i doma - k tomu nám mohou posloužit posilovací stroje, posilovací lavice a činky

S časem na tom bývají tradičně hůř ženy, které se většinou starají i o domácnost. Ideální je stav, kdy partner ženu podpoří a domluví se, kdo bude jaké povinnosti plnit, případně zapojí do chodu domácnosti i odrostlejší děti. Většinou jsou však muži obecně méně tolerantní, když jejich partnerka začne cvičit, nežli naopak. Občas zabírá vysvětlení, že to vlastně chceme dělat pro něj, abychom zůstaly stejně přitažlivé. Další ideální cestou je chodit cvičit i s partnerem a nebo si napevno prosadit alespoň dva dny v týdnu a chodit s nějakou kamarádkou (to je úplné minimum, ideální je trénovat alespoň 3x týdně, jak bylo řečeno výše – klasicky se pro začátečníky doporučuje pondělí – středa a pátek, aby se každá partie odtrénovala alespoň 1x týdně a zároveň byl čas na regeneraci).

Situace se obrací v momentě, kdy děti opustí rodinu a kdy se člověk dostane do věku kdy opouští zaměstnání. Tam naopak pravidelná aktivita může člověku pomoci psychicky se vyrovnat s nadešlými změnami a najít si nové známé třeba právě i mezi těmi mladšími.

Mnoho lidí staršího věku se také obává jít mezi mladší ročníky do fitcentra, což je škoda. V Česku vůbec navštěvuje posilovny méně starších lidí, nežli třeba v Německu a nebo USA. Na druhou stranu setkala jsem se osobně s několika seniory, kteří do svého životního stylu fitcentrum napevno zakotvili a kteří shodně potvrzovali celkové zlepšení zdravotního stavu i životního stylu. Rozhodně to byli lidé s elánem do života a vůbec se nestyděli, respektive většina z nich si svůj věk nijak zvlášť nepřipomínala.

Důležité nejsou výkony a dokonalý vzhled, ale zdraví a dobrý pocit. Na to bychom neměli zapomínat. A také na to, že kondiční kulturistika jde dělat v každém věku, ale čím dříve se začne, tím lépe se potom kondice udržuje do dalších let.

Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování.

autor: Lada Plíhalová přečteno: 9284
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Náročnost klatovských soutěží znásobí aprílové počasí

Thu, 18 Apr 2024 19:33:15 GMT
Přes 140 kilometrů rychlostních zkoušek budou mít 32. Historic Vltava Rallye i 58. Rallye ...
zdroj: eWRC.cz

Karlovac místem testů před Croatia Rally

Thu, 18 Apr 2024 19:23:45 GMT
Chorvatský šampionát odstartoval na začátku dubna třetí ročník Quattro River Rally ...
zdroj: eWRC.cz

Fotbalisté Aston Villy uspěli v Konferenční lize v Lille až v rozstřelu

Thu, 18 Apr 2024 23:03:00 +0200
Praha - Ve čtvrtfinálových odvetách Evropské konferenční ligy si postup v normální ...

Leverkusen je po remíze s West Hamem v semifinále EL, Bergamo vyřadilo Liverpool

Thu, 18 Apr 2024 23:18:00 +0200
Praha - Fotbalisté Leverkusenu v odvetě remizovali 1:1 na hřišti West Hamu a v součtu s ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos