Trénink pro rozvoj svalového objemu !!!

 Růst svalové hmoty, označovaný pojmem svalová hypertrofie, představuje komplexní spojení mnoha faktorů. Silový trénink spouští mnohé z těchto faktorů prostřednictvím mechanického i metabolického zatížení (stresu) svalů. Mechanický stres je skutečné fyzické překonávání hmotnosti břemene svalovou kontrakcí. Svalová kontrakce způsobuje poškození svalových vláken, čímž se spouští kaskáda biochemických reakcí vedoucí k růstu svalových vláken.....

Metabolický stres vychází z energetických potřeb svalů pro svalovou kontrakci. Také tento stres vyvolává prostřednictvím několika mechanismů celou řadu reakcí vedoucích k růstu svalové hmoty. Přestože detailní mechanismus mnoha těchto biochemických reakcí je znám poměrně dobře, není dodnes popsáno, jak všechny tyto faktory fungují společně a proč způsobují svalový růst. Díky metodě pokusů a omylů a poznatkům z mnoha vědeckých výzkumů však víme, které tréninkové metody a programy nejlépe ovlivňují faktory odpovědné za svalový růst. Tyto metody a programy jsou obsahem následující části knihy.

Základní metody rozvoje svalového objemu


Bez ohledu na to, zda je cílem posilování růst svalové hmoty nebo svalové síly, je pro úspěšné splnění cílů nutné vědět, jak správně tvořit tréninkové programy. Zatímco pokročilé tréninkové metody (popsané v šesté kapitole) mohou pomoci rychlému rozvoji svalové hmoty, pro zvýšení jejich účinnosti je třeba nejprve pochopit, jak se vytváří základní tréninkové programy. Tato kapitola popisuje způsoby jak sestavit základní a efektivní program, který se stane základem pro bezproblémové zvládnutí následných pokročilejší tréninkových metod.

Je-li hlavním cílem posilování tvorba svalové hmoty, musíme brát při sestavování programu v úvahu několik okolností. Především je zapotřebí zohlednit metodotvorné činitele zmíněné ve druhé kapitole. Pro připomenutí: mezi metodotvorné činitele patří volba cviků, pořadí cviků, počet sérií, hmotnost břemene a délka přestávek mezi sériemi. Dále je nutné rozhodnout se, jak často bude daná svalová skupina posilována, jak budou rozděleny svalové skupiny do jednotlivých tréninků a jakým způsobem bude trénink periodizován pro dosažení optimálních výsledků.

Týdenní dělení tréninku
Většina sportovců dělí trénink na týdenní cykly. Přestože to není nezbytně nutné, jedná se o přirozený postup zohledňující fakt, že většina lidských činností se zpravidla opakuje v týdenních cyklech. Všechny běžné činnosti, např. školní docházka, zaměstnání nebo televizní program, i aktivity ve volném čase sledují týdenní cyklus. Proto je logické rozdělit tréninkový program podle stejného schématu. Dělení tréninku (tzv. tréninkový split) určuje, jak často bude daná svalová skupina trénována. Volba nejvhodnějšího splitu závisí na několika faktorech, mezi něž patří trénovanost, cíl cvičení, tréninkový plán a tréninkové možnosti.

Následujících sedm tréninkových splitů je těmi nejběžnějšími a nejefektivnějšími programy, jichž využívá většina kulturistů. Výčet začíná 5 Základní metody rozvoje svalového objemu nejsnadnějším programem zaměřeným na posilování celého těla a určeným pro začátečníky (osoby začínající s posilováním nebo posilující pravidelně, ale méně než šest měsíců), pokračuje programy se zvyšující se intenzitou (program tah-tlak, dvoudenní program), které jsou ideální pro středně pokročilé (méně než jeden rok posilování), a končí pětidenními dělenými a dvoufázovými programy určenými pro pokročilé jedince (osoby trénující déle než jeden rok). Výběr programu závisí především na trénovanosti, ale v úvahu je nutné brát i ostatní běžné aktivity, které by mohly realizaci programu komplikovat.

Program na posilování celého těla pro začátečníky

autor: redakce přečteno: 20056
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Poleťte s námi na WRC do Estonska

Mon, 29 May 2023 15:05:29 GMT
Nepropásněte poslední možnost vidět speciály Rally1 na leteckých tratích v Estonsku.
zdroj: eWRC.cz

Filip Kohn míří na Sardinii s novým spolujezdcem

Mon, 29 May 2023 12:53:48 GMT
Na začátku června se dvacetiletý Filip Kohn postaví na start třetího letošního závodu v ...
zdroj: eWRC.cz

Na Roland Garros se představí zbývající čtyři české tenistky včetně Krejčíkové

Tue, 30 May 2023 01:01:00 +0200
Paříž - Program 1. kola grandslamového Roland Garros dnes zakončí kvarteto českých ...

Kvitovou limitovala před Roland Garros bolavá noha, těší se na travnaté turnaje

Tue, 30 May 2023 00:19:00 +0200
Paříž - Tenistka Petra Kvitová byla i navzdory vyřazení v 1. kole Roland Garros ráda, že ...

Upíše Karviná svého oblíbeného špílmachra natrvalo? Budínského ona představa láká

Mon, 29 May 2023 23:02:00 +0200
Česká liga > Karviná si ve F:NL dokráčela po elitní status i díky službám ...
zdroj: eFotbal.cz

Bezejmenný Hejdušek o elitě: Jestli tady budu nebo ne, to je na vedení, ale já jsem připravený mužstvo nachystat

Mon, 29 May 2023 22:30:00 +0200
FNL > Trenér karvinského mužstva Tomáš Hejdušek po postupu do první ligy poděkoval ...
zdroj: eFotbal.cz
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos