Vitamíny - 1. - rozpustné ve vodě

Většina lidí si vitaminy koupí, aniž by věděla, čím jsou vlastně užitečné. Jiní zase vědí, že některých mají nedostatek, a tudíž je volí specificky. Tak nejprve si tedy všeobecně řekneme, „Co jsou tedy ty vitaminy ?“. Na prvním místě jsou bezprostředně nezbytnou součástí lidského těla, a tudíž i jídelníčku. Tyto organické látky nejčastěji přijímáme potravou, až na tři výjimky, kterými jsou vitaminy H, K a D.........

Vitaminy H a K se tvoří v tlustém střevě za pomocí střevních mikroorganismů a vitamin D, můžeme přijímat také kůží z UV záření. Mají značný vliv na správnou funkci našeho organismu, čili i jeho orgánů.

Při jejichž nedostatku, se můžeme setkat s charakteristickou chorobou hypovitaminózou. Když některý vitamin zcela chybí, vzniká avitaminóza. Z hlediska funkce vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě (komplex vitaminu B, vitamin C) a na rozpustné v tucích (vitaminy A, D, E, K). Vitaminy rozpustné ve vodě neumí naše tělo dlouhodobě ukládat.
Zato vitaminy rozpustné v tucích získáváme především z potravy, která obsahuje živočišné nebo rostlinné tuky a jsou nejčastěji uloženy v játrech, kde jsou schopny vydržet jeden, dokonce až dva roky.

Dělíme je na:

1)Vitaminy rozpustné ve vodě

Komplex vitaminu B
Neboli vitaminy skupiny B, se doporučují hlavně lidem, kteří čelí zvýšené fyzické či psychické zátěži.
Dále jsou určitě vhodné pro posílení imunity a tělo specificky, protože každý vitamin z tohoto komplexu má jiný vliv na části našeho těla. Níže můžete vidět kompletní přehled B vitaminů, i když se Vám to bude možná zdát zvláštní kvůli číselné nenávaznosti. Některé B vitaminy se totiž v dnešní době neoznačují jako vitaminy.

Vitamin B1 (thiamin)
Pro nás:
Pomáhá nám udržet dobrou náladu, paměť, stav nervů, chuť k jídlu a správnou regulaci žaludku a srdce. Podporuje správné trávení, tep a tlak krve. Je také výborným bojovníkem proti únavě, nejistotě, neschopnosti koncentrace a doporučuje se i pro osoby trpící depresí či melancholií.

Rady a zajímavosti
Například soda jej částečně ničí a káva, která je i bez kofeinu, ho doslova až likviduje. Jedením velkého množství moučných jídel a cukrů, se zvyšuje potřeba vitaminu B1. Ženám v těhotenství a při kojení, se také zvyšuje potřeba tohoto vitaminu.

Zdroje:
Černý chléb, chřest, lískové ořechy, listnatá zelenina, luštěniny, neloupaná rýže, obilniny, pivovarské droždí, pohanka, pšeničné klíčky, sušené ovoce, vepřové vnitřnosti…


Vitamin B2 (vitamin G, riboflavin)
Pro nás
Podporuje spalování cukrů a upravuje energetické mechanismy. Jeho nedostatek se projevuje hlavně na kůži (červenání očních víček, loupání čela, koutků na nose a uších, ochablá kůže na těle, vrásčitá kůže na obličeji). Dále by neměl chybět při růstu dětí. Podporuje totiž rozvoj mozku.

Rady a zajímavosti
Nemá rád denní světlo (například mléko při skladování na denním světle, ztrácí za dvě hodiny až 50% vitaminu B2). Jeho část se ničí v chladu (například i v ledničce). Jestliže uvaříme hrách a vodu vylijeme, pak nemá hrách už žádný vitamin B2. Dále by se ještě potraviny, obsahující tento vitamin, měly vařit i s pokličkou.

Zdroje
Brambory, droždí, kakao, maso (hovězí, skopové, telecí, vepřové, ryby), mléko, ovesné vločky, tvaroh, vejce, vlašské ořechy…


Vitamin B3 (vitamin PP, niacin, kyselina nikotinová)
Pro nás
Likviduje některé složky cholesterolu a tuků v krevním oběhu. Příznivě účinkuje proti stresu, depresím, halucinacím a těžkým psychickým stavům. Brání také vzniku cukrovky a upravuje vysoký krevní tlak.

Rady a zajímavosti
Bez tohoto vitaminu se neumí obejít mozek. Udržuje totiž jeho pracovní chod.

Zdroje
Luštěniny, maso (hlavně krocan), mléko, obilniny, vejce, zelenina (především zelené barvy)…


Vitamin B5 (kyselina pantothenová)
Pro nás
Zabraňuje křečím a nespavosti. Příznivě působí i proti depresím. Dále zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů.

Rady a zajímavosti
Ničí se dlouhým konzervováním a vařením.

Zdroje
Téměř ve všech potravinách rostlinného a živočišného původu, hlavně v mase, a pak také v luštěninách, obilninách, mléku, pivovarských a pekařských droždích, vejci, zelenině (košťálovité)…


Vitamin B6 (pyridoxin)
Pro nás
Pomáhá hlavně léčit akné a příznivě působí proti křečím.

