Vytrvalec nebo kulturista?

Už jste viděli maratonce s postavou kulturisty? Asi ne. A uběhne špičkový kulturista maraton? My o žádném takovém nevíme. Je spousta sportů, které vyžadují vytrvalost a sílu zároveň - například hokej, těžká atletika, sprinteři, americký fotbal... ale vždy se jedná o krátký, výbušný aerobní výkon - sprinty, krátké střídání v hokeji, vrh koulí či hod diskem... Proč nejde na špičkové úrovni skloubit dva zcela odlišné sporty?

Samozřejmě, že to jde, ale výsledky nebudou pravděpodobně ani u jednoho ze sportů uspokojivé. Určitě jste viděli postavy vytrvalostních běžců a postavy silových sportovců. Jejich těla se adaptovala na určitou zátěž. Svalstvo vytrvalců je tvořeno většinou červenými (vytrvalými) vlákny, které nejsou objemné zato jsou vytrvalé. Naopak siloví sportovci mají větší podíl bílých silových (objemných) vláken, která zase nejsou vytrvalá a rychle se unaví. To jsou ale dva extrémy. Jsou ale taky sportovci, kteří mají disciplíny jak silového charakteru, tak vytrvalostního a jejich postavy jsou relativne osvalené (hokejisti, atleti-vícebojáři, veslaři...).

Takže je možné mít relativně dobře osvalenou postavu i když budete vykonávat vytrvalostní aktivity, ale nikdy to nebude postava jakou mají kulturisti. A na druhé straně nikdy nebudete předvádět takové vytrvalostní výkony, pokud se nebudete věnovat pouze tréninku na vytrvalost.

Takže když chcete budovat svaly a zároveň běhat, měli byste tomu přizpůsobit mimo jiné také jídelníček. Ten musí být bohatý jak na bílkoviny (min 2g na kg tělesné váhy), tak i na sacharidy. Před vytrvalostním i před silovým výkonem musí být vaše svaly dobře zásobené glykogenem (nesnažit se dohnat sachridový deficit těsně před výkonem, to už nepomůže), to znamená jíst dostatek komplexních sacharidů v delším období před tímto výkonem. Před výkonem, jak vytrvalostním, tak silovým, si dopřejte BCAA, které mají za úkol chránit svaly před odbouráním. Tyto BCAA můžete použít i během výkonu a taky těsně po něm. Těsně před vytvalostním výkonem ( jako i po dobu výkonu ) můžete použít jako zdroj energie carbogely. Jako zdroj bílkovin můžete použít širokou škálu proteinových přípravků. Ty užívejte po výkonu a před spaním, případně na svačinu.

Těsně po výkonu můžete použít i jednoduché sacharidy. Dobré je použít vitargo.

Máte se skloubením těchto dvou sportů vlastní zkušenost? Napište nám svůj příběh. Nezapomeňte přidat i fotografie, ať se máme na co koukat:-)

Pište na : redakce@e-kulturistika.cz, nejlepší příběhy odměníme sportovní výživou.

autor: redakce přečteno: 11499
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Náročnost klatovských soutěží znásobí aprílové počasí

Thu, 18 Apr 2024 19:33:15 GMT
Přes 140 kilometrů rychlostních zkoušek budou mít 32. Historic Vltava Rallye i 58. Rallye ...
zdroj: eWRC.cz

Karlovac místem testů před Croatia Rally

Thu, 18 Apr 2024 19:23:45 GMT
Chorvatský šampionát odstartoval na začátku dubna třetí ročník Quattro River Rally ...
zdroj: eWRC.cz

Fotbalisté Aston Villy uspěli v Konferenční lize v Lille až v rozstřelu

Thu, 18 Apr 2024 23:03:00 +0200
Praha - Ve čtvrtfinálových odvetách Evropské konferenční ligy si postup v normální ...

Leverkusen je po remíze s West Hamem v semifinále EL, Bergamo vyřadilo Liverpool

Thu, 18 Apr 2024 23:18:00 +0200
Praha - Fotbalisté Leverkusenu v odvetě remizovali 1:1 na hřišti West Hamu a v součtu s ...

zdroj:

zdroj:
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos