Svaly x tuk - problém při rýsování
Další z opakujících se dotazů v naší poradně se týká současného nabírání svaloviny a snižování hladiny tělesného tuku. Stručnou odpověď nám poskytla trenérka Lada Plíhalová. Jinak na toto téma - rýsování - pro Vás na měsíc květen chystáme seriál článků, ve kterých najdete rady a tipy zkušených kulturistů.
Zvyšovat svalovou hmotu a přitom snižovat množství tuku zároveň je velice obtížné a hodně lidí to dokonce považuje za nemožné. Proč – to je jasné, když si uvědomíte, že pro ztrátu tělesného tuku musíte být v kalorickém deficitu a pro nabírání svalů naopak v kalorickém plusu ...
Občas se začátečníkům stane, že zvýší % svalů, zatímco ztratí tělesný tuk – to je však většinou způsobeno tím, že zlepší svůj jídelníček – dodají potřebné stavební látky (v klasickém Středoevropském jídelníčku je poměrně málo bílkovin a poměrně hodně sacharidů), odstraní některé největší kaloricky hodnotné a přitom užitkově ne zrovna vhodné potraviny – většinou obsahující jednoduché sacharidy a nasycený tuk – a začnou jíst pravidelněji (a tím se jim může zrychlit/upravit metabolismus).
Jinak ovšem platí, že VŽDY při nabírání svalů tělo nabere také tělesný tuk (opět otázkou výživy je, kolik svalů a kolik tuku kdo nabere – a také je to částečně otázkou genetiky - somatotypu).
Tento "problém" je také mnohdy překážkou ke správně načasovanému vyrýsování svalů. Takže k vašemu cíli vedou dvě cesty – buď půjdete nejprve do objemové fáze a až naberete svaly na tolik, aby jste byli spokojeni, začnete rýsovací fázi ve které půjde o to udržet co nejvíce svalové hmoty a zbavit se tuku, a nebo můžete začít opačně – nejdříve se pokusíte shodit tuk a udržet svaly, které máte a potom začnete znovu nabírat s tím, aby nabírané objemy zůstaly co nejkvalitnější (ale tady je nutné počítat, že po období objemu bude nutné eventuelně opět zařadit rýsování).
V prvním případě bude období konečného rýsování delší – v případě druhém, za předpokladu úspěšného zvýšení svalové hmoty s minimem tuku – může být o hodně kratší a tudíž i lepší na psychiku. Finální rozhodnutí je tedy na Vás.
Lada Plíhalová - sestavím Vám tréninkové plány (začátečníci i pokročilí), poradím se sportovní výživou a jídelníčkem. Asistence při tréninku. Nabírání svalů, redukce tuku, rýsování.
autor: Lada Plíhalová | přečteno: 33610 |
17.09.2010 18:03:44
me je ted 19 let, neco pres rok uz na sobe makam! zacalo to ze prestanu kourit :-) ,pak ze zacnu cvicit...
cvicil jsem doma asi 2 mesice, schodil jsem tuk a nabral trochu svalu... pak jsem po prve vstoupil do posilovny, mel jsem inspirace a tam uz jsem zustal.
chtel jsem byt nejlepsi a rekl jsem si ze se zacnu ucit vsechno o svalech a delat kulturistiku! par lidi mi poradilo, ale nebilo to ono. pak jsem zacal vyuzivat internet, sestavoval jsem si treninky, zvedal jsem hodne tezky vahy a fajn jidelnicek.
v zime jsem prestavat delat chybi kterych jsem se dopoustel. dnes uz je to neco pres rok.
delam vsechno co je treba a hlavne to co mi otec a matka zaplati. penize dostavam na kartu, je to z hruba 100 kc denne... vim ze to neni nic moc, ale matka mi nekdy daruje stravenky na pozadovany nakupy a otec plati posilovnu.
muj jidelnicek vypada asi takto...
snidane : porce ovesnych vlocek s mlekem.
svacina : racio ryzove 100 - 120 gramu + (ovoce)
obed : skolni jidelna + p
Kam dál?
- Aerobní cvičení - kdy zařadit?
- Princip holistického tréninku
- Hlava tvoří více než polovinu sportovního výkonu
- Jak dlouhý má být trénink
- Stagnace II. - šokování svalových partií
- Kardio trénink kontra posilování
- Správné řazení cviků II - tabulka
- Zvyšování zátěže
- Kulturistika ve středním věku III. - dokončení
- Stavba tréninkového plánu
- Trénink pro rozvoj svalového objemu !!!
- Cheating - neboli podvádění
- Posilovna před nebo po práci?
- Otázka je také důležitá – aneb jak se ptát „správně“.
- Struktura tréninkové jednotky