Rady a zajímavosti
Neměl by chybět u těhotných žen a žen, které užívají antikoncepční prostředky. Dále při produkci estrogenu, u osob, které nemohou zhubnout a u všech užívajících léky se steroidy.

Zdroje
Arašídy, brambory, černé pečivo, droždí, maso (kuřata, ryby, vepřové), obiloviny (pohanka), ovoce (banány), ořechy (vlašské i lískové), vejce, zelenina (zelí, mrkev)…


Vitamin B7 (vitamin H, biotin)
Pro nás
Reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá při hubnutí. Udržuje zdravou kůži, vlasy, nehty a příznivě účinkuje proti nespavosti, křečím a depresím.

Rady a zajímavosti
Jeho nedostatek brzdí růst a vývoj dětí.

Zdroje
Čokoláda, droždí, květák, houby, hrách…


Vitamin B9 (kyselina listová)
Pro nás
Udržuje kvalitu kostí, chuť k jídlu a správný vývoj plodu v období těhotenství. Podporuje funkci mozku, srdce a snižuje vysoký krevní tlak.

Rady a zajímavosti
Nervový systém by bez něj správně nefungoval. Odvrací nebezpečí vzniku rakoviny (děložního hrdla, konečníku, plic a tlustého střeva).

Zdroje
Celozrnné obiloviny, droždí, luštěniny, mléko, ořechy (vlašské), pomeranč, vejce, zelenina (zelená listová)…


Vitamin B10 (kyselina paraaminobenzoová, PABA)
Pro nás
Chrání plíce před škodlivým ovzduším a příznivě působí i na naše klouby. Regeneruje svalstvo a pomáhá při zažívacích potížích, vyšším krevním tlaku a depresích.

Rady a zajímavosti
Velmi citlivý na světlo, teplo i vzduch. Chrání před ultrafialovými paprsky, a tím i tělo proti kožní rakovině. Zvyšuje tvorbu inzulinu a estrogenu.

Zdroje
Obilné klíčky, otruby, melasa, pivovarské kvasnice, rýže, vejce…


Vitamin B12 (cobalamin)
Pro nás
Svými účinky je až lékem proti anémii (oslabení a únava organismu, pálení jazyka, žaludeční potíže). Udržuje dobrý imunitní systém.

Rady a zajímavosti
Je velmi důležitý v regulaci a správné funkci nervové soustavy, a tím má i vliv na veškeré funkce organismu.

Zdroje
Droždí, hovězí a telecí játra, mléko, vejce, živočišné produkty…


Vitamin C (kyselina askorbová)
Pro nás
Pomáhá při epidemiích nachlazení, chřipek a při náznacích choroby. Příznivě působí na cukrovku, srdce, cholesterol a alkohol, který je schopen vylučit z těla. Chrání plíce před škodlivým ovzduším.

Rady a zajímavosti
Vitamín C představuje až 80% celé naší potřeby vitaminů. Denně se vylučí skoro až třičtvrtina tohoto přijatého vitaminu. Nedostatek tohoto vitaminu se pozná na spodní části jazyka, kde se vyskytují výrazné červené žilky. Dále se objevují červené skvrnky na ramenech. Pozdějším příznakem je krvácení z dásní při čištění zubů nebo při ukousnutí něčeho tvrdého.

Zdroje
Citrón, černý rybíz, jahody, křen, petržel, pomeranč, rakytník, řeřicha, šípek (šípková růže)...


Vitamíny C, B, E atd.... si můžete objednat za zvýhodněnou cenu ZDE: Vitamíny

autor: redakce přečteno: 14930
Přidat příspěvek
Diskuze k tomuto článku nebyla otevřena. Otevřetete tuto diskuzi přidáním Vašeho příspěvku.
Jméno:
Titulek:
E-mail:
Příspěvek:
Kód:
bezpečnostní kód
sportovní zprávy

Favorité v nesnázích

Thu, 20 Jun 2024 10:34:09 GMT
Čtvrtý podnik francouzského asfaltového mistrovství dal některým předním posádkám ...
zdroj: eWRC.cz

Jan Kopecký si veze z vinohradů stříbro

Thu, 20 Jun 2024 08:26:21 GMT
Agrotec Škoda Rally Team si vybojoval na domácí Agrotec Petronas Rally Hustopeče druhé místo.
zdroj: eWRC.cz

Muchová se po zranění ruky vrátí v Eastbourne na kurty, plánuje Wimbledon i OH

Thu, 20 Jun 2024 11:00:00 +0200
Praha - Tenistka Karolína Muchová se takřka po desetiměsíční pauze způsobené zraněním ...

Slováci jsou blízko postupu, podle Hancka si to přáli jen v koutku duše

Thu, 20 Jun 2024 11:29:00 +0200
Düsseldorf - Fotbalisté Slovenska jsou na mistrovství Evropy v Německu blízko postupu do ...
home kontaktynapište náme-shop - e kulturistikagalerie sportovců
Akční balíčkyBCAA - AminokyselinyProteinyAnabolizérySpalovače - CarnitinIontové nápojeGaineryDietyCreatinevýprodej
377 461 999, 373 701 730
fitsport@fitsport.eu


Použité obrázky jsou ze serveru
Copyright (c) 123RF Stock Photos